28. ledna 2020

Smrtící koronavirus

Napsaly Karolína KrejčováKristýna Krejčová

    Světem se začal šířit nový virus, který má již přes 106 obětí a nakaženo jím bylo minimálně 4 500 dalších lidí. Jedná se o koronavirus, jenž je složený ze čtyř rodů virů. Nebudu vám sáhodlouze popisovat jeho strukturu a vlastnosti, protože ani já tomu moc nerozumím a vlastně ani vědci nemají ponětí, o co se jedná.

    Jedno je však jasné. Tento virus se zde v minulosti už objevil, ale z počátku se jednalo pouze o onemocnění zvířat, především ptáků a savců (kočky a psi). Později byl zjištěn i přenos na člověka, ale o nic závažnějšího než o nachlazení se nejednalo. Pak se však roku 2002 objevil jeho nový rod, který způsoboval onemocnění SARS (syndrom náhlého selhání dýchání), který se rozšířil do více než 30 zemí, nakazil přes 8000 lidí a měl na svědomí smrt 774 obětí. O pár let později se vyvinula nová forma MERS, která způsobovala obdobná onemocnění. Jenže nyní je tento virus zpět a ještě silnější než předtím. Před pár týdny se v Číně objevil koronavirus 2019-nCoV.

    Tato nákaza propukla v čínském Wu-chanu, na tržnici s mořskými plody a divokou zvěří, kde se měl zákeřný koronavirus poprvé přenést na člověka. Za přenašeče jsou prozatím považováni hadi a netopýři, kteří zde byli také k zakoupení. Během pár dní byla vyhlášena izolace celého města a nyní Wu-chan připomíná spíše město duchů, protože se lidé bojí vůbec vyjít z domu. Odtud se virus rozšířil mezi lidmi do dalších měst, odkud jej turisté, návštěvníci a pracovníci cestovního ruchu přenesli do skoro celého světa. V Číně je několik měst zcela uzavřeno. Veškerá společná doprava byla pozastavena. Většina letů byla odložena na dobu neurčitou, a dokonce i firmy pozastavují svůj provoz. Situaci zhoršuje i fakt, že v sobotu se podle tradice slavil čínský Nový rok. Veškeré větší akce byly kvůli koronaviru zrušeny, ale i přesto do těchto zemí přicestovaly davy lidí, ať příbuzných či pouze turistů. A právě i to mohlo přispět k tak rychlému rozšíření.

    Asi nejnebezpečnějším aspektem nákazy je její nenápadnost. Onemocnění se projevuje podobně jako chřipka horečkami a problémy s dýcháním a suchým kašlem. Navíc se jedná o zmutovaný vir, jenž se dá identifikovat až po několika laboratorních testech. Později se však horečka zvyšuje a přidávají se i klidně hodinové třesy. V takovém případě mohou lékaři pouze přihlížet a alespoň se pokusit zajistit, aby se pacient neuhodil do hlavy. Nic víc nezmůžou, protože zatím nikdo nedokázal přijít na to, jak nákazu léčit a bohužel bychom měli spíše počítat s tím, že protilék nebude nikdy, nebo minimálně ne během několika let, nalezen. Jisté prozatím je to, že virus se šíří i vzduchem a to i v inkubační době, která trvá průměrně 10 dní. To je novinka, kterou přinesla nová mutace a se kterou se lékaři nedokážou vypořádat.

    Nákaza se rozšířila již do většiny asijských států, do Austrálie, Severní Ameriky a bohužel pro nás se vyskytla i v Evropě. Rychlost jejího šíření je dosti znepokojující. I přes izolaci několika desítek měst a ochranná opatření na letištích se stále nepodařilo ji zastavit a vlastně ani zpomalit.

    Co se týče České republiky, u nás zatím probíhá preventivní opatření na letištích a zvyšování kontroly. Stát navádí, aby se lidé chovali stejně jako v případě epidemie a aby co nejvíce omezili cestování do států, ve kterých již vir propukl. Bohužel se koronavirus začal šířit ve stejnou dobu jako u nás epidemie chřipky, která by ve spojení s virem mohla způsobit velké problémy (mluví se i o superviru) nebo alespoň mohla vést k jeho prvotní záměně. Vláda však zatím nezamýšlí nějaká drastičtější opatření. Zatím ČR spolupracuje a diskutuje s ostatními státy o přesunu svých občanů, kteří v Číně kvůli izolaci uvízli, zpět do vlasti.

    Počet nakažených se každou hodinu zvyšuje a mezi lidmi se začínají šířit obavy. Lék neexistuje a hygienická opatření fungují pouze částečně. Čína však varuje, že tohle je pouze začátek. Virus sílí a rozhodně to nevypadá, že by se chystal polevit. Samozřejmě nechceme tímto článkem šířit paniku, ale dělat, že se nic neděje, není řešením.

    Nakonec však musíme zmínit jeden velmi důležitý fakt, který by mohl hodně lidí uklidnit. Každý rok čelíme mnohem nebezpečnějšímu a agresivnějšímu viru, než je tento. Možná si teď myslíte, že plácám nějaké nesmysly. Co také může být horšího než nákaza, na kterou není lék, že? Ale je tu nepřítel, na kterého jsme si už všichni zvykli a většina ho nepovažuje za velké zlo, opak je však pravdou. Chřipka, onemocnění, které ročně usmrtí 250 až 500 tisíc lidí z celého světa. Jen v České republice je každoročně napadeno sta tisíce až milion občanů a z toho více než 2 tisíce lidí tomuto viru podlehne. Takže v síle se zatím koronavirus chřipce nemůže rovnat. Jediný a vlastně bohužel závažný rozdíl je v tom, že na chřipku již existuje očkování. Ale k čemu mít lék, když lidem připadá zbytečné se proti „obyčejné“ chřipce očkovat?