21. ledna 2016

Nirvana

Napsal Adam Karlovec

NULL

nirvana4Nirvana. Někomu se může po zaznění tohoto slova vybavit výraz pro hinduistické „probuzení duše“, ale mně se okamžitě vybaví dle mého názoru nejlepší grungeová kapela 90. let.

[caption id="attachment_4646" align="aligncenter" width="597"]Nirvana1 Nejslavnější členové Nirvany. Zleva: Dave Grohl (bubeník), Kurt Cobain (kytara, zpěv) a Krist Novoselic (basová kytara).[/caption]

Zakládajícími členy Nirvany byli Kurt Cobain a Krist Novoselic, kteří se seznámili prostřednictvím Cobainova přítele Buzze Osborna, člena skupiny Melvins. Cobain v té době hrál v jiné skupině a ihned po jejím rozpadu se spolu s Novoselicem snažil o vytvoření nové. Ani se nemuselo rozhodovat, jakým stylem bude kapela hrát. Bylo hned jasné, že jím bude Cobainův oblíbený grunge. Ten vychází z alternative rocku a punk rocku a jeho kořeny leží v americkém Seattlu. Slovo grunge se dá přeložit jako „špinavý, potrhaný“, čemuž přesně odpovídá styl oblékání a vystupování zpěváka a kytaristy Kurta Cobaina.

[caption id="attachment_4647" align="alignright" width="313"]Photo of Kurt COBAIN and NIRVANA Kurt Cobain při nahrávání v Hilversum Studios v Nizozemsku 25. 11. 1991.[/caption]

Dva roky se Cobain s Novoselicem protloukali hudebním světem, jelikož stále hledali vhodné jméno pro svou kapelu, ale hlavně proto, že neměli dostatečný počet bubeníků. Přesněji řečeno by jim stačil jediný bubeník, jímž se v roce 1987 stal Aaron Burckhard, který však v Nirvaně dlouho nevydržel.

Jejich první vydaný singl se jmenoval „Love Buzz“. Bylo vydáno pouze tisíc kusů, a proto jsou dnes velmi vzácným sběratelským kouskem. V roce 1988 vyšlo album Bleach, které brzy dosáhlo prodeje 35 000 kusů. Nejznámější singl „Smells Like Teen Spirit“ vyšel jako předzvěst nového alba Nevermind 11. září roku 1991, následován vydáním samotného alba 25. září. Jeho popularita postupně rostla tolik, že v lednu se prodávalo přibližně 300 000 kusů Nevermind týdně. Od této chvíle sláva Nirvany jen rostla a během svých vystoupení se podívali prakticky po celé planetě, od Evropy přes Japonsko až po Havaj. Roku 1989 se k nim jako bubeník připojil Dave Grohl a kapela v tomto složení (v posledních měsících se na post třetího kytaristy přidal Pat Smear) zůstala až do svého konce, který se neodvratně blížil s narůstající závislostí Kurta Cobaina na heroinu. Kapela nahrála ještě jedno poslední album se jménem In Utero, ve kterém zazněly hity jako „Heart-Shaped Box“ a „Rape Me“. Jejich poslední vystoupení proběhlo 1. března 1994 v Mnichově, Kurt Cobain během něj ztratil hlas a musel opustit podium. Jeho stav se rychle zhoršoval. Zastřelil se ve svém domě 5. dubna téhož roku a nalezen byl až o tři dny později. Po této tragické události se Nirvana rozpadla, avšak zbývající členové pokračovali ve svých muzikantských snech. Nejvíce se později proslavil Dave Grohl se svými Foo Fighters. Grohl, Novoselic a Pat Smear poté vydali ještě několik alb, z nichž některé byly záznamy z předchozích koncertů.

https://www.youtube.com/watch?v=hTWKbfoikeg

Jejich hudba je přesně tou kombinací, kterou mám rád. Je podobná hudbě kapel, jako jsou AC/DC nebo Iron Maiden, ale zároveň je klidnější než některé skladby zmíněných skupin. Smrtí Cobaina jsme zcela určitě přišli o spoustu možných dalších alb z tvorby Nirvany, ale i tak jsem rád, že se v osmdesátých letech zrodila v Cobainově hlavě myšlenka, že se vydá na dráhu profesionálního muzikanta.

Adam Karlovec

(Zdroje obrázků: feelnumb.com, vanyaland.com, time.com)