NULL
Lidský život tvořen je především příběhy. Ty určují náš směr již od útlého dětství. Jak roky postupují, přibývají další řádky, stránky, kapitoly. Každý takový příběh, ať je sebezajímavější, jednou skončí. Zastaví se a další řádky přestanou přibývat. Není-li nikoho, kdo slyšel, není už ani příběhu. Paměti národa je projekt, jenž si klade za úkol alespoň několik takových příběhů zachovat.
"Mám spoustu otázek, na které bych se zeptala babičky, ale nemám možnost. Když mi bylo osmnáct, měla jsem možnost, ale ne otázky," řekla mi jednou mamka. Dala tak nevědomky prvotní impulz ku vzniku unikátního projektu magazínu Grafoman, který si klade za cíl zapsat, uložit a zachovat příběhy našich dědečků a babiček. Historky nezaměnitelné a jedinečné. Ať už jde o léta studentská, útržky vzpomínek na válku, nebo události doby normalizační, každý takový příběh má nevyčíslitelnou hodnotu.
[caption id="attachment_4189" align="alignright" width="126"] Josef Režný[/caption]
Když se významný strakonický rodák Josef Režný v 50. letech pustil po stopách prácheňské lidové tvorby, u každého z pamětníků zaznamenával především kus historie. Historie, která nebýt jeho, zanikla by nikým nevzpomenuta. Zachoval tak kus toho nejdůležitějšího, co máme. Naši minulost. Neznáš-li svou minulost, nemůžeš mít budoucnost. Chtěli bychom tímto navázat na jeho práci a uchovat alespoň zlomek paměti národa.
Vít Malota, šéfredaktorZdroj obrázků: Robert Malota fotografie