28. listopadu 2014

Rozhovor – o unifikaci, degustačních soutěžích a budoucnosti piva

Napsal Vít Malota

NULL

„Á, pan pivní recenzent. Dal jsem si obzvlášť záležet,“ blíží se k mému stolu v Radnici, jedné z hronovských restaurací, výčepní přezdívaný Vízek a se zářivým úsměvem přede mě staví na první pohled brilantně načepovaný Primátor Weizenbier.

Pak přisedá ke stolu a povídá: „Jen co jsem si přečetl vaši recenzi, jel jsem do Náchoda za Primátorským sládkem, panem Kořínkem, který mi vysvětlil správný způsob čepování pšeničných piv. A také už vím, jak správně udělat ‚mlíko‘.“ Chlubí se i další novou znalostí: pro správné vyčistění sklenice je potřeba ji ve speciálním přístroji držet pod proudem vody sedm sekund. „Ale to víte, když je tady frmol, tak se to nedá stíhat. Možná ve speciálních pražských klubech, kde mají čas na mazlení se s pivem, ale tady ne.“

[caption id="attachment_2533" align="alignright" width="232"]"jak si mě nekoupil pivovar Primátor" "Jak si mě nekoupil pivovar Primátor"[/caption]

Když dodá, že jsem jej svou recenzí posunul dál, zmocní se mě nepopsatelné nadšení. Navrch mi navrhuje schůzku s Ondřejem Dítětem, který pracuje pro pivovar Primátor a účastní se různých degustačních soutěží. Než stačím cokoli namítnout, pan Vízek už vytáčí číslo a do půl hodiny sedí obchodní zástupce náchodského pivovaru u mého stolu. Přiváží mi reklamní tričko a vybrané pivní speciály s degustační skleničkou. Dojat až na dřeň dary přijímám. Na dotaz, kdo byl mým učitelem, odvětím, že odborná literatura a znalci z Brna, kteří provozují stránku pivních recenzí. Dozvídám se, že osvětovou práci lidí kolem pivovaru Lucky Bastard moc obdivuje a že děkuje i za můj vliv. Pak se začínám ptát já:

Účastníte se pivních degustačních soutěží, tím pádem je váš obzor, co se týče pivních druhů, velice rozsáhlý. Který z nich je vám nejblíže?

Asi jako každý v téhle republice jsem začínal spodně kvašenými ležáky, nicméně v posledních pěti letech, kdy začíná fungovat jakási pivní osvěta, mě čím dál tím víc baví svrchně kvašená piva, pšeničná, piva typu Ale, takže se dá říct, že pokud mám na výběr, klasický ležák si nedám.

Existuje mezi ležáky českého typu nějaký obecný nešvar?

Unifikovanost, samozřejmě. Překvapilo mě, že jste v recenzi ze Stovky chválil Radegast Premium. Nepil jsem ho, abych se přiznal, asi tři roky. Bral jsem to tak, že jde o skupinu SABMiller (po společnosti InBev největší pivovarnická společnost – pozn. red.), takže jsem od něj nic moc dobrého nečekal. Nejste ale první, kdo si tuhle dvanáctku chválí. Asi ji ochutnám. Dalším velkým nešvarem je, že hospodští neumějí čepovat. Ty „himaláje“, suché pěny, jak jste sám zmiňoval. Ono čepování ze třiceti centimetrů zkrátka není to pravé ořechové.

Jaké z pivních vzorků, které jste ochutnal, vám nejvíce uvízly v paměti?

[caption id="attachment_2534" align="alignright" width="191"]Matuška Zlatá raketa patří mezi světovou špičku (zdroj: pivnici.cz) Matuška Zlatá raketa patří mezi světovou špičku (zdroj: pivnici.cz)[/caption]

Jedním z nich je v Česku asi všemi nejuznávanější Matuška Zlatá raketa. Ten se pohybuje možná o level jinde, než všichni ostatní. Ale jsou i další pivovary. Ochutnal jsem – a bylo to báječné – Permon Sokolov, typ American Pale Ale. Před dvěma týdny jsem byl na Pivobraní, kde byl například pivovar U Tří růží, a ten měl také perfektní vzorek. V posledních pár letech nastal boom rodinných pivovarů. Byl bych ale nerad, aby to vyznělo tak, že co je z minipivovaru, je dobré a všechno z průmyslových je špatné. Pil jsem spoustu příšerných, nepitelných záležitostí, i když byly z těchto malých váren.

Velké značky, které jinak obecně nechutnají příliš dobře, často vítězí v různých degustačních soutěžích. Čím to je?

To vím naprosto přesně. Každý pivovar na tyto soutěže posílá nějaké zastoupení. Takže kupříkladu Heineken si vezme člověka za Krušovice, Zlatopramen, Starobrno, Zlatého bažanta... Je jasné, že jejich značka je ve značné výhodě. Druhý problém je v lidech, kteří piva hodnotí. Například na Zlaté pivní pečeti degustuje kde kdo. Honza Charvát ze slavné pivnice Zlý Časy mi vyprávěl, že mezi sériemi vzorků si tam několik degustátorů objednalo pizzu s chilli papričkami. A tihle lidé ovlivňují hodnocení! A u soutěží jako je například Pivex pak záleží na tom, kdo je zrovna zadotuje a kdo si nechá napsat v Mafře lepší PR.

Jaký je váš názor na pivovary jako Heineken nebo Stella Artois?

Veskrze negativní. Než bych si dal Stellu, Heineken nebo Staropramen, to budu raději o matonce.

Ve poslední době se v osvícených kruzích hovoří stále více o expanzivní činnosti velkých společností, které skupují malé lokální pivovary a značky a postupně je ničí. Dá se proti tomu nějak bránit?

Myslím, že nedá. Tohle je prostě trh a přirozený vývoj. Na druhou stranu, Moraváci říkají: „Bohudík za Starobrno, díky němu tu vzniká spousta lokálních minipivovarů, mikropivovarů a domovarníků. Takže děkujeme Heinekenu!“ /smích/ Vít Malota