NULL
Je podobný badmintonu, ale hraje se bez sítě – speedminton. Pravidly připomíná golf, avšak místo míčku se používá létající talíř – discgolf.
Speedminton
Vynalezl ho Berlíňan Bill Brandes, který chtěl vytvořit venkovní variantu badmintonu. Ke hře potřebujete raketu (podobná squashové) a košíček jako na badminton, ale těžší. Hřiště tvoří dva čtverce o straně 5,5 metru, které jsou od sebe vzdáleny 12,8 metru. Jelikož se nepoužívá síť, lze hřiště postavit prakticky kdekoliv. Cílem je umístit košíček do soupeřova čtverce. Pokud košíček spadne mimo čtverec, počítá se to jako aut a bod získává soupeř. Zápas se hraje na tři vítězné sety, po šestnácti bodech každý. Sport je to rychlý, dynamický a poměrně populární. Ve světě si ho oblíbily více než dva miliony lidí a dokonce má vlastní mezinárodní asociaci ISBO. Setkat se s ním můžete jak v rekreační, tak v závodní podobě. Nejrozšířenější je zejména na Slovensku, v Maďarsku, Polsku a Chorvatsku. U nás se rozvíjí od roku 2010. Tudíž pokud nechcete hrát jen tenis, squash či badminton, můžete vyzkoušet mix všeho dohromady.https://www.youtube.com/watch?v=_AwcmCOLgz0
Discgolf
Vznikl v 70. letech v USA a získává si stále více příznivců. Patří k nejrozšířenějším sportům s létajícím talířem (diskem) a jak už název napovídá, inspiroval se v golfu. Hra je to jednoduchá a pro každého. Disk se hází z určitého stanoviště na cíl (koš, jamku). Průměrná vzdálenost startovacího stanoviště a koše je kolem 100–120 metrů. Většinou se používá právě ocelový koš, ale postačí i strom, pařez nebo třeba dřevěný kůl zatlučený do země. Průběh hry je shodný s golfem. Hráč vždy hodí disk a poté od místa, kde dopadl, hraje dál. Na každý odhoz může zvolit jiný disk. Disků je několik druhů, které se liší délkou, směrem nebo dráhou letu. Hřiště často tvoří různé přírodní překážky (stromy, keře, vodní plochy…), a tak musí soutěžící volit různé strategie, aby dosáhli jamky. Celé hřiště obvykle sestává z 9, 12 nebo 18 jamek. Vítězem je ten, kdo má nejméně hodů. Na rozdíl od golfu je to mnohem levnější zábava a nemusíte platit členství v různých klubech. Ve světě existují tisíce discgolfových hřišť a nejvíce jich je v USA, Švédsku nebo Německu. V Česku se jich v současné době vyskytuje přes 40, např. v Praze, Českých Budějovicích nebo Lipně nad Vltavou.
Lukáš Beneš
(Zdroje obrázků: amazon.co.uk, ctidoma.cz)