Na přelomu září a října tomu bylo přesně 80 let od zahájení operace Tajfun, což byl německý plán na ovládnutí hlavního města Sovětského svazu během druhé světové války. Jedna z jejích nejkrutějších kapitol, jinak zvaná také bitva o Moskvu, byla součástí rozsáhlejší německé operace Barbarossa, tedy snahy o ovládnutí Sovětského svazu. Operace Tajfun nakonec trvala od října 1941 do jara 1942 a zanechala na obou stranách i bojišti nedozírné následky.
Předehra
Po začátku operace Barbarossa v červnu 1941 nabralo vše rychlý spád. Německé armády prošly přes pohraničí SSSR jako nůž máslem, neboť v Rudé armádě byl chaos a Sověti nebyli v tu dobu ani omylem připraveni bránit se útoku nacistů. Ti navíc používali své taktiky bleskové války a také velkých obkličovacích manévrů, kdy se jim dařilo vyřazovat z boje statisíce rudoarmějců. Němci si uvědomovali, jaké jsou na východě v zimě podmínky, a chtěli tak Moskvu dobýt do příchodu zimy. Němci pak během rychlého postupu Sovětským svazem a díky mizivé obraně prakticky stáli na začátku října před Moskvou.
Komplikace
Čím více se Němci blížili k hlavnímu městu, zvětšoval se i odpor sovětských obránců. Ten sice stále nedokázal Němce zastavit, ale stále více jim znepříjemňoval situaci, hlavně tím, že je zpomalil.
Ke konci podzimu totiž přišlo velmi nevhodné počasí, více pršelo a ochladilo se. Hlavně rozbahněné cesty zastavily německý postup a daly Sovětům krátký čas na oddych a zformování sil. Ze Sibiře navíc začaly přijíždět nové posily ostřílené předchozí válkou s Japonskem, které si Stalin dovolil stáhnout k Moskvě.
Během listopadu probíhaly nedaleko Moskvy vleklé boje. Na konci měsíce navíc začalo sněžit a udeřil silný mráz, což nahrávalo vojákům Rudé armády, která na tyto podmínky byla zvyklá, ovšem Němci nikoliv. Ti na takovou situaci nebyli připraveni.
Zvrat
I přes taková úskalí se však Němcům podařilo postoupit až na vzdálenost třiceti kilometrů, dokonce prý viděli vojenskými dalekohledy věže Kremlu. Tam se však jejich postup zastavil, a navíc neměli sílu na udržení dobytých území, čelili obrovským ztrátám kvůli mrazu a nedostatku zásob. Zkázu dokonal velký sovětský protiútok ze začátku prosince, který zdevastoval německé jednotky před Moskvou a veškeré německé síly vytlačil až do tří set kilometrů zpět. Plán na dobytí Moskvy tak byl neodvratně zmařen a sny Německa o ovládnutí Sovětského svazu se rozplynuly.
Pokud by se nacistům podařilo hlavní město, které chtěl Hitler posléze srovnat se zemí a vybudovat tam vodní nádrž, obsadit, zcela jistě by tím odpor Sovětského svazu nezlomil, neboť Rudá armáda by pouze ustoupila dále na východ a sbírala síly na další protiútoky. Ani by to nijak významně nezměnilo průběh a výsledek celé války, protože by to bylo vítězství, za které stále Němci daleko více zaplatili, než z něj získali a zcela určitě by nestačilo ke kapitulaci Sovětského svazu nebo jeho vyřazení z boje.
Zdroje:
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Bitva_p%C5%99ed_Moskvou