NULL
[caption id="attachment_4475" align="alignright" width="158"] Miroslav Hlava[/caption]
Strakonický deník publikoval 25. listopadu 2015 online rozhovor se starostou města Břetislavem Hrdličkou. Na otázku jedné ze čtenářek, jak probíhá spolupráce města se středními školami, starosta Hrdlička kromě jiného odpověděl: „...se střední průmyslovou školou a učňovským střediskem atd. (název je šílený) spolupracujeme velmi intenzivně, město si u školy zadává různé drobné práce a podporujeme se vzájemně. Stejně tak s dalšími středními školami, s výjimkou gymnázia. Zde jsme provedli již několik návštěv vedení města, uskutečnili jsme konferenci se studenty čtvrtých ročníků, avšak spolupráce jak studentů, tak vedení, jsou nulové. Mrzí nás to a vidíme za tím pouze politiku.“ Na tato slova zareagoval ředitel Gymnázia Strakonice Miroslav Hlava. Jeho vyjádření publikujeme v plném znění.
Strakonické gymnázium ve světle online rozhovoru starosty města
Nevzhledný vánoční stromek na náměstí je možné vyměnit za hezčí, urážka práce pedagogů a studentů instituce s 95letou tradicí ve městě však nejde vzít zpět. Strakonické gymnázium je ryze akademickou půdou. Sám jako ředitel jsem nestraník zakládající si na korektnosti, stejně tak i ostatní pedagogičtí i nepedagogičtí pracovníci školy. K lidským hodnotám v demokratické společnosti a vlastnímu názoru se snažíme vést i naše studenty.
Na otázku paní Dvorské v online rozhovoru, která se týkala vize města ohledně budoucnosti středních škol, pan starosta píše o nulové spolupráci jak studentů, tak vedení gymnázia s městem a vidí za tím politiku. Nevím, co ho k tomuto názoru vedlo, ale paní Dvorské odpovím sám – o žádné vizi tady mluvit nemůžeme. Ona totiž žádná není. Ani jeden ředitel strakonické školy nebyl přizván ke spolupráci do školské komise města. Pana starostu zřejmě úplně neuspokojila jediná beseda (podle jeho slov provedlo vedení města několik návštěv gymnázia a uskutečnilo konferenci?!) se současnými maturanty a nabízenou prohlídku školy odmítl. Pokud přijde na akademickou půdu nejvyšší představitel města se slovy, že vlastně gymnázium nezná (sám absolvent z roku 1981) a že si pro studenty nepřipravil žádné téma k besedě, nemůže se divit rozčarování inteligentního publika, které už besedovalo s vysokoškolskými profesory, poslanci, senátory, vědci, zahraničními hosty, ambasadory, s osobnostmi, jako je kardinál Vlk, ekonom Sedláček nebo byl spisovatel Arnošt Lustig.
Učitelé i studenti strakonického gymnázia reprezentují nejen školu, ale výrazně právě město Strakonice, včetně celého regionu, na celostátní i mezinárodní úrovni. V rámci konkrétní spolupráce s městem si nemohu vybavit instituci, organizaci či firmu, s kterou na místní úrovni nespolupracujeme. Jsme jediné gymnázium v ČR, které bylo již v roce 2011 za tyto aktivity oceněno Hospodářskou komorou ČR. Spolupracujeme s mateřskými, základními a středními školami, neziskovými organizacemi, sportovními kluby, místní farností, knihovnou, muzeem, policií, hasiči, armádou, úřadem práce, strakonickou nemocnicí, MěÚSS, MěKS, s firmami, jako je místní pivovar, teplárna, ČZ a. s., Dura, AstenJohnson, technické služby, Johnson Controls Fabrics a. s. a další. V rámci širšího regionu registrujeme více jak čtyřicet subjektů.
Značná část strakonické veřejnosti jistě zná každoroční cyklus odborných botanických a geografických přednášek, astronomická pozorování a další odbornou, publikační a tlumočnickou činnost našich současných, ale i bývalých pedagogů. Jedná se například o podporu spolupráce s partnerskými městy, odborný výklad o historii města pro návštěvu z Generálního štábu NATO u strakonického protiraketového pluku, záštita projektu strakonické knihovny „Někomu život, někomu smrt“ nebo jen obyčejné zajištění stravování pro Národní šampionát mažoretek či pro účastníky MDF našimi kuchařkami o sobotách a nedělích.
A naši studenti rozhodně nejsou stranou. Pro širokou veřejnost vystupuje divadelní soubor DOGA s vlastními autorskými díly, studenti se angažují v anglickém divadle, na škole pracuje celostátně ohodnocený studentský časopis Grafoman, Klub nadaných dětí, pomáháme handicapovaným dětem. O sportovních aktivitách ve spolupráci s místními sportovními kluby bych musel napsat několik dalších odstavců. O to víc je smutné, když pan starosta nezaregistruje obrovské množství gymnazistů v řadách pořadatelů a účinkujících na pozdně letním festivalu Strakonice nejen sobě. Kde byl pan starosta, když gymnázium jako jediná krajská škola zajišťovalo společné vystoupení s americkým bostonským sborem na akci Goodbye školo! na hradním nádvoří na začátku prázdnin, když děti ze základních škol již užívaly léta v rámci ředitelského volna? Květnový gymnaziální majáles a happening rockových kapel s více než dvoutisícovou návštěvností mu nestály ani za symbolický pozdrav před radnicí a o zejících prázdných místech vyčleněných pro vedení města v jinak zaplněném kulturním domě při koncertech gymnaziálního pěveckého sboru je mi smutno psát. Jak se má cítit kolegyně a sbormistryně paní Miková, která kromě gymnazistů řídí v rámci města další tři sbory a ten gymnaziální dovedla až na mistrovství světa pěveckých sborů v Brémách. Za reprezentaci regionu a města především byla letos na podzim oceněna Hospodářskou komorou Významnou osobností regionu a Vy jste se na společné fotografii tvářil velmi pyšně.
Ukažte mi, pane starosto, která škola v republice uctila v rámci svého města památku padlých spoluobčanů během holocaustu druhé světové války tím, že v rámci tříletého projektu vybudovala památník – menoru – při vstupu na Podskalí? O vydaném sborníku a důstojném pietním aktu za přítomnosti izraelského ambasadora J. E. Jaakova Levyho pravděpodobně netušíte.
Jako ředitel strakonického gymnázia jsem hrdý na 95letou tradici školy, za veškerou odbornou, vzdělávací a výchovnou práci našich profesorů, stejně jako na významná uplatnění našich absolventů v širokém spektru humanitních, přírodovědných a technických oborů. Dodnes si vážím osvíceného rozhodnutí a zarputilého boje strakonické radnice v roce 1920 při složitém zakládání Gymnázia Strakonice. Přál bych našemu městu neméně osvíceného a zarputilého starostu, který místo politikaření bude vytvářet podmínky pro život vzdělanému, pracovitému a hrdému Strakoňákovi!
Žijeme v jednom městě a spolupráce školy s městem byla a je pro strakonické gymnázium prioritou. Nerad bych se dočkal doby, kdy se náš student začne stydět za přívlastek strakonické gymnázium a my budeme hledat nový symbol – snad prácheňské gymnázium?
Vážení čtenáři. Je mi líto, že musím reagovat na slova pana starosty v médiích. Nemám to ve zvyku. Tolerovat však nepravdu nemohu. Z naší strany nebyla nikdy odmítnuta jakákoliv žádost o spolupráci. Věřte, že akademické území strakonického gymnázia je i nadále otevřené široké inteligentní veřejnosti.
Klidný a příjemný adventní čas vám přeje
Mgr. Miroslav Hlava, ředitel gymnázia