Charta 77 vznikala v průběhu prosince 1976 a její text byl publikován 6. a 7. ledna 1977. Jednalo se o neformální československou občanskou iniciativu, která kritizovala státní a politickou moc dřívějšího ČSSR. Autoři textu zůstali v anonymitě a dodnes je známo jen to, že značnou část sestavili Václav Havel spolu s Pavlem Kohoutem. Mezi první signatáře patřil Jan Potočka, Jiří Němec, Václav Benda, Pavel Kohout, Zdeněk Mlynář, Jiří Hájek a další. Historiky je považována za jednu z nejvýznamnějších akcí odporu vůči komunismu v období normalizace.
Podnětem jejího vzniku bylo nedodržování lidských a občanských práv a zadržení undergroundové skupiny PPU (The Plastic People of the Universe). Dokument byl označen za protistátní, protisocialistické, demagogické a hanlivé psaní. Signatáři byli popisováni jako ztroskotanci či zkrachovaní politici. Postihla je celá řada represí – vyhodili je z práce, jejich děti nemohly studovat na školách, byla jim odebírána občanství, nutili je k emigraci a docházelo i k vyvlastňování nemovitostí. Signatáři byli zadržováni státní policií a následně souzeni a vězněni. Cílem StB bylo izolovat, umlčet či zastrašit všechny signatáře. Z důvodu snahy o zamezení rozšíření tohoto dokumentu zadržela StB 6. ledna 1977 Václava Havla, Ludvíka Vaculíka a Pavla Landovského. Tím ale nezabránili zveřejnění listiny o den později. V zahraničí vznikalo mnoho iniciativ, které měly dokument podpořit. Například v Paříži vznikl Mezinárodní výbor na podporu zásad Charty 77 v Československu. Chartisté však získali vliv na dění ve společnosti až na konci roku 1989, po výměně vládnoucí moci. Rádio jako třeba Svobodná Evropa bylo silně rušeno, což bránilo rozšíření, a během komunistické vlády byl význam listiny omezen. 12. ledna 1977 byla uveřejněna Anticharta jako reakce komunistické vládnoucí moci na výše zmiňovaný dokument. Podepsalo ji mnoho umělců, a řada z nich tvrdila, že tak učinila pod nátlakem.
Chartu 77 do Sametové revoluce podepsalo skoro dva tisíce lidí. V Praze 3. listopadu 1992, po svržení komunistické totality, byla Charta 77 oficiálně ukončena.