Pro většinu divadel znamenají vládní nařízení snažící se zamezit šíření koronaviru jeden problém za druhým. Nemůžou hrát a rázem tak přišli o všechny své příjmy. Někteří herci byli nuceni dočasně změnit zaměstnání a nejednomu uměleckému řediteli přibyla na čele další vráska z pomyšlení na nezaplacené účty za provoz budovy, protože někdo tu elektřinu prostě zaplatit musí. Ale co s tím?
Martin Hájek, spoluzakladatel technologické společnosti Livesport, která poskytuje rychlý výsledkový servis, přišel s nápadem vytvořit první divadelní streamovací platfomu v České republice již před několika měsíci. Rád by dostal divadlo blíže k lidem a podpořil kulturu v těžkých časech. O tom, že bez umění a zábavy je člověku na světě smutno, jsme měli tu čest se přesvědčit už během jarního lockdownu a tak projekt, jenž měl původně startovat až o Vánocích, začíná už teď. Kromě něj se na této službě podíleli i Martin Zavadil a Radim Horák. Martin Hájek se nikdy nedokázal smířit s tím, jak špatně přístupný a zároveň vzácný zážitek každé představení je a že to nikomu vlastně ani nevadí, protože je to taková kulturní výsada. Právě tato myšlenka ho vedla k projektu s počáteční investicí 30 milionů korun.
„Chceme divadlům pomoci najít nové diváky a divákům umožníme žít divadlem mnohem víc, než zatím mohli. Dvojnásob to platí v dnešní době, kdy jsou divadla zavřená...Rádi bychom zábavě u televizních obrazovek vytvořili kulturní konkurenci.“ - Martin Hájek pro časopis Forbes
U filmu a hudby zřízení podobných serverů za účelem daný sektor zpopularizovat pomohlo, tak proč by to tedy nemohlo zabrat i u divadla? Výsledkem jejich práce se stal portál Dramox, některými žurnalisty také označovaný jako ,,divadelní Netflix". Po zaplacení předplatného (měsíčné stojí 299 Kč) získáte přístup k mnoha záznamům z inscenací. Většina peněz poputuje k českým divadelníkům a tvůrci navíc slibují, že se každým měsícem bude počet záznamů navyšovat. Najdete zde klasiku i experimentální divadlo, činohru i loutky. Časem by měl přibýt i balet, muzikál nebo opera. Díky tomuto projektu se dostanete i k představením, na které byste se jinak díky věčně vyprodaným lístkům neměli šanci podívat. Vlastníci autorských práv jsou navíc v této době velmi vstřícní, takže na portálu se objeví například i dvě inscenace od Milana Kundery a další jinak těžko přístupné kousky (což by v jeho případě bylo asi jinak nemožné vzhledem k tomu, že nedovoluje ani vlastní knížky překládat do češtiny - malá bezvýznamná poznámka redakce). V knihovně divadelních záznamů budou ode dneška dostupná představení od 30 scén, a to například od Dejvického divadla, Husy na provázku, Klicperova divadla nebo Divadla J. K. Tyla. Rozhodně se tedy máme na co těšit.
Jakou bude mít tento projekt úspěšnost, se zatím říct nedá, ale určitě stojí za pozornost. Vždyť co by byl život bez kultury?
Upozornění: Tento článek nebyl sponzorován videoportálem Dramox. Bohužel.
Odkaz na stránky Dramoxu
Zdroje:
https://www.youtube.com/watch?v=7xF2gIzpcxk