3. dubna 2021

Kolja aneb Jak si český film došel pro zlatou sošku

Napsal Tomáš Čapek

    Filmy od Svěráků jsou už samy o sobě zárukou kvality. V rámci české kinematografie získávají poměrně dost filmových ocenění. Ale žádný další film cenu akademie nezískal. V čem spočívá kouzlo Kolji?

        Kolja je komediální drama odehrávající se na pozadí sametové revoluce. Starý mládenec František Louka hraje po vyhození s filharmonie na pohřbech. Má dluhy, a proto si shání práci, kde se dá. Přivydělává si opravováním náhrobních nápisů na hřbitově. Hrobník Brož mu dohazuje kšefty. Jednoho dne dostane nabídku na nelegální svatbu s ruskou dívkou Naděždou, která usiluje o získání českého občanství a pro niž je sňatek s Čechem nejlepším řešením. Nejdřív se mu do toho nechce, ale při pomyšlení na nového trabanta nabídku přijme. Celá situace se ovšem zkomplikuje v momentě, kdy jeho nová žena uteče do Západního Německa a nechá svého synka v Československu. Chlapec žije nějakou dobu s babičkou, jenže ta náhle umírá, a tak je svěřen do péče Loukovi. Jejich soužití je však problematické, jelikož Kolja neumí česky a Louka rusky. Zpočátku mezi nimi panuje vzájemná nedůvěra, ale postupem času si k sobě nacházejí cestu. Svatbou s matkou chlapce rozhněvá hlavní protagonista svoji partnerku Kláru, ta mu ale časem odpouští. Kromě této nemilé záležitosti po něm pátrá StB. František je zanedlouho předvolán k výslechu. Když ho navštíví sociální pracovnice, která má do budoucna v plánu mu dítě odebrat, hlavní hrdina odjede pryč z města za svým přítelem. Najednou však v televizi vysílají vzpouru studentů proti komunistickému režimu. Oba se poté vydají protestovat do Prahy. Otevřou se hranice a Kolja odlétá s maminkou. Film končí opětovným přijetím Františka zpátky do filharmonie. 

   Snímek je postavený na scénáři Zdeňka Svěráka. Kolju psal podle svých vnoučat. Také do něj vkládal příhody ze svého okolí. V Kopidlně, tam žila jeho maminka, potkal na hřbitově člověka, který zlatil hroby a který mu během rozhovoru sdělil, kolik stojí stříbrná a kolik zlatá písmena. Dramatika tento muž zaujal a následně jeho postavu využil při psaní scénáře. Posléze k tomu dodal: ,,Nejlepší situace vytváří život.“

    Natáčel se jeden rok. Tvůrci si vybírali hlavního protagonistu asi z osmdesáti chlapečků. Žádný se jim dostatečně nezamlouval. Pak jim přišla kazeta z jedné ruské agentury. Na ní je zaujal jeden přemýšlivý chlapeček jménem Andrej Chalimon. Tři týdny před natáčením se na něj jeli podívat do Moskvy. 

    Snímek neobsahuje žádný nepředvídatelný dějový zvrat, neuchvátí vás epickým CGI a ani vás nedostane do extrémního napětí. Kouzlo příběhu se totiž odehrává mimo něj. Hlavní náplní jsou emoce, které tryskají z filmového plátna. To vše doprovází velmi citlivě zvolená hudba. Jedno oko nezůstane suché. A tohle všechno doplňuje inteligentní středoevropský humor. Film obsahuje bohaté záběry na přírodu plnou lesů a kopců. Velmi mne zaujala scéna, v níž malý Kolja ukazuje na sovětskou vlajku a hádá se s Františkem o tom, která je lepší. Louka neumí rusky, a tak netuší, že výraz наш красный (nash krasnyy), znamená ,,náš je červený". Silným momentem pro mne také je Koljův telefonát babičce pomocí sprchové hlavice a jeho následný pláč. Titulky doprovází žalm Hospodin je můj pastýř v podání malého Andreje Chalimona. A to je krása! Zlatá tečka nakonec.

    Je nesmírně složité vám popsat všechny emoční zážitky, a tak mi nezbývá nic jiného, než vám film doporučit ke zhlédnutí. Osobně mám Kolju velmi rád. Emočně mě totálně vyčerpal a považuji ho za nejlepší snímek od Svěráků vůbec.

    Dlouho jsem přemýšlel, co se mi nelíbilo. Snad jedině to, že Ladislav Smoljak nedostal tolik prostoru, kolik by si zasloužil. Zahrál si zde dvě malá camea.

    Kvalitně odvedené práce si zanedlouho všimla široká veřejnost, když v lednu roku 1997 získal snímek Zlatá glób za nejlepší cizojazyčný film. O necelé dva měsíce později se stejného ocenění dočkal i na Oscarech. A tak se zase jednou český filmový průmysl dostal do podvědomí široké veřejnosti. Snímek byl uveden ve 40 zemích světa, kde ho viděly asi tři miliony diváků. Přijali ho jak diváci, tak kritici, a tím zcela jednoznačně zlepšil reputaci české filmařiny. Známý recenzent golfista na Československé filmové databázi uvedl: ,,Zážitek z kina, kde po skončení filmu diváci naprosto spontánně vstali a začali tleskat, se nezažívá každý den.“

Zajímavost na závěr. Herec Kolji Andrej Chamlimon se neuchytil a pracuje ve firmě na švýcarské hodinky.



Zdroje:

https://www.csfd.cz/

https://www.lifee.cz/

https://www.irozhlas.cz/

Film o filmu Kolja