11. února 2016

(Ne)známé dny: 11. únor

Napsal Matouš Baloun

NULL

edison1Pro většinu z nás jsou všechny dny stejné. Neuvědomujeme si, jak je každý den specifický, že má každý bohatou historii. Pamatujeme si několik „důležitých“ dat v lidských dějinách, ale nikdo nemyslí na to, co by se stalo, kdyby neexistovaly dny pro nás „obyčejné.“

Nikdo nemyslí na to, o co bychom přišli bez 11. února, přestože by to pro nás měl být jeden z nejdůležitějších dní v roce. Kdyby totiž neexistoval 11. únor roku 1931, četli bychom si dnes pravděpodobně při světle svíček. Nezrodil by se totiž jeden z největších mozků edison2historie, Thomas Alva Edison. Už když byl malý chlapec, bylo jasné, že dokáže něco velkého. I když do školy chodil jen krátce, nebránilo mu to v zájmu o přírodní vědy. Výbuch jeho podomácku vyrobené chemické laboratoře Thomasovi vážně poškodil sluch, je proto velmi zvláštní, že to byl právě on, kdo vytvořil fonograf – přístroj na zachycení a přehrávání zvuků. Edison si nechal patentovat více než 1600 vynálezů. Je tedy jasné, že bez něj by náš svět velmi trpěl.

alžběta Elizabeth_of_York
  1. únor byl důležitým dnem také pro jednu z anglických královen. Roku 1503 se po celé Anglii rozevlály černé prapory, když zemřela královna Alžběta z Yorku, manželka Jindřicha VII., matka Jindřicha VIII. a babička královen Marie I. Tudorovny a Alžběty I., ženy, za jejíž vlády poznala Anglie největší rozkvět. Alžběta z Yorku zemřela v nízkém věku 37 let, do té doby však porodila 7 dětí. Zajímavé je, že zemřela přesně na své 37. narozeniny. Narodila se totiž 11. února 1466. I když na tomto světě nepobyla dlouhou dobu, zplodila jednu z nejvýznačnějších osobností v historii Evropy, Jindřicha VIII.
jindřich

Na den přesně dvacet osm let po smrti své matky, 11. února 1531, stanul Jindřich VIII. v čele anglikánské církve. Je pouze bezvýznamnou drobností, že tuto církev nejprve sám založil, aby mohl vystřídat 6 manželek a nemusel vždy žádat papeže o povolení k rozvodu. Byl totiž svým vlastním papežem. Je tedy vidět, že jedenáctý únor je důležitý nejen pro celý svět, ale především pro rod Tudorovců.

Vím, že jde o pouhé čtyři události z nemalého výčtu důležitých okamžiků 11. února. Možná by se vám mohlo zdát důležitější, že roku 1929 byla potvrzena nezávislost Vatikánu a v Litvínovicích u Českých Budějovic byla naměřena teplota –42,2 °C, tedy nejnižší teplota na našem území vůbec, nebo že v roce 1938 uvedla BBC první sci-fi inscenaci, jíž byla hra R. U. R. od Karla Čapka, ale do jednoho článku se všechny informace jednoduše nevejdou.

Matouš Baloun

(Zdroje obrázků: ledka.net, wikimedia.org, simonak.eu)