26. června 2020

Slam poetry

Napsala Klára Šebestová

    Bum! Prásk! Právě z těchto slov vznikl název pro stále rozšířenější trend, kterému se říká slam poetry. O čem to vlastně celé je, skvěle definuje věta: „Stát se textem!“, pronesená slamovým nadšencem Bohdanem Bláhovcem. Pouze pro vaši představu, slamování se v lecčem podobá rapu, postrádá ovšem jakýkoliv hudební doprovod. 

    Zjednodušeně řečeno se předvádíte na jevišti se svým textem, kterým se snažíte pobavit posluchače. Je nutné podotknout, že nejde jen o autorské čtení nebo jakousi formu recitace. Slameři (vystupující autoři) s diváky nekomunikují pouze textem. Značnou část jejich přednesu tvoří také mimický projev, místy až divadelní výstupy. Dojmy v publiku jsou vyvolány rytmem jejich slov a zapojen je i pohyb na jevišti. Představení občas připomínají situaci na fotbalovém stadionu, když se pozorující osazenstvo zapojí zadáním tématu. Stát se může i to, že nespokojení diváci prezentujícího z pódia vypískají. Kruté, že? Sebrat odvahu a postavit se před slamerskou komunitu se tedy nedoporučuje každému.

    Vy, kteří jste ještě neměli tu čest slyšet o tomto individuálním básnicko-zpěvném přednesu, určitě oceníte několik faktů o jeho vzniku. Slam poetry se zrodila v mysli chicagského zedníka Marca Smitha. Tohoto muže poezie zaujala natolik, že své vtipné myšlenky chtěl prezentovat dál. Jakožto člen dělnické třídy se scházel i on se svými kamarády v hospodách. A tak na konci 80. let minulého století vytvořil formu vhodnou pro zpestření všedního popíjení – přednes svých textů v barech. Těmito představeními vyučený zedník dokázal soustředit pozornost rozmanité skupiny diváků na svůj výstup. Hlavním cílem se tak stalo zaujmout a pobavit publikum. Sám Marc to později vylíčil jako mezilidskou komunikaci a sbližování, vlastními slovy:

„Potřebujeme, aby si lidé říkali poezii navzájem, tak ukazujeme naše hodnoty, srdce, věci, které nás učí, jakými jsme…“

    Jeho výstup začalo napodobovat více ctižádostivých bavičů a slam poetry se tak časem dostala od obyvatel Chicaga až k nám. Mnohé z vás nejspíš překvapí, že se dnes můžete zúčastnit dokonce celostátní soutěže probíhající v ČR od roku 2003. Pravidla jsou jednoduchá: přednášený musí být pouze vlastní text, váš přednes nesmí překročit délku tří minut a nesmíte používat žádné rekvizity. Zvláštností je, že hodnotitelem není několik předem vybraných porotců. Kartami s body od jedné do deseti vás ohodnotí celé publikum. V naší zemi probíhá mistrovství pomocí výběrů v každém kraji. Ve zvolených městech vystoupí ve dvoukolovém utkání několik přihlášených performerů. Vítězové těchto „regionálek“ se poté se svými soupeři setkají ve finále.  Kdybyste tedy chtěli vidět ty nejlepší z nejlepších v akci, navštivte poslední kolo probíhající v brněnském klubu Fléda. Pořadí účinkujících je losované a v druhém kole se obrátí. Nejvíce cenění jsou aktéři, kteří drží titul doživotního profesionála. Tito vystupující se stali vítězi celého mistrovství ne jednou, ale dokonce dvakrát. Sami se již následně soutěže zúčastnit nemohou. 

    Rozhodně si nemyslete, že je tohle jediná forma slamování, kterou Češi znají. Kromě mistrovství se u nás pořádají tzv. slam poetry show. Jedná se o vystoupení tří až čtyř slamerů. Poezie okamžiku vám v podání těchto špičkových performerů umožní pocítit slova i z jejich výrazu tváře. Další odnoží je improvizační proud. Ten je vesměs stejný jako tradiční slam, až na malý detail – přednášený text není předem připravený. Improvizovaná forma tak působí nenásilně, jelikož ji samo publikum řídí svými reakcemi. Je tak mnohdy více žádaná a pro přihlížející zábavnější. Do chvíle, než jste schopni provozovat kvalitní slamovou improvizaci, však musíte nejprve nasbírat spoustu zkušeností. Začátečníkům se proto doporučuje  si vlastní text předem promyslet a pečlivě připravit.

    Zaujala vás slam poetry, ale nevíte, kam se za ní vypravit? Navštívit můžete obrovská množství vystoupení, která probíhají ve vytipovaných českých městech. Ať už je to některé z regionálních kol mistrovství nebo plánovaná exhibice, myslím, že si tento fantastický zážitek užijete. Setkat se s touto netradiční formou můžete i na festivalech. A co dělat, když se chcete stát součástí komunity performerů? Jednou možností je si sednout, napsat text a vyrazit na bitevní pole. Nebo se vám nabízí možnost zúčastnit se workshopů, kde vás vše potřebné naučí a poradí. Hlavní je se nebát a jednat přesně podle toho, jak se v onom okamžiku cítíte. No není to skvělá možnost rozvíjet vaši kreativitu a ještě se u toho pobavit?

Zdroje:

http://www.slampoetry.cz/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Slam_poetry