29. října 2020

Na jakých hodnotách si myslíte, že je založen český stát?

Napsala Kristýna Strnadová

Mgr. Miroslav  Hlava 

Měl by být založen na demokracii, svobodě a na občansko-morálních zásadách. Ale co se týče současného českého státu, je demokracie překroucena, výkladově jde úplně o jiný pojem. To samé se týká i morálně-občanských pravidel. Když se při revoluci v roce 1989 zvonilo klíčema na Václaváku, měli jsme dobrý pocit, že přišla svoboda, ale nenaučili jsme se s ní příliš dobře zacházet. Právě proto bychom si tyto hodnoty jako demokracie a morálka měli  osvojit a bojovat za ně. 

 

PhDr. Květa  Rysová Ph. D.

Řekla bych, že na soudružnosti, vztahu k  vlasti, na vlastenectví,  národní hrdosti a potřebě  osamostatnit se od jakéhosi jha od okolních  států.

 

Mgr. Marcela  Miková Ph. D. 

Měly to být hodnoty jako  demokracie, vzdělání a  pracovitost, ale nejsem si  jistá, jestli se to daří  udržet.

 

PhDr. Miroslav  Žitný

Kdybych to vzal z Masarykovy vize, který ji  rozepsal ve spoustě děl – teď si vybavuji třeba  Ideu národa Českoslovanského, tak když se odpíchnu jenom od tohoto titulu, tak je tam vidět hned několik myšlenek jen v názvu. Jednak aby Československo vyvážilo velkou populaci pražských Němců a Němců v  pohraničí, tak se snažili vtáhnout do toho vznikajícího státu Slováky, čemuž říkáme koncept čechoslovakismu, propojení dvou slovanských národů. Problém byl v tom, že to historicky nemělo moc opodstatnění, protože Slováci byli dlouho součástí Horních Uher. Takže jedna z důležitých věcí podle mě byla vůbec ta identifikace národa. Češi měli začít chápat, že teď už nejsou jenom Češi, ale že jsou Čechoslováci. Paradoxem je, že Češi s tím měli menší problém než Slováci, kteří začali zakládat téměř nacionalistická hnutí, která se rozbujila ve 30. letech. Potom je to odvrat od monarchie, mocnářství, od Habsburků a v podstatě demokratická parlamentní republika. Masaryk si demokracii představoval taky jako princip. Že demokracie nebude jenom politická, ale i sociální. Chtěl, aby se lidi naučili  uvažovat demokraticky třeba ve spolcích a v každodenním životě. Ještě za zmínku stojí humanitní ideály, což znamená, že člověk má obrovskou odpovědnost za svůj život, za své lidství a taky lidství ostatních. Má se chovat jako humanista – lidově sám pro sebe a lidově i pro své okolí. A to jsme se jako Češi dodneška bohužel nenaučili.