12. dubna 2021

Morituri te salutant aneb Jdoucí na smrt tě zdraví

Napsal Lukáš Čapek

    Vzhledem k tomu, že by dnes oslavil narozeniny můj nejoblíbenější písničkář Karel Kryl (který se čirou náhodou narodil ve stejný den jako já a vojenskou službu vykonával nedaleko mého bydliště), rozhodl jsem se o něm napsat článek. Jelikož ale na našem webu článek zabývající se Krylovým životem již napsal Martin Klecán, pojal jsem ten svůj trochu jinou formou.

    Všichni moc dobře víme, že Kryl si skládal své písně sám a ukládal do nich jak své pocity, tak skryté významy. Já se tedy pokusím odhalit, co nám říká text mé oblíbené písně Morituri te salutant. Píseň byla poprvé zveřejněna v roce 1969 na albu Bratříčku, zavírej vrátka jako sedmá skladba v pořadí. Vznikla v roce 1967 v době Karlova pobytu v Jičíně. Touto skladbou zahájil Kryl svůj blok na Přehledu nezávislé československé kultury ve Vratislavi na začátku listopadu. Zahajoval tak i své první koncerty po návratu do Československa.

    Slovní spojení Morituri te salutant používali gladiátoři ve starověkém Římě, když při vstupu do arény zdravili Caesara. V překladu z latiny tento obrat znamená ,,jdoucí na smrt tě zdraví“. Celý text zní: „Ave, Caesar, morituri te salutant.“ Sám Kryl o skladbě řekl,  že vyjadřuje pouť, ke které došlo a k níž byl donucen. Píseň samozřejmě (stejně jako ostatní Krylovy skladby) odráží dobu, ve které byla napsána a ukazuje vzdor proti režimu. Latinskými výrazy chce pozdravit ty, kteří budou vzdorovat a bojovat proti komunistickému režimu (jako gladiátoři). Daniela, zmíněná v refrénu, je údajně Daniela Včeličková - Kučerová, dcera spisovatele Gézy Včeličky. „Mosazná včelka od vlkodlaka“ má význam trochu složitější. Vlkodlak by mohl představovat nepřítele a z mosazi se vyráběly pláště střel. Mohlo by to tedy značit střelu od nepřítele. „Snítky rudých gladiol“ by pak mohly znamenat smrt. Usuzuji tak, protože gladiola je malý mečík, snítky by mohly značit zničení tohoto nástroje a jejich rudá barva by mohla symbolizovat krev. „Písek víří křídlo holubí“ podle mě znamená, že zem sužují komunisté. Holub je totiž jednou z ikon komunismu (motiv holuba použil i ve své písni Martina). Nakonec zmíním můj nejoblíbenější verš: „A pírka touhy z křídel pegasů.“ Pegas, jakožto mytické stvoření, by mohl vyjadřovat něco neskutečného a neexistujícího. Tímto spojením chce nejspíš Kryl říci, že touží po něčem, co je nemožné.

    Myslím si, že Kryl do písně vložil své zážitky a pocity z dob, kdy vykonával vojenskou službu. Celkově na mě píseň působí jakýmsi vojenským dojmem – jakoby ji zpíval někdo, kdo jde dlouhý pochod do války, neboť jsou zde dost často používány motivy vojny a války (seržant, rezavý kvér, zasvěcení – oddání se něčemu, v tomto případě vojenské službě).

    Toto jsou tedy významy, které jsem buď vyhledal, nebo sám vydedukoval. Věřím, že jich je v písni ukryto jistě mnohem více, ty se mi ale bohužel nepodařilo vypátrat. Karel byl jedním z největších písničkářů naší země a já věřím, že bychom mu udělali radost tím, že si na něj v těchto dnech vzpomeneme.


Zdroje:

https://www.informuji.cz/clanky/6184-nezapomenutelne-pisne-karla-kryla/

https://www.odpovedi.cz/otazky/co-znamena-pisen-morituri-te-salutant

https://region.rozhlas.cz/morituri-te-salutant-7287272 

https://www.honzakovapoezie.cz/clanky/pitevni-stul-aneb-rozbory-pisnovych-textu/martine-v-sedmi-padech-_karel-kryl_.html