22. dubna 2020

Rudá voda – (ne)děsivé Čelisti

Napsala Tereza Kučerová

    Každý z nás někdy natrefí na něco, co je tak špatné, až je to nakonec dobré. Přesně takový je film Rudá voda, v originále Red Water, v režii Charlese Roberta Carnera. Natočen byl roku 2003 v USA a na serveru ČSFD disponuje krásnými 21%. Jedná se o akční thriller/horror sledující příběh Johna Sanderse, bývalého experta na ropné plošině. Po jisté nehodě, při níž zahynuli jeho dva kolegové, opustí práci, přestěhuje se do zapadlé části Louisiany a rozhodne se se svým kamarádem Emerym živit podnikáním v rybářství, jež mu zrovna moc nevynáší. Teď si nejspíš říkáte, že to nezní špatně a pokud má film dobrou zápletku, mohl by být i zajímavý. Kéž by ji měl... 

    Určitě vám něco říká název Čelisti. Dovoluji si odhadovat, že zrovna tímto snímkem se tvůrci před natáčením inspirovali. Krvelačný žralok, který chce pozřít všechno, co najde. Tento žralok je ale sladkovodní a jeho lovištěm je řeka. Teď si asi myslíte, že ten film je opravdu jeden velký nesmysl. Mně to však nedalo a po chvíli pátrání jsem zjistila, že takový žralok opravdu existuje (no jo, gymplák se pozná). Filmaři se evidentně inspirovali žralokem bělavým žijícím ve sladkovodních vodách. Nevěříte? Sami si ho vyhledejte. Tento objev ovšem nemění nic na faktu, že snímek sám o sobě není zrovna uměleckým skvostem.

    Když výše zmiňovaná zubatá potvora pozře jednu ze dvou dívek, které se společně s dalšími lidmi koupaly v oné řece, její otec vypíše na žraloka odměnu v hodnotě 50 tisíc dolarů, což upoutá pozornost nejednoho místního Harpagona. K řece přijedou různí lovci, již ale tráví veškerý svůj čas střílením nábojů naslepo do vody… Žralokův život ovšem ukončí někdo jiný, kdo o to ani neusiloval.

    Jak to asi dopadne, když se mafiáni (ano, mafiáni ve filmu o žralokovi…) potřebují potopit na dno řeky, aby získali zpět trezor s penězi, a biologové chtějí nasbírat vzorky, aby dokázali, že se jedná o ideální místo pro těžbu ropy? (ano, opravdu se zde objevují zkorumpovaní biologové - jako kdyby ten příběh nebyl dostatečně bizardní i bez jejich maličkosti). Samozřejmě, že to nedopadne jinak než krvelačně. Po chvíli potápění připlouvá gumová atrapa žraloka a začíná boj o život. Všichni začnou padat jako mouchy.

    Nyní se dostáváme k postavám. V polovině filmu se dozvídáme, že rybář, jenž celý život v podstatě jen rybaří a taktéž pochází s rybářské rodiny, neumí plavat. Oproti němu hlavní postava s přehledem uplave kraulem vzdálenost 100 metrů a vyhraje tak závod se žralokem. A to jsem se doteď nezmínila o ženské hrdince. Tu autoři, dle mého názoru, obsadili jen z toho důvodu, že se na ni hezky dívá a jinak samotnému příběhu příliš nepřispívá.

    Ale abych jim neustále nekřivdila, kladně hodnotím fakt, že se všichni po celou dobu chovali celkem realisticky (na rozdíl od klasických akčních filmů, v nichž hlavní hrdina v okamžiku největšího zoufalství přijde na scénu a svým nezměrným intelektem přelstí jakéhokoliv nepřítele). V mnoha případech si postavy nevěděly rady a chovaly se zcela přirozeně - klidně udělaly i očividnou hloupost.

    Co se týče střihu a speciálních efektů… tady začíná to největší utrpení. Střihy byly, na rovinu, příšerné. Střihač si se snímkem hlavu evidentně dlouho nelámal. Mezi jednotlivými scénami vždy na pět až deset vteřin zčernala obrazovka, vše utichlo a vy jste očekávali titulky. Ani tentokrát jste se ovšem vysněného konce nedočkali, jelikož na řadu přišla scéna další.

    O efektech se také příliš mluvit nedá, žralok byl spíš k smíchu. Situaci zachraňovaly snad jen oddělené končetiny a krev, které byly víceméně identické. Jak již bylo zmíněno výše, film končí zabitím žraloka a přeživší jsou zachráněni policejním vrtulníkem, jenž má očividně na všechno dost času (asi jako policie z Tajemného hradu v Karpatech). 

    Myslete si, co chcete, třeba že mám na filmy nízké nároky, ale přes to všechno, co jsem napsala, mi Rudá voda nepřišla zas tak špatná. Těch 21 % má sice oprávněně a určitě bych to nemusela vidět znova, ale zhlédla jsem i horší věci. Podívala jsem se na něj jen kvůli tomu hodnocení a abych se zasmála, což vyšlo. Po skončení tohoto snímku jsem si pustila Čelisti, abych si „spravila chuť“.