Dnes je tomu deset let, co byla postřelena Malála Júsufzajová. Je to bojovnice za právo na vzdělání a jako nejmladší člověk v historii získala Nobelovu cenu za mír. Stala se zakladatelkou Nadace Malála, která pomáhá chodit dívkám do školy. Na její narozeniny se slaví Světový den Malály, ona sama zdůrazňuje, že se jedná o den každé ženy, každého chlapce a každé dívky, kteří kdy promluvili na obranu svých práv. Napsala několik knih.
Malála Júsufzajová se narodila 12. července 1997 ve Svátu v Pákistánu. Její otec provozoval školu, kam Malála i ostatní děti rády chodily. Když velmi jednoduše shrnu situaci v Pákistánu v té době, postupně se tam začalo prosazovat hnutí Tálibán, což je fundamentalistické islámské hnutí. Mezi jeho četná omezení patřil i zákaz pro dívky – nesměly chodit do školy. Malálin otec i ona sama se proti tomu chtěli postavit, poskytovali různé rozhovory a snažili se promluvit s vládou. Mezitím kolem nich zuřila válka.
První deníkový zápis pro BBC vyšel 3. ledna 2009 s titulkem „Bojím se“, Malála, pod pseudonymem Gol Makaí, psala o tom, jak je těžké se učit nebo v noci spát s neustálým hlukem bitvy z kopců za městem. Jak se každý den, když jde do školy, se strachem ohlíží přes rameno s myšlenkou, že ji pronásleduje nějaký Tálib. Bohužel zanedlouho byla odhalena její totožnost, deník ale splnil svůj účel. Několik reportérů ze zahraničí začalo sledovat tálibánské snažení o uzavření dívčích škol.
Dne 9. října 2012 jela Malála domů ze školy, když najednou autobus zastavil a zazněla otázka: „Která z vás je Malála?“ Spolu s dalšími dvěma dívkami byla postřelena. K zodpovědnosti za útok se přihlásil Tálibán. Pákistánská aktivistka se probudila až o deset dní později v Birminghamské nemocnici v Anglii, kam ji převezli. Tam musela podstoupit nelehké operace, naštěstí vše přežila a teď může svou osvětu šířit dál.
Podle mého názoru by měl každý znát Malálin příběh. Doporučuji k četbě knihu s názvem Já jsem Malála. Pokud vás tento článek zaujal, tak neváhejte a mrkněte se na stránku https://malala.org/, kde se toho dozvíte více.
"Jedno dítě, jeden učitel, jedno pero a jedna kniha můžou změnit svět," zaznělo z úst pákistánské aktivistky při zasedání Organizace spojených národů.