V pátek 28. 2. 2014 se naše škola účastnila projektu ,,Zdravé město“, který probíhal v DDM. Tento projekt se čím dál více rozšiřuje po městech ČR a spojuje mladé, kreativní studenty základních i středních škol. Cílem tohoto projektu je, aby studenti navrhli nápady na zlepšení života v městě nebo upozornili na problémy, které občany sužují.
Naší školu reprezentovalo deset adeptů, které doprovázel Mgr. Milan Janda. Nikdo z nás neměl žádnou představu, jak celá akce bude probíhat, a proto jsme se snažili všeobecně připravit. V hlavách se nám zmítaly různé myšlenky, na které jsme chtěli upozornit, a na řadě věcí jsme se i shodli. Krátce před půl desátou jsme dorazili do DDM. K našemu úžasu přispělo ve vstupní hale několik stolů s občerstvením. Několik minut nato jsme pospolu usedli k jednomu z šesti pracovních stolů. Celou akci zahájil moderátor až z Litoměřic. Opodál už seděl starosta Ing. Pavel Vondrys se zástupci jednotlivých úřadů města, kterým se z jejich očí dalo snadno rozpoznat, jak moc se těší na dopoledne strávené s námi. Následně naše elitní skupina musela být rozdělena tak, aby došlo k promícháni studenstva škol Strakonic. Naštěstí jsem byl ve skupině s gymnazistkou Renatou Pirnou, protože jsem usedl ke stolu s osmi žáky devátých tříd, kteří mě svými nechápavými výrazy lehce znepokojili. První úkol, který jsme dostali, byl na velký arch papíru sepsat, co se zlepšilo nebo naopak zhoršilo za uplynuté řti roky. Proto jsme neotáleli a pustili se do práce. Řadu změn jsme hodnotili kladně i negativně, jako např. nově rekonstruované náměstí nebo věhlasná lávka. Po chvíli nastal čas pro přednesení práce jednotlivých skupin. Mezi pozitivní názory skupin bych zařadil např. protipovodňové zábrany, rekonstrukce ZŠ Jezárky, rekonstrukce nemocnice, rekonstrukce hradu, rozšíření městské zeleně, prodloužení cyklostezek, vykoupení pozemků pro městský obchvat nebo nová vánoční výzdoba. Naopak jako negativní bylo zmíněno málo parkovacích míst na zrekonstruovaném náměstí, podobizna a umístění sochy Švandy Dudáka na „Piškotu“, drahá pořizovací cena lávky nebo drahá výstavba ZŠ Povážské. Následně se k tomu vyjádřil pan starosta, podle kterého je cena lávky přiměřená (70 milionů Kč) a víceméně nechtěl nebo snad nedokázal nám vysvětlit problémy, na které jsme poukázali. Sál po proslovu začal tleskat, avšak mně do potlesku moc nebylo. Následně proběhla krátká přestávka na občerstvení.
Další částí programu byl všeobecný kvíz o Strakonicích s 25 otázkami. Kvíz naše skupina vyhrála na plné čáře a jako odměnu jsme obdrželi hezky zpracovanou propisku, turistického průvodce a poměrně kvalitní tričko velikosti L s potiskem „Zdravé město‘‘.
Závěrečným bodem programu byl úkol, podle kterého jsme měli napsat co nejvíce věcí, které bychom chtěli změnit. Každá skupina byla zaměřena na určitou problematiku, např. kultura, doprava, sport a volnočasové aktivity, veřejná bezpečnost, ekologie. Naše skupina měla za úkol dopravu, a proto jsme zmínili rekonstrukci chodníků, prodloužení cyklostezek, prodloužení časových intervalů na přechodech, rekonstrukce ulice Bezděkovské a více parkovacích míst. Velice mě pobavilo, když jedna dívčina zmínila, že by chtěla vyasfaltovat cyklostezku č. 1057, o které pravděpodobně věděla jen ona. Nakonec jsme vypíchli dvě nejdůležitější věci (rekonstrukce chodníku a více míst na parkování) a práci předali moderátorovi. Dohromady bylo zaznamenáno 12 oblastí, z kterých se hlasováním vybraly tři. Za nejvýznamnější studenti považovali zlepšení kina Oko společně s kulturním domem, výstavba workoutových hřišť (žebřiny pro posilování s vlastní vahou těla) a lepší návaznost MHD.
Program byl u konce. Pan starosta spolu s moderátorem nám poděkovali za spolupráci. Nakonec pan starosta zmínil, že by tyto schůze se studenty měly být častější a věci, na které jsme upozornili, budou na půdě radnice projednávány. Až čas ukáže, jestli toto společně strávené dopoledne mělo smysl a něco se změní, nebo jestli naše nápady zamete radnice hluboko pod koberec.