30. dubna 2020

Rouška: hrdina a spasitel lidské civilizace

Napsala Tereza Kučerová

    Nikdy by nás ani nenapadlo, že se rouška (jinými slovy ústenka) stane součástí našeho každodenního života.

    Už dávno v minulosti se lidé chtěli chránit před škodlivými látkami. První návrhy o ochraně dýchacího systému najdeme již ve starověkém Římě. Tehdy byl nebezpečnou látkou převážně minerální prach. Posléze se respirátory objevovaly v 16. století ve formě srolované, navlhčené tkáně. Jejich vynálezcem byl Leonardo da Vinci. Těžko říci, jak byly účinné, ale rozhodně lepší mít alespoň něco než nic. Poněkud modernější byly slavné „ptačí zobáky“, které v 17. století nosili moroví doktoři. Vymyslel je lékař Charles de Lorme jako součást celkového outfitu. Masky se vyplňovaly kafrem (přírodní látka získávaná ze dřeva stromu kafrovníku), senem či sušenými bylinkami. Opět nelze říct, jak dobře plnily svůj účel, ale dle mého názoru rozhodně vypadaly dobře.

TADY MÁ BÝT OBRÁZEKVšimněte si, že kryje jak ústa, tak i nos. Stále na ulicích vídám lidi, kteří ji mají špatně nasazenou.


    Díky rozvoji průmyslu a medicíny se začaly vyvíjet i kvalitnější designy roušek a respirátorů. 
Ve většině evropských zemí se masky na obličej začaly používat ve 20. letech 20. století, kdy se během epidemie španělské chřipky a první světové války staly nezbytným ochranným prostředkem. Dnes jsou nutností při spoustě operací a současná situace vyžaduje i jejich běžné nošení.

    V některých částech světa, hlavně v Číně, Japonsku a Jižní Koreji, jsou ústenky naprosto normální a nosí je většina obyvatel, a to kvůli filtraci vzduchu z důvodu smogového znečištění a samozřejmě proti šíření nemocí. Chirurgické masky se využívají i v Indii, Thajsku či Nepálu, kde se kvalita vzduchu už snížila natolik, že je až toxický. V Asii jsou ústenky tak populární, že se některé firmy rozhodly na jejich oblíbenosti vydělat a prodávají kvalitní masky, ve kterých si vůbec na veřejnosti nebudete připadat nejistě. Lituji, že jsem si nestihla jednu objednat před vypuknutím pandemie, teď asi nakupování z AliExpressu a Wishe dočasně omezím.

    Pokud si stále nejste jistí, jak nošení roušky funguje, ráda vysvětlím. Rozhodně to není tak, že by vás stoprocentně ochránila od korony, popravdě k vaší ochraně nepřispívá skoro nijak, maximálně jen snižuje množství mikroorganismů, co se k vám dostane. Ale tím, že ji vy nosíte, výrazně snižujete množství mikroorganismů, které se šíří do vašeho okolí z vašich úst a nosu, a chráníte ty okolo vás.

    Určitě se k vám dostalo, že ústenky byly nedostatkové zboží, než se začaly hromadně šít (pokud jste během

TADY MÁ BÝT OBRÁZEKPřiznejte se. Kdo by v tomhle vyrazil do ulic, kdyby to měl doma?

nouze šili roušky, poplácejte se po zádech). V Asii řešili nedostatek tím, že využívali hygienické vložky a slupky od ovoce (zní to podivně, ale je to pravda). U nás v prvních dnech nouzového stavu lidé používali alespoň šátky a šály a někteří ještě měli tu drzost se jim vysmívat či nadávat, že akorát šíří paniku. Dnes už tuto hygienu snad dodržuje každý.

    Jestliže máte mobil, který odemykáte pomocí své tváře, jistě vás potěší, že americká designérka Danielle Baskin přišla s ochrannou maskou, jež má potisk obličeje jejího nositele a tím pádem i bez sundání umožňuje odemknutí obrazovky. Nemohu potvrdit funkčnost, u odemykání telefonu dávám přednost starým dobrým otiskům prstů.

    Nosíte brýle? Jestli ano, určitě se vám čas od času stává, že se vám při nošení ústenky zcela zamlží a nevidíte nic. Chci jen, abyste věděli, že s vámi naprosto soucítím a že v tom nejste sami. Sice lze na sociálních sítích najít různé návody, jak tento problém vyřešit (prý lze pomocí sponek upravit ústenku tak, aby seděla správně), ale vyzkoušené to nemám.

    Během karantény není zábavy nikdy dost, a tak přikládám pro pobavení motivační song, který jistě pochopí i případní neangličtináři. Dávejte na sebe pozor a nezapomínejte si mýt ruce!

 

https://www.youtube.com/watch?v=E7GZNZRYlGU

Zdroje:

https://cz.sputniknews.com/foto/2020032411705275/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Chirurgick%C3%A1_maska