9. října 2015

Recenze: PRIDE

Napsala Bohdana Scheinostová

Cenami ověnčený film podle skutečné události.

Typicky britský film PRIDE bohužel není příliš známý, protože se dostal do kin pouze ve větších městech České republiky, takže strakoničtí obyvatelé pravděpodobně neměli příležitost ho vidět nebo se o něm nějakým způsobem dozvědět. Je to veliká škoda, protože jde o kus natočený podle skutečné události a rozhodně stojí za zmínku v britské kinematografii.

Píše se rok 1984 - britskou premiérkou je Margaret Thatcher a po celé zemi stávkují horníci, jimž "Železná Lady" zavřela těžební šachty a nechala je bez práce, a tudíž i bez peněz. V Londýně se mezitím schází skupina homosexuálů-aktivistů, kteří se rozhodnou, že chtějí pomoci rodinám horníků a uspořádají pro ně sbírku. Mnoho hornických skupin jejich pomoc odmítá, protože nechtějí, aby si je někdo spojoval s homosexuály. Až nakonec město Ollwyn ve Walesu přijme jejich nabídku. Část města je nadšena, jelikož vybrali zatím největší peněžní částku ze všech organizací, ale druhou část města tvoří zahořklí lidé, kteří stále mají předsudky.

Samozřejmě vám konec filmu neprozradím, protože bych vás připravila o to krásné a dojemné. Kvalitu filmu určitě podtrhlo i dobré obsazení. Zatímco aktivistickou homosexuální alternativní skupinu hrají spíše neznámí herci, obyvatele městečka Ollwyn hrají už typičtí, zkušení britští herci jako Bill Nighy (Láska nebeská, Piráti z Karibiku) nebo Imelda Staunton, kterou si všichni dobře pamatujeme z Harryho Pottera a Fénixova řádu, kde ztvárnila nenáviděnou Dolores Umbridgovou. Děj je dobře uspořádán a líbí se mi, že v tomto filmu není přesně určena hlavní postava.

Podle mého názoru jde o jeden z nejlepších britských filmů. Nepotřebuje akci, romantiku ani přehnané zápletky. Je o spolupráci, pospolitosti, lidskosti a užívání si života naplno.

Bohdana Scheinostová

(Zdroj obrázků: ČSFD.cz)