,,Tanky odjíždějí, Stouni přijíždějí.“ – slogan, jenž hlásaly černo-oranžové plakáty, které v roce 1990 lákaly na koncert kapely The Rolling Stones. Pro mnohé to byl nejen nezapomenutelný hudební zážitek, ale hlavně jeden ze symbolů pádu komunismu a příchodu svobody.
Členy skupiny přivítal na Pražském hradě prezident Václav Havel spolu s jedním ze zakladatelů Občanského fóra a hudebníkem Pražského výběru Michaelem Kocábem. Na Hradě se tehdy kouřilo, což bylo do té chvíle nepředstavitelné, a Havel dostal jako dárek několik kožených a džínových bund. Sám o týden později v jednom z rozhovorů uvedl, že ,,jsou to docela normální, fajn kluci, co mají rádi dobrou muziku“. Na setkání vzpomínají členové kapely s radostí. Richards ve své knize prohlásil: „Havel je možná jediná hlava státu, která přednesla (nebo ji vůbec napadlo přednést) projev o tom, jakou roli sehrála rock‘rollová muzika v politických událostech, které vedly k revolucím ve východoevropském bloku. Je to taky jediný politik, u kterého jsem hrdý, že jsem se s ním sešel. Milý chlap.“
Kapela tehdy v srpnu roku 1990 na Strahově hrála zadarmo a veškerý výtěžek šel na konto Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. S celkovým počtem přes sto tisíc účastníků se jednalo o událost, jež u nás do té doby neměla obdoby. Prezident v následujících letech zavítal na všechna jejich vystoupení v Čechách, v roce 2003 dokonce jejich koncert uvedl.
The Rolling Stones měly tenkrát v srpnu 1990 pocit, že osvobodili Prahu. Fascinovala je atmosféra pospolitosti a sympatie publika. Představení takové velikosti se v jiných zemích připravuje půl roku a čeští organizátoři to zvládli během měsíce. Vystoupení podobného rázu si kapela zopakovala už jen Havaně na Kubě, kde komunistický režim přetrvává dodnes. Naposledy si u nás skupina zahrála v červenci minulý rok, přičemž jednou z předkapel byl i Pražský výběr. Michael Kocáb vystupoval s tričkem ,,I love Havel“, na němž byl však místo srdíčka vyplazený jazyk. Jednalo se o velkolepý koncert, což můžu osobně potvrdit.