NULL
PRVNÍ POMOC, PRVNÍ POMOC, PRVNÍ POMOC. Je to spíše takové ustálené slovní spojení, které každý zná. Otázkou ale je, kdo ví, co vše se pod ním ukrývá. Každý z nás se může dostat do situace, kdy by znalost první pomoci využil. Mezi námi jsou bohužel i lidé, kteří tyto znalosti nemají. Zatímco v minulém článku jsme popsali, jak pomoci člověku, který upadne do mdlob, tentokrát půjde o poskytnutí první pomoci při přehřátí.
Konečně se venku začalo oteplovat a všichni studenti zajásali, protože se blížil konec školního roku. Přišlo období, kdy jsme mohli vyjet na školní výlet a užít si hezkého počasí. Naše třída si pro své radovánky vybrala kemp u rybníka Bezdrev. Všichni jsme si ho užili nad naše očekávání a počasí vyšlo na jedničku s hvězdičkou. Sluneční paprsky nás hladily po tvářích a nikdo z nás nečekal, že by nám mohly uškodit. Jenže Bára si nevzala pokrývku hlavy, jelikož myslela, že není důležitá. To se bohužel spletla. Brzy jí začalo být nevolno, zvýšila se jí teplota, rozbolela hlava a zrychlil tep. Její kůže byla zčervenalá, na pohmat horká. Říkala, že to během chvilky přejde, ale místo toho začala i zvracet. Odvedli jsme ji do stínu a přinesli studené obklady na čelo a končetiny. Postupně doplňovala tekutiny a zarudlou kůži si ošetřila krémem po opalování. Zbytek odpoledne odpočívala, aby jí bylo lépe, a další den na kšiltovku už nezapomněla.
Přehřátí vzniká působením vysokých teplot. Úžeh můžeme mít od slunečních paprsků působících na nechráněnou pokožku těla, především hlavy; úpal z vysokých teplot spojených s vysokou vzdušnou vlhkostí, protože tehdy se naše tělo nemůže bránit zvyšování teploty odpařováním potu z pokožky.
Myslete na pokrývku hlavy, krém na opalování a chraňte se proti sluníčku.
Lucie Růthová
(Zdroj obrázku: symptomy.cz, foto: redakce)