4. dubna 2016

Z repreplesového vydání: Plesová etiketa

Napsal Lukáš Beneš

NULL

formal dressPlesy jsou v poslední době velmi přitažlivou společenskou událostí. I když se na první pohled zdá, že patří k těm méně formálním, i zde platí určitá pravidla, která je nezbytné dodržovat a bez kterých by se ples zvrhl v diskotéku.

Než projdeme celým procesem od pozvánky po úspěšné zakončení plesu, zmiňme několik druhů plesů. Tím nejběžnějším bývá maturitní ples. Těchto se koná každý rok nejvíce, a proto není takový problém se na některý z nich dostat. O něco slavnostnější bývají reprezentační plesy. Pořádají je nejen školy, ale také firmy a různé jiné instituce. K těm vůbec nejslavnostnějším patří gala, benefiční nebo operní plesy. Samozřejmě s úrovní plesu je spojeno nejen, kde se koná a jaký je program, ale i vhodné oblečení a chování.

Pozvánka Pokud můžete jít na ples bez pozvánky jen se vstupním lístkem, je zřejmé, že většinou půjdete na maturitní nebo reprezentační ples. Bez pozvánky však nastává problém, protože právě na ní bývá uvedeno mnoho podstatných věcí. V prvé řadě je zde napsáno, kdy a od kolika hodin samotný ples začíná. Tyto údaje naštěstí bývají uvedeny také na vstupním lístku. Větší problém je s oblečením. Pozvánka by měla obsahovat tzv. dress code, jinak řečeno úroveň oblečení. Existuje několik názvů, které jsou směrodatné pro správné zvolení oděvu. Od nejformálnějších, tzv. white tie (frak), black tie (smoking), až po dark suit (tmavý oblek) nebo formal dress (společenský oděv, oblek). Dáma by měla s mužem ladit, proto volí následovně: k fraku dlouhé večerní šaty, ke smokingu dlouhé večerní šaty, k tmavému obleku krátké šaty (ne minisukni). Rozhodně si neberme lounge suit (vycházkový oblek) nebo informal dress (běžné oblečení, někdy také casual clothes). Většinou však žádnou pozvánku neobdržíme a postačí lístek. Pokud bychom ji už obdrželi, dbejme na všechny náležitosti, které jsou na ní napsány, abychom se poté neztrapnili, až si vezmeme džíny, když je předepsaný smoking.

Oblečení Jak už bylo napsáno, pozvánka nebo alespoň program plesu nám napoví, co si na sebe obléci. Pokud není nic uvedeno, volíme zlatou střední cestu, tedy černý nebo velmi tmavě modrý oblek. Dámy krátké nebo i dlouhé šaty. Oblečení ale není jen oblek a šaty. Muži zvolí bílou nebo světle modrou košili a tmavé šněrovací boty, nejlépe černé, s koženým páskem v barvě bot. Také slavnostnější kravatu nebo motýlek. S pěkným motýlkem nikdy nic nezkazíte a je praktičtější, jen pozor, do smokingu se nosí pouze černý. Pro ještě vetší preciznost můžete doplnit oděv o kapesníček nebo dokonce manžetové knoflíky. Pozor ale na přeplácanost. Dámy si kromě šatů, které by měly ladit například barevně s partnerovou kravatou či motýlkem, vezmou boty na podpatku, tzv. lodičky, a také zvolí decentní doplňky s malou příruční kabelkou, tzv. psaníčkem. Nesmíme také zapomenout na upravené vlasy, nehty a na závěr vše vyšperkovat parfémem – ale decentně.

Samotný ples Už jsme tedy rozluštili pozvánku, správně se oblékli a nezbývá nic jiného než samotný ples. Přicházíme včas, nejpozději deset minut před zahájením programu. Po vstupu do prostor většinou odložíme své svrchníky v šatně, samozřejmostí pro muže je pomoci dámě. Už si také musíme uvědomit, že jsme na společenské události a s tím je spojeno určité chování. Pamatujme hlavně, že si nejsme všichni rovni, zkrátka nejsme. Společensky významnější je dáma (nejvýznamnější), starší nebo nadřízený. K těm chováme vždy úctu a také mají vždy přednost a při zdravení nebo seznamování podávají ruku jako první. Nejsme nezdvořilí a pozor bychom si také měli dát na alkohol. Známe se. Určitě je důležité působit seriózně a uvolněně, i když se vám přihodí nějaké to faux pas.

Na plesu je také mnoho zábavy. Proto jsme přece tady. Chceme poznat nové lidi, pozdravit staré známé nebo si zatančit. Pro někoho je právě tanec veliké tabu, pro jiné naopak radost. I když nejste skvělí tanečníci, určitě to zkuste. Samozřejmě záleží na úrovni plesu. Nechcete se přece ztrapnit. Rada gentlemana je taková, že pokud neumíte tančit, nepouštějte se do složitých tanců a počkejte, až bude hrát pomalá hudba. Ploužák by měl svést každý. Mimo tance můžete navštívit bar a někoho na něco pozvat. Hlavně s mírou. Ples nemusíme opouštět, až když skončí. Důležité je být přítomen na hlavní program, dvě až tři hodiny, a poté můžete odejít. Záleží na povaze plesu.

Závěrem malé desatero:

1. Dbáme pokynů na pozvánce. 2. Vhodně se oblékneme. 3. Nezapomeneme na osobní hygienu. 4. Přicházíme včas. 5. Volíme vhodné chování. 6. Společensky významnější je dáma, starší nebo nadřízený. 7. Dáváme si pozor na alkohol. 8. Nebojíme se tance. 9. Důležité je působit přirozeně. 10. Bavme se.

Lukáš Beneš

(Zdroj obrázku: stylishcraze.com)