14. listopadu 2015

Queen

Napsala Simona Blažková

NULL

queen+picture+bandPoslouchání jejich hudby není jen tak něčím. Je to životní styl, je to okouzlení, je to láska, která vás chytí a nepustí.

Ano, rozhodla jsem se napsat právě o nich. Proč, když už jsou přeci dávno pasé? Protože změnili pohled na hudbu, přinesli do ní svou stopu a dokázali, že ani v ní není nic nemožné. Stali se průkopníky ve svém oboru.

Od počátku do konce?

[caption id="attachment_4227" align="alignright" width="182"]WP_20151114_20_43_52_Pro Tak to vše začalo.[/caption]

Dali se dohromady jako kapela Smile v roce 1968, kde působil Brian May jako kytarista, Roger Taylor jako bubeník a tehdy ještě Tim Staffel jako baskytarista a zpěvák. Pak jim byl ale představen on. Pozdější hnací motor, který už tehdy vypadal jako hvězda, jako legenda – Freddie Mercury. Zprvu s nimi nechtěl mít co do činění, ale vzápětí se mu zalíbilo, že je může dirigovat a radit jim. Na popud odcházejícího Tima se tedy stal jejich zpěvákem a autorem definitivního jména kapely, které přetrvalo podnes. Chyběl už jen poslední člen, John Deacon. Připojil se rok po Timově odchodu, a zaplnil tak post baskytaristy. Nyní byli kompletní.

[caption id="attachment_4226" align="alignleft" width="149"]WP_20151114_20_45_40_Pro Vždy jiný.[/caption]

S prvním albem přicházejí na scénu v červenci 1973. Zahrnuje muziku často inspirovanou klasickým rock 'n' rollem, ale zároveň je už tehdy slyšet experimentování s vokály. To se plně projevuje až s vydáním čtvrtého alba A Night at the Opera. Samotný název mluví za vše. Jemná duše Freddieho ukazuje, co dokáže. V písni Bohemian Rhapsody, v jedné z nejznámějších balad od Queenů, je přes sebe navrstveno 180 hlasů, což způsobuje dokonalou iluzi obrovského operního sboru, pějícího své: „Galileo, Galileo, Galileo Figaro!“ Bohužel ale také sklízí od svých soudobých souputníků kritiku ohledně zjemňování hudby. Musí se probojovávat v době, kdy se začíná na scénu dostávat punk, zastoupený například Sex Pistols. Queen se nedají a pokračují v tom, v čem jsou skutečně jedineční. S dalším albem přichází hity jako Somebody to Love, dýchající gospelem. Pro lidi nejznámější songy se objevují na v pořadí šestém albu News of the World. A o kterých písničkách je vlastně řeč? O dvou proslulých hymnách – We Will Rock You a We Are the Champions.

Objíždějí turné, nahrávají další a další alba. Kolem roku 1986 jsou na vrcholu. Vyrážejí na jedno z nejslavnějších turné, Magic Tour. Bohužel také poslední… poslední s Freddiem Mercurym.

[caption id="" align="alignright" width="280"] Něco bylo špatně.[/caption]

Queen se stahují do ústraní a nikdo moc netuší, co se děje. Nahrávají další alba, ale téměř žádné veřejné vystoupení se nekoná. Až na duet Freddieho a Montserrat Caballé, kde muselo být jasné, že se něco děje. A také že se dělo. Dne 23. listopadu 1991 bylo médiím oznámeno, že Freddie má AIDS, a 24 hodin nato zemřel. Fanoušci jsou otřeseni; je tohle opravdu konec?

Show musí pokračovat

[caption id="" align="alignright" width="229"] Kapela s Paulem Rodgersem.[/caption]

Oslava Freddieho života probíhá ve velkém stylu roku 1992 na stadionu Wembley, kde se schází obrovská spousta umělců, aby mu vzdala hold a ukázala, jak moc pro hudbu znamenal. Co bude dál? V roce 1997 od kapely odchází baskytarista John Deacon. Zbylá dvojice, Brian May a Roger Taylor, se věnují víceméně svým sólovým kariérám. Návrat jako kapela ohlašují v roce 2005, kdy vyrážejí na turné se zpěvákem Paulem Rodgersem, ale bez Johna. Nahrávají album The Cosmos Rocks a v roce 2008 vyrážejí na další turné. V tuto dobu se fanoušci kapely rozdělují na dvě skupiny. Na lidi, kterým nový zpěvák nevadí, a na ty, kteří si stojí za tím, že Freddiemu se nikdo nevyrovná.

[caption id="attachment_4228" align="alignleft" width="197"]DSCF7393 A co Adam?[/caption]

Podobně je tomu i nyní, kdy kapela pojala za svého člena zpěváka Adama Lamberta a objíždějí s ním svět. Máme tady takzvané „Glamberts“, kteří často o kapele neví nic, ale hlavně že je tam Adam. Pak jsou tu ti, kteří stále stojí za Freddiem a jeho nenahraditelností, kam jsem se donedávna řadila i já. Ovšem po jejich koncertu v Praze jsem byla nucena částečně se nad celou věcí zamyslet. Ano, Adam v podstatě Mercurymu nesahá ani po kotníky, spoustu písniček od Queenů nedokáže procítit tak, aby zněly tím „správným způsobem“. Na druhou stranu z něj tato skutečnost nedělá špatného zpěváka a atmosféra, kterou dokáže při vystoupení vytvořit, alespoň zčásti dorovnává pěvecké nedostatky v porovnání s Freddiem.

Ať už Queen znáte a řadíte se do první, či druhé skupiny jejich fanoušků, ať už o nich víte jen z doslechu, nebo z mého článku, zkuste se zaposlouchat i do méně známých písniček a najít si v nich ono kouzlo, které chytí a nepustí.

[caption id="" align="alignright" width="289"] Freddie – The King of Queen[/caption]

Zajímavosti o kapele (pro někoho známé, pro někoho ne)

– Freddie byl vlastním jménem Farookh Bulsara a pocházel ze Zanzibaru. – Ač je dnes považován spíše za gaye, nebylo to s jeho orientací zas tak jednoduché, protože ano, i on měl přítelkyni, která po něm mimo jiné zdědila dům v Garden Lodge, ale později žil víceméně s muži. Dlouhý příběh, doporučuji životopisné knihy o něm. – Freddieho komorník Peter Freestone se zabydlel u nás v ČR a hojně se účastní různých besed a sešlostí pro fanoušky Queen. Dokonce se i česky domluví. – Brian May je doktor v oboru astrofyziky, ale svůj titul získal až po 30leté pauze roku 2007. – Roger Taylor měl být původně zubař, ale raději zvolil kariéru muzikanta. – John Deacon vůbec neumí zpívat. Na kterékoliv nahrávce Queen jsou slyšet pouze hlasy tří ostatních členů. – Kapela si získala nevídanou oblíbenost v Japonsku už ve svých začátcích. – Písnička Mother Love z posledního alba kompletních Queen je poslední hlasovou nahrávkou Freddieho. Už nikdy se do studia nedostal, aby ji dozpíval. Zbylé party dotáhl Brian. – Brian si svou kytaru Red Special vyrobil sám s pomocí svého tatínka. Někdy jí také lidé hanlivě říkají „krbovka“.

Doporučuji k poslechu(nejenom těchto pár):

Teo Torriatte Take my breath away Misfire Stone Cold Crazy Prophet's song

[embed]https://www.youtube.com/watch?v=hFDcoX7s6rE[/embed]

Simona Blažková

(Zdroje obrázků: lenka9746.blog.cz, midiorama.com, listas.20minutos.es, Queen – Největší ilustrovaná historie králů rocku)