NULL
Věřím, že na většinu z vás v posledních týdnech buď od učitele, nebo alespoň z nástěnky vyskočila slova Gymstr E. T. C. – Sherlock Holmes and the Mystery of the Aquilla Diamond. Je dost možné, že se vás tohle téma přímo netýkalo, ani nevíte, co vlastně Gymstr E. T. C. je. Jde o pětičlenný divadelní spolek, vedený paní učitelkou Brabcovou, který je o to speciálnější, že veškerá jeho činnost probíhá v angličtině.
Ale zpět k původnímu tématu, tedy k zatím poslednímu secvičenému představení, které našlo vzor v jednom z mnoha oblíbených příběhů o pravděpodobně nejznámějším Angličanovi všech dob. Jak jste nejspíš pochytili ze začátku textu, jde o Sherlocka Holmese, který tentokrát pátrá po ztraceném diamantu. Jako vždy je doprovázen tentokrát nepříliš bystrým, ale zato velice snaživým doktorem Watsonem, pokoušejícím se co nejvíce přiblížit svému geniálnímu detektivnímu vzoru.
Všichni herci si vysloužili můj obdiv už tím, že jim nedělalo velký problém vystupovat před všemi lidmi, jež potkávají dennodenně na chodbách naší školy. To je podle mého názoru mnohem těžší než mluvit před někým, koho jsem nikdy v životě neviděl. Divadlo bylo profesionálně zvládnuté, byť bylo celé v cizím jazyce. Navíc ho po celou dobu doprovázela paní učitelka Brabcová hrou na kytaru, což báječně dokreslovalo každou dramatickou situaci – a o ty nebyla v průběhu představení nouze. Účinkující se do svých rolí pustili se znatelným zápalem, a proto byl příběh pochopitelný i bez hlubší znalosti jazyka.
Právě teď bych měl nejspíš upozornit na nedostatky hry. Podle mého názoru však není co vytýkat. To, co mi připadá na tomto spolku jedinečné, je radost, kterou předávají herci publiku. Ona radost je tím, co činí tuhle anglicky mluvící skupinu nenahraditelnou a dle mého názoru i velmi podstatnou součástí gymnaziální kultury. Pokud se tedy chcete pobavit a zároveň možná i zlepšit svou angličtinu, neváhejte vystoupení navštívit. Můžete mi věřit, že nebudete litovat.
Matouš Baloun
Uložit