15. listopadu 2015

Skateboarding

Napsal Martin Jelínek

NULL

skateboard_01Před tím, než vám povím, co pro mě tato záležitost znamená, měl bych vám vysvětlit, co skateboarding vlastně je.

Na začátku padesátých let zažila partička surfařů z Kalifornie sezónu bez vln a větru. Nezbylo jim nic než vyrobit zmenšený surf na kolečkách a skateboarding byl na světě. skate 1Postupně se prkna začala vylepšovat. Desky získávaly lepší tvary, trucky (železná konstrukce spojující desku a kolečka) se zpevňovaly a rozšiřovaly a u koleček se zvyšovala výdrž.

Technika se postupem let také měnila. Máme dva základní postoje: Regular – levá noha vpředu a Goofy – pravačka vpředu. Všichni z vás jistě znají Ollie – základní trik, výskok. Pak Rodney Mullen přišel na kickflip (skateboard se ve vzduchu otočí o 360 stupňů kolem své horizontální osy) a jeho různé variace. Mezi další základní triky patří frontside a backside (otočka se skateboardem na jednu či druhou stranu). Když to zkombinujeme, vytvoříme triky nové.

Na „prkně“ můžete soutěžit v mnoha disciplínách. Street (jízda na ulici, skoky ze schodů, triky na zábradlí), Skate Park (kombinace streetu a U-rampy), U-rampa (rampa ve tvaru písmene U) a Bowl (bazén).

[caption id="attachment_4261" align="alignright" width="271"]skate bowl Bowl.[/caption]

[caption id="attachment_4260" align="alignright" width="269"]skate u U-rampa.[/caption]

 

 

 

 

 

 

[caption id="attachment_4263" align="alignright" width="266"]skate 2 výměník Výměník.[/caption]

Je skateboarding sport nebo ne? Když jsem začínal, byl to sport, ale postupem času to přerostlo v něco víc. Troufnu si říct, že je to můj životní styl. Není den, kdy bych se aspoň chvilku nesvezl. Mohu to nazvat i prevencí proti stresu. Avšak když mi něco nejde, tak se vztekám až moc. Mým oblíbeným působištěm je skate park, ovšem nepohrdnu jízdou v rampě anebo na streetu. Nejčastěji trénuji ve strakonickém „plecháči“ a když počasí nepřeje, tak se jdu svézt do výměníku u Dukly (krytá minirampa, zřízená lokalním obchodem Temple store a strakonickými skejťáky).

[caption id="attachment_4264" align="alignright" width="240"]skate 3 mystic sk8 group Mystic Sk8 Cup.[/caption]

V Čechách se poslední dobou tento styl zábavy docela rozmáhá. Mezi české jezdce patří například Martin Pek, Maxim Habanec nebo Tomáš Vintr, kteří se každoročně umisťují na předních příčkách v soutěži Mystic Sk8 Cup v Praze.

 

 

Matyáš Hajíček

(Zdroje obrázků: bonkersenergy.com, pinterest.com, sorrac.cz, sites.vans.com, vlastní archiv)