21. února 2020

„Z lovců lovení"

Napsala Veronika Bendová

    S příchodem internetu se nám otevřela zcela nová a tajuplná dimenze. Komunikace s lidmi na tisíce mil vzdálenými nebyla nikdy jednodušší, přístup k jakýmkoli informacím kdykoli a kdekoli a k tomu spoustu dalších vymožeností, které nás provází každodenním životem. Zní to sice parádně, ale jak se říká: „Každý rub má svůj líc.“

    Problematikou virtuálního světa se zabývá právě připravovaný český dokumentární film V síti režisérů Víta Klusáka a Barbory Chalupové. Odvážným způsobem se snaží demonstrovat nepříjemné až nebezpečné situace, ke kterým může v reálném životě dojít. Konkrétně se jedná o jakousi past na internetové sexuální predátory. To jsou ti, jejichž cílovou skupinou jsou děti okolo deseti a dvanácti let.

    Celý dokument je postaven na důvěryhodně stvořených identitách a sociálních účtech několika dívek. Účty byly založené záměrně již s předstihem, aby jim přidali na důvěryhodnosti. Na konkurzu byly pečlivě vybrány právě tři plnoleté slečny, kterým ve studiu posléze stvořili autentické dětské pokojíčky. Pečlivě si dali záležet na sebemenších detailech. A dívky, díky tamějším maskérkám, svým vzhledem dokonale odpovídaly potřebám filmu. Po celý čas natáčení byly tyto dívky pod dohledem a ochranou ruku nad nimi držela ochranka, takže žádný zbytečný strach, filmaři měli průběh bezpečně pod kontrolou.

    Z celkového počtu 390 hodin získaného materiálu bizarních a chvílemi dechberoucích záběrů vznikly dvě verze tohoto filmu. Jednou z nich je klasický stominutový dokumentární film přístupný od 15 let. Druhá varianta V síti: Za školou, 63 minut dlouhá, bude přístupná již od 12 let, tudíž cílí na ty, kterých se to týká nejvíce. Premiéra těchto filmů nás čeká již 27.2. 2020.

    Do projektu se svým způsobem zapojil i známý písničkář a zpěvák Tomáš Klus, který před pár dny vydal videoklip. Ten poukazuje na tento problém velmi pozoruhodným způsobem. V každém probudí něco jiného. Ve mně například vyvolal naprosto rozporuplné pocity. Prvotní zděšení vystřídalo uvědomění, že to s realitou má více společného, než se zdá. A to je hrůza…

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/zh88Ooev_uI" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe

    Zamysleme se, kolik takových nešťastných obětí na světě je, do jaké míry bychom tomu mohli zabránit. Otevřít dveře tomuto jinak tabuizovanému tématu rozhodně není na škodu. Podporujme projekty, které mají smysl!