26. října 2020

Woodly aneb Plasty ze dřeva

Napsaly Karolína KrejčováKristýna Krejčová

    Plasty, plasty a plasty. Všude, kam se podíváte, uvidíte tuny tohoto materiálu.  Není se ale čemu čemu divit. Jsou levné, lehké, snadno použitelné a především multifunkční. Jednoduše perfektní pro celosvětovou ekonomiku. Firmy z tohoto materiálu vyrábějí nejrůznější zboží, a to do všech odvětví průmyslu. Každý rok se vyprodukuje až 350 mil. tun plastu a bohužel toto číslo stále roste. Firmám jde totiž většinou jen o zisk a to, že se do oceánu každoročně dostává až 8 mil. tun plastových produktů, ať vyřeší ekologové. To se však snadno řekne. Plast se stal pro lidstvo již tak nepostradatelným, že už není možné jej zaměnit za materiál jiný, neboť by to znamenalo totální kolaps ekonomiky, která by se musela zcela předělat. Ale co s tím?

    Řešení tohoto problému na letošním ročníku Oslo Innovation Week představila finská společnost Woodly. Ta totiž dokázala vyvinout technologii, která je schopná vyrábět plast na bázi dřeva, tedy namísto z neobnovitelných zásob ropy (na nichž je současná výroba naprosto závislá), z přírodní obnovitelné celulózy. Celulóza je polysacharid sestávající z beta-D-glukózy, který společnost získává z certifikovaných lesů. Nejen, že je materiál Woodly uhlíkově neutrální, což omezí únik emisí oxidu uhličitého do atmosféry, neboť jej namísto uvolňování zadržuje ve výrobku, ale jedná se také o materiál mechanicky i chemicky recyklovatelný, což sníží množství plastů v oceánech. Navíc tento nový typ plastu je možné zpracovávat stejným způsobem a na stejných strojích jako normální plast, tudíž není nutné platit ohromné částky za modernizaci a přestavbu strojních zařízení.

    Možná si nyní říkáte, že je úžasné, že někdo konečně vyřešil tento obrovský problém. Ale co když to není úplně tak růžové, jak by se na první pohled mohlo zdát? Tento projekt má již několik odpůrců, kteří upozorňují na velké mínus této technologie, jímž je odbouratelnost dřevěných plastů. Odbouratelnost znamená samovolný rozklad v přírodě, kterého bohužel není tento nový typ plastů schopen. Jednoduše řečeno, pokud do volné přírody zahodíte tento obal, tak jej za desítky let najdete úplně ve stejné podobě. Samozřejmě doufáme, že tu není nikdo, kdo by úmyslně vyhazoval odpadky do přírody, avšak toto je nejlehčí způsob, jak tento pojem vysvětlit. Právě kvůli tomuto faktu je však těžké posoudit, jak moc je tedy tato technologie ekologická. Co myslíte vy? Je recyklovatelnost a menší emise při výrobě ekologičtější než odbouratelnost? My osobně si myslíme, že ano, ale pouze v tom případě, že se bude skutečně recyklovat. Neboť i dnes existují mnohé metody recyklace, avšak množství odpadků je tak obrovské, že jsme již možná dospěli do fáze, kdy vlastně ani není možné tyto tuny plastu zrecyklovat. Důležitější je však zmínit, že je úplně jedno, jak dobrý a ekologický typ plastu budeme mít, když tu nebude nikdo, kdo by nebyl natolik líný, aby ten obal do onoho žlutého kontejneru vhodil. Právě v tomto případě by se projevila nevýhoda neodbouratelnosti, která by nakonec vedla k tomu, že by se lidstvo doslova utopilo v plastech vyhozených do přírody.     

    První společností, která testuje tento nový typ obalu, je společnost K-Group, která úzce spolupracuje s Woodly. Na bázi dřeva bylo již zabaleno přes 10 000 produktů Pirkka rose begonia, což samotná společnost Woodly vnímá jako velice podstatný začátek dalšího vývoje tohoto materiálu. A jak se vlastně pozná tento nový typ obalu od normálního? Velice jednoduše. Hlavním rozdílem, který uvidíte hned na první pohled, je totiž značka „Better for nature · wood-based plastic”, kterou jsou produkty označeny.

    Tímto bychom tento článek rády ukončily, neboť si myslíme, že jsme vše podstatné již řekly. Možná ještě jedna věc. Prosím recyklujte. Nejspíš si někteří z vás říkají, že to stejně nemá cenu, bůhví, kde to nakonec skončí… a možná máte i pravdu. Ale není snad lepší se alespoň pokusit a věřit, že to smysl vážně má, než se na to rovnou vykašlat a úmyslně znečišťovat životní prostředí? To už je ale na vás a vašem svědomí, jak si na tuto otázku odpovíte. S tím vám nikdo jiný nepomůže.

 

Zdroje: 

https://woodly.com/

https://www.ekontech.cz/clanek/bioplasty-ze-dreva

https://radiozurnal.rozhlas.cz/mohou-byt-plasty-ekologicke-finove-se-rozhodli-vyrabet-je-ze-dreva-8339664?fbclid=IwAR0Di3l-Do6TYOX99SVFftHJOvqGCR4j6m4h9OWgXEJ0NEuaBQMj26h1oms