Každý z nás asi zná situaci, kdy přijdete domů a vaši hlavu tíží myšlenka na všechny úkoly, učení a nejrůznější referáty, které musíte stihnout udělat. A tak odložíte tašku plnou knížek k pracovnímu stolu, zapnete si počítač a zjistíte, že se vám vlastně nic dělat nechce. Potom následuje věta: „Nejdříve zkouknu sociální sítě a hned na to půjdu.” No a než se nadějete, ležíte v posteli a stále bezvýznamně klikáte na ty samé aplikace, zatímco vám slunce zapadá za hlavou. Pak vás znovu přepadne myšlenka, že už je opravdu čas začít pracovat. Jako správný gymnaziální student si proto uvaříte k plnění povinností ještě kávu. Pak vás napadne, že byste se ještě před úkolem z matematiky určitě měli pořádně najíst. Jestli je tohle i váš každodenní scénář, pak vás musím upozornit, že nejspíše trpíte chorobným odkládáním povinností – prokrastinací.
Není pochyb, že odkládat plnění úkolů je součástí lidského života od nepaměti. Nevěříte, že tu s námi tendence odkládat všechno na neurčito byla vždycky? Podívejte se třeba na přísloví „ráno moudřejší večera”, které je jasným důkazem její dřívější existence. Určitě by pro nás bylo lepší se řídit spíše příslovím „Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek!”, jehož autorství je nejspíše na straně našich protřelejších předků. Jediné, co můžete pokládat za novodobé, jsou důvody, proč lidé hrnou své povinnosti před sebou. Dnes tato potíž doprovází hlavně studenty. I vy určitě přitakáte, že se není čemu divit. A teď se pojďme detailněji podívat na to, proč a jak se prokrastinaci vyhnout.
Většina z nás se topí v úkolech, které považujeme za naprosto zbytečné a bezvýznamné, a v důsledku toho odsouváme jejich splnění až na nejkrajnější možný termín. Jestli je tohle vaším důvodem k prokrastinaci, zkusím vám navrhnout řešení. Mnoha lidem pomáhá, když si za odvedení práce stanoví nějakou odměnu, například se po vypracování odmění tabulkou čokolády či horkou vanou. Pocit, že zpracování úkolu je zbytečná práce, však není naším jediným nepřítelem. Odkládat povinnosti můžete i z toho důvodu, že se vám na první pohled zdají příliš náročné. Pokaždé, když si přečtete např. zadání složitého příkladu, se vám zatočí hned hlava. Své trápení vyřešíte přeložením na zítřek. No a když se i další dny opakuje ta samá scéna, tak úkol zůstává nevyřešen. Zkuste se i přes prvotní dojem složitosti do práce ponořit. Třeba vám jiný pohled na věc přinese příjemné překvapení a tím je, že zadání jen klame svou složitostí.
Existuje nekonečná řada možných scénářů a výmluv, proč danou věc odložit. Přišli jste snad někdy domů naprosto unavení či mrzutí, a právě tohle se stalo vaším důvodem k prokrastinaci? Tak to mám pro vás taky řešení, jak této situaci snadno předejít. Když dopředu víte, že vás čeká krušný týden ve škole, zkuste si své povinnosti správně rozvrhnout. Sami sebe už přeci znáte a jste si jisti, že po tréninku fotbalu už vás určitě nikdo k zapojení mozku nedokope. Zkuste se jednoduše přemoci a vše si splnit ještě plní energie před tréninkem.
Myslím, že tohle jsou ty nejzákladnější důvody k odkládání povinností, které nás, studenty, trápí. Třeba jste se zrovna i vy v mém článku našli a teď už pro vás bude snadnější se „prokrastinační chorobě” vyhnout.
(autor memíčka: gymstr_mimz)