NULL
V souvislosti s právě se konajícím mistrovstvím světa v ragby jsme pro vás připravili tento seriál, který bude informovat o historii, pravidlech a také o současném dění tohoto skutečně chlapského sportu (nic proti feministkám).
[caption id="attachment_3475" align="alignright" width="200"] Socha Williama Ellise ve městě Rugby (Zdroj)[/caption]
Ragby je míčový sport, jehož zakladatelem je Angličan William Webb Ellis z města Rugby. Tvrdí se, že William hrál se studenty fotbal, ale hra mu přestala připadat zajímavá, tak vzal míč do rukou a takto jej dopravil do branky soupeře. Tak v roce 1845 vznikl tento tvrdý sport. Dnes existuje mnoho různých podob ragby, např. patnáctkové ragby (15 členů v týmu) nebo třináctkové ragby atd. Z ragby se také vyvinul australský, americký a kanadský fotbal.
Mistrovství světa se koná od roku 1987 každé čtyři roky formou jednoho turnaje. Automatické právo účasti má pořadatelská země a ti, kteří se na minulém mistrovství umístili do 12. místa. O zbylých 7-8 účastnících rozhodne regionální kvalifikace. Tento rok se šampionát koná v Anglii. Angličané poprvé a naposledy vyhráli v roce 2003 a na domácí půdě budou určitě toužit po zopakování tohoto úspěchu. V cestě jim ale budou stát velmi silní soupeři, mimo jiné Nový Zéland a Wales.
V naší zemi není ragby tak populární jako v Anglii nebo Austrálii, i když i my máme vlastní ligu. Chceme však nahlédnout pod pokličku tohoto krásného sportu. Pravidla nejsou jednoduchá, ale pozorný čtenář je, s naší pomocí, zajisté pochopí. Začneme tím nejzákladnějším.
[caption id="attachment_3476" align="alignright" width="300"] Ragbyové hřiště[/caption]
Dva týmy hrají 2 x 40 minut na ploše o velikosti fotbalového hřiště. Na každém konci je brankové pásmo pro položení míče a branka ve tvaru písmene H. Cílem hry je dostat míč do protihráčova brankoviště (je nutné jej položit na zem) či ho kopnout do branky ve směru nad vodorovnou tyčí. Míč se přenáší v rukou a smí se nahrávat pouze dozadu / do strany, nikoliv však dopředu (porušení pravidel – tzv. předhoz). Hráč smí atakovat protihráče složením na zem a tím zastavit jeho postup vpřed. Zasáhnout protihráče je možné pouze do výšky ramen. Zakázané je pak kopat, podkopávat nebo zvednout a pustit na zem hlavou dolů. Zápas řídí rozhodčí s dvěma asistenty (při důležitých utkáních i s pomocí videorozhodčího). Udělují se také červené karty, jako ve fotbale, za velmi hrubé prohřešky a znamenají vyloučení hráče po zbytek zápasu (tým pak hraje v oslabení). Uděluje se i žlutá karta za opakované fauly. V takovém případě si jde hráč na 10 minut odpočinout na trestnou lavici.
Doufám, že váš zájem o ragby alespoň trochu stoupl. Příště se detailněji podíváme na další herní situace, ikonické zápasy, slavné hráče a mnoho dalšího. Sportu zdar!
Lukáš Beneš