16. června 2013

Přednáška o Dětském centru Jihočeského kraje

Napsala Anna Kolářová

NULL

Dne 31. května 2013 se všichni studenti druhých ročníků zúčastnili dvouhodinové besedy Mgr. Martina Karase, ředitele Dětského centra Jihočeského kraje. Podobná akce se nekonala poprvé – besedu a následnou návštěvu centra absolvují druháci každoročně, je součástí dlouhodobé spolupráce dětského centra a našeho gymnázia. Původně plánovaná beseda se nakonec „zvrhla” spíše v přednášku, neboť pan Karas mluvil sice poutavě, ale poněkud zeširoka. V průběhu dvou hodin nás seznámil s historií dětského centra, jeho současným stavem, službami, které toto zařízení poskytuje, i tím, jak probíhá adopce. Řečnický styl pana Karase je jasný, přesný, poutavý a naštěstí oproštěný od paragrafů i patosu, celé vyprávění navíc prokládal skutečnými příběhy dětí i maminek. Mluvilo se také o aktuálních tématech, jako plánovaném nahrazení ústavní péče tou pěstounskou nebo adopci dětí homosexuálními páry.

Ačkoli má většina obyvatel Strakonic zafixované dětské centrum jen jako „kojeňák”, starají se zde i o starší děti, především o sourozence nebo děti, jež se ocitly v okamžité tísni. Mají tu zajištěnou zdravotní, sociální i psychologickou péči, výchovu a vzdělání. Je postaráno i o děti s tělesným či duševním postižením. Kromě toho centrum pomáhá nastávajícím matkám dobře se zhostit svých mateřských povinností a těm, které to nezvládly, podává pomocnou ruku při zvládání tak těžké situace, jako je odebrání dítěte. Dětské centrum rovněž poskytuje pomoc dívkám, jež třeba neplánovaně otěhotněly a nepřejí si, aby o tom někdo věděl – mohou zde diskrétně prodělat pozdní fázi těhotenství a následně tajně porodit.

Jak jsem zmínila, tato přednáška bude mít ještě jakési pokračování v podobě návštěvy dětského centra, kde budeme mít možnost prohlédnout si jeho fungování v praxi. Jako každý rok tam nepřijdeme s prázdnou. Prohlédneme své pokojíčky, půdy a sklepy a budeme pátrat po opuštěných hračkách, jež by mohly přinést radost i dalším dětem. Sbírka hraček se samozřejmě nemusí omezit jen na druháky, proto jménem nás všech i dětí z dětského centra žádám studenty gymnázia, zda by byli ochotni darovat své staré plyšáky, donesli je do školní knihovny paní Kostkové, a dali jim tak šanci prožít druhý život u dětí, které měly v životě méně štěstí než my.

Anna Kolářová