13. února 2020

Novým ombudsmanem byl zvolen Stanislav Křeček. Proti rozhodnutí protestuje Milion chvilek a výrazně nespokojená je i celá opozice.

Napsala Julie Šišková

    Jednaosmdesátiletý Stanislav Křeček se stane na příštích šest let ombudsmanem. Ve funkci zastoupí Annu Šabatovou. Ve druhém kole volby mu dali poslanci přednost před vládním zmocněncem u Evropského soudu pro lidská práva Vítem Alexandrem Schromem, kterému vyjádřil podporu Senát. Stanislav Křeček byl na kandidaturu navržen prezidentem republiky Milošem Zemanem. Co tato pozice obnáší a proč se vůči zvolenému kandidátovi zdvihla vlna protestu?

    Ombudsman neboli veřejný ochránce práv působí k ochraně osob před jednáním úřadů a dalších institucí. Koná tak, pokud postupy těchto správ nekorespondují s právem a neodpovídají principům demokratického státu, nebo jsou úřady nečinné. Ochránce rovněž přispívá k prosazování práva na rovné zacházení a ochraně před diskriminací. Zlepšuje tak ochranu základních práv a svobod a také vztah mezi občanem a státní mocí. Ombudsman je volen poslanci na funkční období šesti let. Aby byl kandidát zvolen musí získat minimálně 90 hlasů. Dva kandidáty navrhuje prezident a další dva Senát.  

    Spolek Milion chvilek pro demokracii vysílal varovné zprávy ještě před uskutečněním samotné volby. Na svém webu oznámili, že pokud by se stal veřejným ochráncem práv právě Stanislav Křeček, uspořádají další demonstraci. Křeček podle nich za dob normalizace chválil socialistickou revoluci a jeho zvolení tak popírá smysl úřadu ochránce práv. Poslanci Václav Klaus (Trikolóra), Pavel Plzák (ANO) a Jaroslav Foldyna (ČSSD) to před volbou označovali za nepřiměřený nátlak na poslance. Následně se i část dalších poslanců vyjádřila, že jednání spolku Milion chvilek naopak utvrdilo jejich volbu Stanislava Křečka. Václav Klaus se za celou Trikolóru nechal slyšet, že by se měla nejrozumněji celá funkce ombudsmana zrušit, protože je zbytečná. Jaroslav Foldyna před volbou napadl šéfa neziskové organizace Člověk v tísni Šimona Pánka. „Dozvěděl jsem se, že Šimon Pánek, představitel organizace Člověk v tísni, která údajně pomáhá lidem, posílá předsedům politických stran esemesky, ve kterých jim jaksi dává najevo, v podstatě jim vyhrožuje, že budou mít problémy, když budou volit Stanislava Křečka,“ prohlásil Jaroslav Foldyna. Toto tvrzení však nedokázal jakkoliv podložit a šlo tedy zcela jasně o dezinformaci, což později dosvědčili i předsedové stran (předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, předsedové ODS Petr Fiala, KDU-ČSL Marian Jurečka, STAN Vít Rakušan, KSČM Vojtěch Filip, Piráti Ivan Bartoš), kterým žádná esemeska od Šimona Pánka nepřišla. Od Foldynova výroku se distancoval i místopředseda ČSSD Ondřej Veselý se slovy: ,,Není to názor ČSSD. Ta si je plně vědoma, jakou práci odvádí Člověk v tísni v České republice i ve světě a s tím názorem nemáme nic společného, je to skutečně osobní názor pana Foldyny.“

    Před volbou TOP 09, KDU-ČSL i Piráti řekli, že jejich hlasy poputují Schomrovi, ODS vyjádřila podporu Matysovi. Poslanci ANO měli od klubu volné hlasování. Hnutí SPD deklarovalo, spolu s některými komunisty a sociálními demokraty, že podpoří Křečka.

    Výsledkem voleb nebyli zarmouceni však jen členové spolku Milion chvilek pro demokracii. Za degradaci celého úřadu, Křečkovo zvolení označila také předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Veřejný ochránce práv je tady proto, aby se zastával slabších, menšin aby se zastával lidí, kteří to potřebují. Pan Křeček se naopak jasně vyjadřuje proti těmto lidem, často jsou jeho názory až rasistické,“ uvedla pro Českou televizi. Ivan Bartoš výsledek označil za špatnou zprávu. Předseda STAN Vít Rakušan také potvrdil, že se podle něho Stanislav Křeček menšin nezastává. 

,,Pan prezident blahopřeje Stanislavu Křečkovi ke zvolení do funkce ombudsmana a děkuje všem, kdo mu vyslovili podporu"

    uvedl na twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Prezident Miloš Zeman na post ombudsmana původně navrhoval také Helenu Válkovou (ANO), ta se však nominace vzdala. Neustála tlak po zveřejnění článku na kterém za dob normalizace pracovala s někdejším komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem.

Na fotce je Stanislav Křeček, autor fotografie: Filip Jandourek, zdroj fotografie: Český rozhlas