Původně se můj první příspěvek tady měl jmenovat “Kterou fakultu VŠE vybrat”, nicméně po několika dnech přemýšlení jsem zvolil název, potažmo obsah, do jisté míry obecnější. Už se Vám to pomalu blíží, milí maturanti.
Konec února je tradičním obdobím pro odevzdání přihlášek na VŠ. Krásné české slovo deadline je nyní už snad součástí Slovníku spisovné češtiny. Výběr té pravé fakulty je možná jedním z nejklíčovějších rozhodnutí pro Vaše další směřování. Na druhou stranu bych výběr a případný úspěch nebo neúspěch nepřeceňoval. Někdy je vedlejší cesta, na kterou Vás životní okolnosti zavedou, zajímavější a vývoj, který jste zprvu nezamýšleli, může pak s určitým odstupem a nadhledem vyjít jako lepší. Chtěl bych Vám být v několika příspěvcích průvodcem při Vašich prvních krůčcích směrem k univerzitám, fakultám, akademickému životu a budu moc rád, když alespoň některým z Vás některý z mých postřehů, byť jen nepatrně, pomůže. Vyjadřování v nesmyslně dlouhých souvětích - to je jedna z prvních věcí, kterou Vás terciární vzdělávání naučí.
Ale zpět k dnešnímu tématu. Rozhodujete-li se zda studovat “ekonomku”, pravděpodobně nebudete altruisté, nejspíše máte rádi peníze nebo se Vám líbí idea bohatství. Nikdo z Vás asi v dětství nesnil o tom, že bude auditorem nebo daňovým poradcem. Co se ekonomek týče, existují dva základní směry, kterými se můžete vydat.
Jak určitě víte z hodin ZSV, ekonomie má dva základní subobory a to mikroekonomii a makroekonomii. Co se týče vysokého školství, tak na západ od nás je běžné studovat buď ekonomii (Economics) na ekonomických fakultách, anebo Business na Business Schools, kde studenti získají povědomí o managementu, financích, marketingu, daních, právu, prostě vědomosti potřebné pro podnikání, pro komplexní povědomí o potřebách podniku. Naproti tomu studenti ekonomie jsou zaměřeni více do makroekonomie, výuka je více teoretická a v ČR tomu odpovídají obory jako národní hospodářství, makroekonomie, veřejná správa apod. Je vcelku úsměvné, že anglický název VŠE je University of Economics, Prague, když 5 ze 6 fakult by se dalo charakterizovat spíše jako Business School. Ekonomii ve smyslu Economics můžete studovat například na Národohospodářské fakultě VŠE, která má v rámci univerzity jistá specifika a podle mě na ní jsou vidět drobné sklony k separaci od zbytku školy. Dále je tu možnost studia na Institutu ekonomických studií při Fakultě sociálních věd na Univerzitě Karlově. O tomto ústavu se tolik neví, ale co se týče prestiže a náročnosti, dovolím si říct, že z tohoto institutu vycházejí mnohem lépe vybavení ekonomové než z jakéhokoliv oboru VŠE. Jak je tomu na regionálních univerzitách, nevím, ale myslím, že prostudování webových stránek a ideálně konzultace s nějakým současným nebo bývalým studentem dané školy Vám pomůže vytvořit si relativně ucelený obrázek o tamním studiu, i když tento pohled bude zcela jistě ovlivněn subjektivním pohledem tohoto člověka. Podnikání a jemu příbuzné obory můžete studovat na nepřeberném množství soukromých vysokých škol. Kvalita těchto škol je však diskutabilní a hlavně velice těžko předem odhadnutelná, ale některé se těší velmi dobré reputaci a studium je na nich možné absolvovat už v bakalářském stupni v angličtině, což pro Vaše budoucí směřování bude jistojistě velké plus. Soukromé VŠ mají z mého pohledu velkou výhodu v jejich individuálním přístupu a slušnému jednání se studentem, což na studijním oddělení veřejné VŠ abyste pohledali, je však také nutno počítat s tím, že si za studium oproti veřejným VŠ připlatíte.
Pokud byste se chtěli dozvědět více o studiu “ekonomek” v Praze a měli nějaký dotaz, rád Vám odpovím (pokud budu vědět), když mi pošlete e-mail (petr@zlaty.eu). Přeji všem pevné nervy při vybírání Vaší budoucí VŠ a hodně štěstí při přijímačkách!