23. ledna 2020

Peklo na zemi aneb Austrálie v plamenech

Napsaly Karolína KrejčováKristýna Krejčová

    Austrálie a celé její okolí prožívá nyní asi nejtěžší období za celé století. Pravděpodobně jste již slyšeli, že od září minulého roku zasáhly tyto oblasti rozsáhlé požáry, které nedají místním lidem, ani zvířatům spát. Požáry nejsou pro Austrálii nijak zvlášť neobvyklým pojmem, ale letos překvapily brzkým začátkem, silou a rozsahem. Jak vlastně tyto ohně vznikly? A kdo je způsobil?

    Mnoho lidí by dnes odpovědělo, že za tím vším stojí člověk. Na australských požárech však nese vinu jen částečně. Určit původce zde není tak jednoduché. Hlavním viníkem jsou totiž dlouhodobá sucha a horka, která byla minulý rok extrémní stejně tak, jak tomu je již po celé desetiletí, a proto se ke konci roku rozpoutalo v zemi klokanů hotové peklo.

    První menší požáry propukly již v září, ale postupně se rozšiřovaly takovou rychlostí, že je nebylo, a bohužel stále není, možné zastavit. Do boje s ohněm se zapojily snad všechny zdejší jednotky hasičů s nejmodernějším vybavením společně s armádou. I přesto se však stále nepodařilo dostat plameny, které dosahují výšky až sedmdesáti metrů, pod kontrolu. Nejvíce zasaženými oblastmi jsou ty na jihovýchodě, tedy území Nového Jižního Walesu a Victorie. Škody samozřejmě není možné zatím vyčíslit, ale už teď se dostávají velmi vysoko. Požáry spálily již přes 103 tisíc km² půdy (pro představu: celá Česká republika má rozlohu 78 900 km² -pozn. redakce), zničeno bylo přibližně 2000 domů, přes miliardu zvířat zemřelo, nebo je v ohrožení života (např. vyhynula třetina celé kolonie koal medvídkovitých, které jsou symbolem Austrálie) a počet lidským obětí se prozatím zastavil na čísle dvacet osm. Ztráty budou bohužel ještě narůstat. Škody již však nyní přesahují více než 700 mil. australských dolarů (10,9 mld. Kč).

    Problémem nejsou pouze samotné plameny, ale také kouř, jenž zahltil celý kontinent a postupně se rozšiřuje do celého světa. Podle vypovědí občanů největšího města Austrálie, Sydney, je po celý den město zahaleno smogem a slunce skoro není vidět. Lidem se začíná špatně dýchat a všude je popel. Právě z tohoto města se prý podle vědců stává město s nejznečištěnějším ovzduším. Kouř z australských požárů je vidět i na dva tisíce kilometrů vzdáleném Novém Zélandu, kde se už kvůli popelu obarvily ledovce do hněda. Naoranžovělá obloha se objevila dokonce i nad argentinskou metropolí Buenos Aires, či nad hlavním městě Chile, Santiago de Chile.

    Nejhůře jsou však postiženi živočichové. Zvířata se snaží před ohněm utíkat, ale ten se šíří tak rychle, že většina z nich neuspěje. Mnoho druhů začíná vymírat (například klokánek dlouhoprstý, vakoplch trpasličí, kakadu hnědohlavý nebo kunovec velký). Viníkem zde není jen oheň, ale také hlad. Zvířata si již sama nezvládnou obstarat potravu, a proto bylo rozhodnuto, že jim bude shazována z vrtulníků. Tímto způsobem se zatím daří udržet na živu alespoň kolonii klokanů, kterým je poskytována mrkev. Toto opatření však nic neřeší. Pokud se oheň neuhasí, zvířata zemřou. Zajímavé je však zjištění vědců, že právě zvířata se též částečně podílejí na šíření požárů, konkrétně dravci z řádu sokolovitých (například luňák hvízdavý, luňák hnědý, raroh proměnlivý), kteří přenášejí ve svých zobácích, nebo pařátech doutnající stébla trávy, jež přenesou do suchých porostů, zapálí je a tím vykouří hlodavce a menší zvířata, která se stanou následně jejich kořistí.

    Zpráva o požárech se rychle šíří po celém světě a spousta lidí se snaží pomoct. Posílají finanční příspěvky, nebo se snaží zdejší obyvatele jakýmkoliv způsobem podpořit. Austrálii však nyní svitla naděje. Po dlouhé době konečně zapršelo, což podle vědců může být začátkem monzunového období, jež by tohle peklo konečně ukončilo. Zatím však není nic jisté a všichni se stále snaží najít jiná řešení. Doufejme, že se brzy podaří oheň uhasit, jelikož jinak vyhyne spousta zvířat, zmizí nespočet druhů rostlin, o život přijdou nevinní lidé, nebo kvůli kouři onemocní rakovinou a z Austrálie se stane jen spálený kus pevniny.