13. listopadu 2019

Manifestace za nové tvůrčí činy ve jménu socialismu

Napsala Klára Divišová

    Když se Charta 77 začala dostávat do povědomí lidí, tak se strana a vláda začala obávat, že by mohla mít široký společenský ohlas. Proto se rozhodla zahájit diskreditační kampaň. Rudé právo publikovalo článek Ztroskotanci a samozvanci, který dokument kritizoval a odsuzoval, včetně těch, kteří ji podepsali (*„Jde o protistátní, protisocialistický, protilidový a demagogický hanopis, který hrubě a lživě pomlouvá Československou socialistickou republiku a revoluční vymoženosti lidu. Jeho autoři obviňují naši společnost, že v ní není život uspořádán podle jejich buržoazních a elitářských představ.“*). Tento článek odstartoval propagandistickou kampaň proti signatářům Charty 77.

     Mediální tažení pak pokračovalo ve zpravodajských relacích, kde byly zveřejňovány protestní rezoluce stranických organizací KSČ a pracovních kolektivů z různých závodů, nemocnic a škol. V televizním vysílání se každý den střídali političtí pracovníci, kteří se vyjadřovali o chartistech jako o rozvratnících a služebnících imperialismu. Další část se odehrála 28. ledna 1977 v Národním divadle před kamerami, kde se sešli přední umělci této doby (např. Jan Werich, František Filipovský nebo Jiří Sovák), kteří si vyslechli Provolání československých výborů uměleckých svazů: Za nové tvůrčí činy ve jménu socialismu a míru. Přítomní pak byli vyzváni, aby demonstrovali svou loajalitu k režimu podepsáním tohoto Provolání. Tímto podpisem zároveň odsuzovali Chartu 77, která ale ještě nebyla nikde v ČR zveřejněná, a umělci tudíž neznali její znění. Většina z nich ji podepsala pravděpodobně pod nátlakem nebo pod hrozbou ztráty zaměstnání, a nebo proto, že si chtěli ponechat svůj dosavadní život bez problémů s režimem.

   Podobné setkání se konalo i v pražském Divadle hudby, kde se k podepisujícím připojili i hudebníci (např. Karel Gott, Jiří Korn či Eva Pilarová), kteří také mohli být donuceni k podpisu spolu s dalšími skoro 7000 umělci. V Rudém právu pak od 29. ledna až do 12. února vycházely seznamy signatářů Anticharty.

Shromáždění se odehrála i před televizními kamerami a jelikož jejich účastníci byli televizními hvězdami, s nimiž se diváci ztotožňovali, tak byla velmi působivá.