3. února 2021

Převrat v Myanmaru

Napsal Jakub Šimek

TADY MÁ BÝT OBRÁZEK    V ranních hodinách prvního únorového dne provedla armáda jihoasijského státu Myanmar státní převrat. V zemi proběhly v listopadu volby, které drtivě vyhrála Aun Schan Su Ťij, která je nyní v domácím vězení. Vojenští představitelé zpochybnili výsledky voleb a v čele státu je nyní šéf ozbrojených sil Min Aun Hlain.

    Vojenská junta vládla Barmě téměř padesát let, během svého působení také změnili její jméno na již zmíněný Myanmar. To se změnilo v roce 2011, kdy byla zvolena Strana svazové solidarity a rozvoje. Ta byla silně spojená s armádou, která má dosud na dění v zemi značný vliv – jmenuje čtvrtinu parlamentu a může blokovat ústavní změny. V dalších volbách v listopadu 2015 vyhrála laureátka Nobelovy ceny míru a disidentka bývalého režimu Su Ťij se svým uskupením Národní liga pro demokracii (NLD). Od té doby působila jako premiérka.

    Listopadové volby vyhrála NLD se supervětšinou, ovšem neobešly se bez kontroverzí. Hlasovat nebylo možné v oblastech s velkým podílem etnických menšin, podle oficiálního vyjádření kvůli bezpečnostní situaci. Na východě u hranic s Bangladéšem žijí muslimští Rohingové, kterým je odpíráno občanství i lidská práva, a po jejich útocích na veřejné instituce zahájila armáda genocidu. Su Ťij s tímto jednáním prý nic nedělala, proto se na ni snesla zahraniční kritika a byla formálně vyloučena z komunity nositelů Sacharovy ceny za svobodu myšlení. Sporné volební výsledky představitelé armády soudně napadli a označili je za zfalšované. O převratu se mluvilo již týden předem, jeho strůjci to ale vytrvale odmítali.

    1.února se měla konat první schůze nového parlamentu. K té už nedošlo, protože státní představitelé v čele s premiérkou a prezidentem Win Myinem byli zatčeni a aktuálně se nacházejí v domácím vězení. V hlavním městě Neipyitu a největším Rangúnu se objevily tanky, k násilí prý ale nedošlo. Byly přerušeny komunikační sítě a státní televize, vysílá pouze ta vojenská. Občané se pokoušeli vzbudit povědomí o dění pomocí Facebooku, který je tam extrémně rozšířený a patří mezi největší poskytovatele zpravodajství. Prezident vyzval občany k racionálnímu chování v souladu se zákonem, premiérka k odporu a demonstracím.

    Zahraniční země vyjádřily znepokojení nad děním v Barmě a vyzvali k propuštění zadržených politiků. Některé státy, jako například Thajsko, Filipíny a Kambodža, to považují za interní věc Barmy, většina ostatních přesto doufá v demokratický dialog. Prezident USA Biden prohlásil, že je ochotný obnovit zrušené sankce. Věcí se také v úterý druhého zabývala Rada bezpečnosti OSN.

TADY MÁ BÝT OBRÁZEK

Zdroje:

ČT24 – https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3263140-barmska-armada-zadrzela-vladu-a-vyhlasila-v-zemi-vyjimecny-stav

Události – https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/221411000100201/obsah/816981-prevrat-v-myanmaru

iRozhlas – https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/barma-myanmar-prevrat-armada-cesko_2102011216_ako

Aktuálně.cz – https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/barmska-armada-zadrzela-tamni-premierku-su-tij-v-zemi-zacal/r~8ba97fec644e11eb8972ac1f6b220ee8/

Seznam Zprávy – https://www.seznamzpravy.cz/clanek/statni-prevrat-v-barme-moc-prevzala-armada-140235

Lidovky.cz – https://www.lidovky.cz/svet/prevrat-v-barme-barmska-armada-zadrzela-vladu-a-vyhlasila-v-zemi-vyjimecny-stav.A210201_071059_ln_zahranici_lihla

Wikipedia – https://en.wikipedia.org/wiki/Myanmar

ČTK, Reuters