TADY MÁ BÝT OBRÁZEKPožáry na Sibiři, ohromné protesty v Moskvě, korupce, utlačování opozice, zatýkání studentů. O tom všem můžeme denně slyšet v televizi nebo číst články na internetu. Jak ale všechny tyhle události vidí Rus? Na pár otázek odpověděl Dima, čtyřiadvacetiletý student Lomonosovovy univerzity v Moskvě.
Mohl bys nejdřív nastínit situaci v Rusku, přesněji co se právě děje v Moskvě?
V Rusku to teď vře. Během léta zažila Moskva několik velkých setkání (podobně jako minulý rok). Poslední shromáždění bylo spojeno s volbami do moskevské městské Dumy (městské zastupitelství - pozn.red.). Důvodem bylo odmítnutí registrovat nezávislé (opoziční) kandidáty.
O co jde ve všech těchto demonstracích?
Lidé podnikli masový pochod před moskevskou volební komisi za vykřiků jako: „Zaregistrujte je! Rusko bude volné! Tohle je naše město! Tohle je naše země!" Dále byla přečtena ústava Ruské federace. Poté brutálně zasáhla policie, ale lidé neodešli. Jen je to rozčílilo a začalo se ozývat:„Fašisti! Ostuda! Putin khuylo! (velmi drsná nadávka - pozn,red.)“ Přibližně 2000 z nás byly zatčeny. Policie zadržovala děti, studenty i staré lidi. Mnozí další byli zbiti gumovými obušky.
Předcházející protesty byly spojeny se znovuzvolením prezidenta Putina (bylo odmítnuto zaregistrování opozičního Alexeye Navalneho), penzijní reformou (zvýšení věku odchodu do penze), zákony o "volném internetu" (došlo k zakázání některých komunikačních aplikací jako třeba Telegram messenger) nebo se zadržením opozičního novináře Ivana Golunova (po odhalení korupčních skandálů byly policií vloženy drogy do jeho tašky a v zápětí byl zatčen jako mnoho dalších s podobným osudem), jež byl propuštěn, když se na jeho podporu začaly pořádat první demonstrace.
Všechna dosavadní shromáždění byla brutálně polačena policií.
Zmiňoval jsi Alexeje Navalneho. O koho jde?
Alexej Navalny je nejznámější představitel ruské opozice. Povědomí o něm se rozšířilo hlavně v roce 2011. Rok 2011 je také známý pro největší demonstrace v historii nového Ruska. Důvodem bylo masivní falšování volebních výsledků do státní Dumy (obdoba Poslanecké sněmovny). Putinova strana v těchto volbách drtivě zvítězila. V jednom z ruských regionů získala vládní strana 58,99%. Po sečtení s výsledky ostatních stran se však ukázalo, že pro takový výsledek by muselo k volebním urnám přijít 146% obyvatel.
Navalny byl jedním z organizátorů těchto setkání. Do moskevských ulic tehdy vyšlo 150 000 lidí a tisíce dalších demonstrovaly v jiných městech. Všichni požadovali rezignaci premiéra Putina, rezignaci předsedy volební komise a rozpuštění Dumy následované novými volbami.
Tehdy poprvé policie bila lidi a rozháněla shromáždění. Do Moskvy vtrhla armáda. Stovky lidí byly zatčeny a uvězněny většinou na několik let (přestože šlo většinou o mladé studenty a seniory). Mnoho vůdců těchto protestů bylo uvězněno. Navalny byl taktéž uvězněn, ale později byl propuštěn. Všichni museli platit ohromné pokuty.
V roce 2018 Kandidoval Navalny na post prezidenta Ruska a započal největší kampaň v historii Ruska. Získal tisíce podpisů na svou podporu, 200 000 dobrovolníků pracujících v 81 největších ruských městech a miliony rublů od obyčejných občanů. V médiích mu na rozdíl od jiných kandidátů nebyla poskytnuta ani minuta času. Jeho registrace byla však úřady zamítnuta a jako odůvodnění bylo uvedeno, že je Navalny trestně stíhán (ve smyšlené kauze, vzniknuvší během jeho kampaně). Putin získal ve volbách 77% hlasů (diktátoři mají rádi velká čísla).
A kdo se účastní demonstrací?
Školáci, studenti, ale i mírně starší lidé. Rusové přibližně ve věku 15-35 let. Většina z nich se narodila ve svobodném Rusku. Někteří staří lidé chodí protestovat také, ale je jich jen málo. Někteří z nich problémy vidí, ale nejsou zvyklí vyjádřit svůj názor, protože za doby SSSR to bylo zakázané, ale většina z nich je příliš ovlivněna médii.
Jak reaguje vláda?
V roce 2016 nechala vláda vzniknout nové jednotky- “Rosgvardia”. Jde o speciální jednotky určené k obraně obyvatel, ale ve skutečnosti je to jen další vládní nástroj používaný k mlácení občanů a potlačování protestů. Policie dělá totéž. Zkorumpovaní úředníci se bojí obyčejných lidí a vývoje, který by se mohl podobat roku 1917 nebo 1991.
Mnoho lidí se bojí na demonstrace chodit, protože by mohli být zraněni a možná i trvale fyzicky indisponováni, ale i tak vědí, že stát je nechrání, že stát pouze bije děti a vězní kohokoli, kdo se nebojí projevit svůj názor. A to, že jsou si toho lidé vědomi je pro další vývoj nejdůležitější.
Jak je možné, že většina Rusů stále podporuje Putina?
Jeho trumfem je propaganda. Používá televizi, noviny, fake news na internetu i sociální média.
Jakou roli přesně v celé této věci hrají média?
Téměř všichni senioři v Rusku sledují televizi. Je to pro ně primární zdroj informací. Tento zvyk přežil z dob SSSR. V roce 2014 se televize proměnila v prolhané médium, když lživě referovala o událostech na Ukrajině. Televize referovala o Ukrajincích jako o hlupácích a tvrdila, že násilné protesty, které podle ní v Kyjevě propukly, jsou nástrojem vhodným pro zvěř. Dneska už je všem jasné, že Putin touto propagandou jen kryl Janukovyče, svou loutku. O Ukrajině televize mluvila každý den a každou hodinu.
O Ukrajině jsou stále denně vysílány negativní zprávy, zatímco o problémech Ruska, o brutálním potlačování protestů nebo o požárech na Sibiři v televizi neuslyšíte nikdy. Je používána stejná propaganda jako v dobách SSSR, ale tyto metody jsou k ničemu, pokud jde o mladou generaci, která si na internetu může třídit informace a sama soudit, co je pravda a co ne. Bohužel starší lidé tohle nedělají a tak si většina z nich stále myslí, že v Rusku problémy neexistují.
Můžeš získávat informace ze zahraničních médií?
Ano, zahraniční média o všech událostech v Rusku hovoří (například BBC). Informace jsou na internetu naštěstí stále volně dostupné.
Cizinci mohou informace o tom, co se děje v Rusku zjišťovat také od ruské opozice. Například Alexej Navalny nahrává videa na youtube. Stejně postupuje i “kamikadzedead”, který nahrává na internet videa i přesto, že byl donucen opustit Rusko a nyní žije v České republice.
Je zde jiná viditelná forma propagandy?
Například Putinovy portréty ve všech veřejných prostorách. Yunarmiya- organizace, vymívající mozky dětí. V této organizaci mnozí spatřují obdobu Hitlerjugend.
Když jsem chodil do školy já, nikde nebyly Putinovy obrazy a žádná podobná organizace, která by omezovala schopnost dětí přemýšlet. Ale prezident podniká stále další kroky.
Co by se mohlo dál stát v Rusku?
Je těžké to odhadnout. Většina Rusů vidí jen několik možných scénářů. Putin má být prezidentem do roku 2024. Dále už být prezidentem nemůže. Ale stejně to bylo i v roce 2008. Tehdy udělal prezidentem Medveděva a sám se postavil do pozice premiéra. Nové volby byly roku 2012 a vyhrál je opět Putin (podmínku 2 volebních období v pozici prezidenta obešel prohlášením, že jsou tím myšlena dvě období v řadě). Ve stejném roce částečně změnil ústavu a prodloužil jedno období ze čtyř na 6 let. Výměna s Medveděvem by znovu nevyšla, protože ten je u obyvatel neoblíbený. Navíc Putin nemůže čekat do roku 2030. V té době už by mu bylo 78 let, pokud by se toho dožil. Proto chce být prezidentem potřetí v řadě (což zakazuje ústava).
Jednou z možností je spojení s Běloruskem. Tím by vznikl nový stát, se kterým by přišla nová ústava a další šance pro Putina. Šťastní starci by vyšli do ulic a oslavovali, stejně jako po Putinově krymském vítězství.
Druhou cestou by bylo nové přepsání ústavy, ale Putin ví, že to už by lidé nesnesli.
Válka. Nejstrašnější z možností, ale ani té by se Putin nemusel zaleknout. Stejně jako v roce 2014. To je ale, doufejme, nepravděpodobná a krajní možnost.
Poslední možností je to, že se Putin roku 2024 sám vzdá moci, což je téměř neuvěřitelné. Možná se to však stane pod tlakem obyvatel a vlády se tak ujme opozice v čele s Navalným.
Rok 2024 však přijde až za pět let a do té doby se může stát cokoli. A já nechci strávit dalších 5 let života v nejistotě a nesvobodě. Proto chci Rusko opustit, dokud jsou hranice otevřené. Tuhle možnost dnes volí stále více mladých lidí.
Jak vidí Rusové EU a USA?
Lidé v Rusku, kteří nejsou ovlivněni propagandou, mají k Evropě a Americe kladný vztah. Rádi tam cestují a mnohdy i pracují, protože specialisté tam najdou využití snáze než v Rusku. V Rusku není o vzdělané lidi zájem.
Přibližně 72% Rusů však ani nemá pas. Přibližně podobný počet nemá kvůli televizi ponětí, co se v Evropě a Americe opravdu děje. Televize vysílá o LGBT průvodech, které označuje za nechutnou propagandu nepřirozenosti, o protestech ve Francii, o migrační krizi, kterou Evropa nezvládne a lidé jsou rádi, že jsou doma, v bezpečném Rusku.
Jsem šťastný, že jsem už mnohokrát opustil Rusko a vidím zbytek světa jinak. Stejně jako velká část mladých. Nejsme jako starší generace a nevzhlížíme k ní.
A jak je pohlíženo na Ukrajinu?
Ukrajina byla vždycky brána za našeho bratra. Naše vztahy byly podobné jako u Norů a Švédů, Belgičanů a Francouzů a mnohých dalších národů. Máme toho s Ukrajinci hodně společného a každý Rus má příbuzného Ukrajince.
Mezi Ukrajinou a Ruskem existovala dohoda, podle které jsme si měli navzájem poskytovat obranu. Tu dohodu Putin porušil. Normální lidé však uznávají Krym jako součást Ukrajiny a věří, že se k ní znovu vrátí, až Putin odejde.
Vypadalo Rusko vždycky takhle?
V Rusku se k moci často dostávali špatní lidé. Po pádu monarchie se objevila naděje, ale tu zadusili Stalin. Do jeho období lidé opravdu věřili v dobrou budoucnost, ale se Stalinem přišel hladomor, válka, popravy, čistky. Političtí vězni seděli ve vězení a všichni ostatní obklíčeni hranicemi SSSR vlastně také. Po Stalinovi přišla ještě řada “kanibalů”, kteří požírali vlastní národ, ale lidé to přetrpěli a věřili.
Po roce 1991 se každý rok něco zlepšovalo, ale korupce a touha po moci přetrvala. Putin však přijímá zákony proti lidu a trpělivost občanů jednou přeteče. Tehdy bude Rusko svobodné. Jedině mladá generace ho však může k tomuto cíli dostat.
Chtěl bys všem, kteří tento rozhovor budou číst, něco vzkázat?
Nesuďte Rusko podle Putina. Putin není Rusko. Putin je jen další diktátor a nakonec se ho lid zbaví, jako by se měl zbavit všech podobných. Putin je jen nenaplněnou nadějí Rusů, kteří v něj opravdu věřili. Měl vést zemi ke svobodě, ale sešel ze správné cesty. Naše generace zachrání Rusko.
Rusové jsou milí a vřelí. Rusko má bohatou historii a kulturu. Milujeme všechny národy. Nejsme Putin.
(autor fotografie: Randy Colas)