Les, soubor biocenóz, jehož determinantou jsou dřeviny stromového vzrůstu.
Tuto definici, nebo nějakou jí podobnou, můžete najít všude možně – na internetu, v encyklopedii nebo v učebnicích. Ale vážně pro vás znamená les jen hodně stromů vedle sebe? Například my vnímáme les jako něco mnohem mocnějšího. Jako místo klidu a harmonie, místo, kde se může člověk alespoň na chvíli zbavit všech problémů, trápení a obav. Stačí se jen zastavit a zaposlouchat se do zpěvu ptáků, šumění listů ve větru, bublání potůčku… A najednou jako by okolní svět zmizel a byli jste tam jen vy a příroda.
Možná si teď někdo z vás říká: „Tyjo, to by mohlo být příjemné se moci alespoň na chvíli nějak odreagovat. Ale jak to mám udělat? Vždyť nemám čas, ani prostředky, a navíc ta karanténa! Vždyť já ani nemůžu vyjít z domu!“ No, a právě pro tyto čtenáře je tento článek přímo stvořený. Chtěly bychom vám totiž představit projekt „Sounds of the forest“, jehož autory jsou organizátoři festivalu umění a hudby Timber.
Nejdříve bychom vás rády seznámily se samotným festivalem. Timber je třídenní akce, jež se každoročně koná uprostřed národního parku v Anglii. Jeho hlavní myšlenkou a cílem je propojit svět lidí, umění a přírody. A proto není divu, že v jeho programu najdeme všemožná hudební vystoupení, zajímavé přednášky, procházky přírodou, cyklistiku, tvoření z přírodních materiálů, relaxovaní a mnoho dalšího. Jak můžete sami vidět, návštěvníci si zde užijí spoustu zábavy, děti nevyjímaje. Neboť i na ně organizátoři mysleli a vymysleli pro ně spoustu aktivit – tvoření, prolézání, různá divadelní představení či hry.
Letošní ročník se měl konat na začátku července, ale z důvodu pandemie covid-19 jej bylo nutné bohužel zrušit. Ovšem aby nebyli fanoušci smutní, rozhodli se autoři festivalu, že se jim tento zážitek pokusí alespoň zčásti vynahradit. A proto vytvořili interaktivní mapu, která nám v současné chvíli nabízí stovky audio nahrávek zvuků lesa z více jak 50 zemí světa. Naleznete tu záznam například z Anglie, Francie, Madagaskaru (zde si můžete poslechnout například zdejší lemury), Brazílie, Indonésie, Číny, Bornea, Papuy-Nové Guiney, Jižní Afriky, Řecka, Německa, Kanárských ostrovů, Kanady, Norska a jeden záznam zde má již i Česká republika, a to konkrétně z oblasti Rusavy.
Je tu však ještě jedna zajímavá věcička, neboť i vy sami můžete obohatit tuto mapu i o ten „svůj“ oblíbený lesík. Ale nebojte, není to nic složitého. Jediné, co pro to musíte udělat, je zajít do lesa, nahrát si jednominutový zvukový záznam, vyfotit si pohled na místo, kde jste točili, a pak už jen stačí vyplnit formulář a nahrát video. A je hotovo.
Ale tím ještě nekončíme. Aby se totiž naplnila i myšlenka festivalu Timber, který se snaží propojit přírodu s uměním, byla vyhlášena soutěž nebo spíše takový podprojekt, ve kterém se vybraní umělci z celého světa pokouší jakkoliv použít lesní zvuky ve svých dílech, například v písni, filmu, videu, melodii, remixu atd. Tyto výtvory pak budou představeny na příštím ročníku festivalu Timber v Anglii (2.-4. července 2021).
Na závěr vám přikládáme i odkaz na webové stránky tohoto projektu, neboť si myslíme, že pokud se třeba někdo z vás dostane do karantény, tak tímto může příjemně strávit nějaký ten čas a navíc se může bavit i vzdělávat tím, že bude hádat, jaké zvuky v nahrávce slyší.
https://timberfestival.org.uk/soundsoftheforest-soundmap/