4. května 2021

Karanténa nuda je – nebo snad není?

Napsala Klára Šebestová

    Lidem znuděným karanténou přicházejí někdy na mysl prapodivné nápady. Začnou objevovat skryté talenty, všední domácí práce jim najednou připadají jako nejzábavnější činnost dne. Někteří dokonce začnou shledávat jejich obydlí tajným doupětem, ze kterého už nechtějí nikdy vyjít. Jiní nacházejí využití pro zbytečnosti dávno odložené k vyhození. Jak změnila karanténa vás?

    Izolace od širého světa se na první pohled nemusí zdát výhrou v loterii, ale věřte či nevěřte, má to i svá pozitiva. Jakožto inteligentní lidé chápeme, že protesty rozhodně nejsou na místě. Situaci stejně lusknutím prstu nezměníme, a tak je nejlepší se poklidně vyrovnat s tím, že náš nový výběh má i své hranice. Hlavní je správně využít obdržený přebytek času pro sebe. Vidina investovat ho do seberozvoje zaplavila každého z nás po úvaze, že nejspíš tolik ho už nikdy mít nebudeme.

    Ale pak je tu druhá stránka věci, kdy si snažíme co nejvíce odpočinout od všedního shonu a využít čas k relaxaci těla i duše. Zlom nastává procitnutím a pocitem, že už jsme natolik zrelaxováni a při spuštění dalšího dílu seriálu by nám zkratoval mozek. Hledáme tak jiné alternativy, jak bychom se zaměstnali. Ležení na gauči a pěnové koupele už zkrátka nejsou to pravé ořechové.

Umělec zvelebovač

    Mnozí objevili nový talent v oblasti umění. Každodenním úpěnlivým zíráním na bílou stěnu naproti posteli došli k názoru, že se promění v profesionální malíře. Jakmile dorazil kurýr s balíčkem plným primalexových barev a štětců všech velikostí a druhů, nastala první fáze objevování skrytého výtvarníka. Hlavní je zakrýt okolní nábytek a podlahu, kdyby se náhodou nově probuzený umělec rozvášnil. Ve víru emocí se na stěně pomalu tvoří prapodivná malba. Druhou fází je pochybování, zdali se na vytvořené dílo opravdu chceme dívat navždy. Třetí fází je porada s dalšími členy domácnosti či konzultace s přítelem na telefonu. Blízcí se snaží neranit city, a proto obdivně pokyvují a vychvalují nově vzniklou výmalbu. Po několika dnech se ale všichni shodnou, že vzniklý ornament musí být odstraněn. Poslední fází je tedy objednání velkého množství bílé barvy pro navrácení zdi do původního stavu.

Uklízeč alá Protřiďovač

    Pozor také na přehnané uklízení a přebírání šatníku. Může totiž dojít k narušení zajetého systému uskladňování věcí. Nakonec už ani nevíte, kde vám hlava stojí, natož kam jste dali ty nové ponožky. Když se rozhodnete k vyřazení starého svetru, ještě si to radši znovu promyslete. Za měsíc byste mohli usoudit, že se vám skvěle hodí k novým teplákům, které zrovna přivezla pošta.

Háček sem, polička tam

    Domácí kutilství nemusí hned dopadnout zle. Naši zručnější spoluobčané zvládají vylepšování domácnosti o něco lépe. Přibývají tak nové poličky, šikovné háčky a všemožné držáky. Vylepšování domácnosti se může propuknout v nemoc, a nakonec už vlastně nemáte, co na ty háčky věšet. Poličky tak zejí prázdnotou a jediné, co je zatěžuje, je vrstva prachu.

Jedlík kulinářem

    Další jedinci získali díky sociálnímu odloučení nový um v oblasti kulinářství. Každý den hned po probuzení uchopí nejbližší kus žvance ke snědení a vytvoří z něj pamlsek, který by vás ani ve snu nenapadl. Záhy se v nich však probouzí jiná zvláštní chuť, a tak smícháním naprosto odlišných ingrediencí vznikne pokrm hodný králů. Nutkání k zajídání nudy však nepřestává, a tak si při práci z domova vždy nechávají jednu ruku volnou. Tato pomocnice slouží k nepřetržitému doručování soust do nenasytných úst. Problém nastává, když ruka sahá do prázdného talíře. Takovýto jedlík však nelení a potřebnou motivaci k práci ihned doplní.

 

Cvičící pomůcky připravit!

    Jiní se rozhodnou pro rapidní změnu životního stylu. Postahování fitness aplikací v appstoru ale nestačí. Samozřejmě vhodné oblečeni a obuv tvoří také podstatnou složku, nejdůležitější je však vytrvat. Většina takzvaných karanténních nadšenců do cvičení se během prvního týdne promění v karanténní povaleče. Ti nejmoudřejší jsou pak názoru, že hlavní je snaha. Proto vzdejme hold i těm, kteří se dokázali přemoci alespoň k tomu prvnímu týdnu. Existují mezi námi i takoví fanatici, kteří si do domu pořídili spoustu moderního vybavení jako jsou například posilovací stroje. Bohužel nemalá část z nich má nyní inzerát na online bazaru. Pár z nich také volí formu odpočinku pro duši kombinovanou s protahovacími cviky ve formě jógy. U této činnosti mnoho lidí vytrvá po delší dobu, takže doporučuji zkusit.

Plánující fanatici

    Takzvaní plánovači jsou také početnou skupinou. Aby si udrželi pevný denní řád plánují si činnosti přesně na minuty. Ráno je tak čeká vzbuzení po zaznění nařízeného budíku, hygiena a snídaně oboje po půlhodinovém přídělu, poté práce cca 3 hodinky, příprava obědu, obědová pauza, znovu práce. Po práci přichází na řadu jak jinak další práce, a to ve formě těch domácích úkonů. Většina z nich je na svůj denní program tak zvyklá, že je to pro ně zábava plnit vše v časových limitech. Vytírání probíhá při poslechu hudby a celý průběh vypadá spíše jako taneční vystoupení ze StarDance. Při utírání nádobí se hrnce proměňují v hudební nástroje a vzniklá melodie rozproudí i sousedy. Ti se neváhají přidat nevrlým klepáním na dveře. Ani prosby o klid v sousedství nezkazí našemu plánovači dobrou náladu. Možná přece jen, že rozvrh prací je to, co všichni hledáme.

Doufám, že každý z vás si v karanténě našel něco, co obohatí jeho stereotypní dny. Všichni nakonec zjistíme, že činností, které se dají dělat doma, je opravdu mnoho. Proto popusťme uzdu fantazii a hurá do karanténních radovánek.

 

Autorem ilustrace je Zdeněk Pivnička