19. října 2020

Je tu první kolo evropských fotbalových pohárů

Napsal Vítek Houška

    Tento týden se po neobvykle kratší pauze vrátí nejslavnější fotbalová soutěž Liga Mistrů (UEFA Champions League), přezdívaná jako milionářská soutěž a druhý evropský pohár Evropská liga (UEFA Europa League), kde tentokrát uvidíme tři české zástupce. Start těchto pohárů byl ovlivněn pandemií koronaviru a místo v půlce září začíná až nyní, o měsíc později.

Liga Mistrů

     V úterý a ve středu se odehraje kompletní první kolo skupinové fáze, každý večer se odehraje osm ostře sledovaných zápasů této prestižní soutěže.

    V úterý budou největšími taháky utkání anglické Chelsea se španělskou Sevillou, římského Lazia s Borusií Dortmund a pařížského PSG s Manchesterem United. Doplní je zápasy Barcelona – Budapešť, Lipsko – Basaksehir, Rennes – Krasnodar, Zenit – Club Bruggy a Dynamo Kyjev – Juventus.    

    Ani ve středu nebude nouze o zajímavé zápasy, lákavá budou hlavně utkání Ajax – Liverpool a Bayern – Atlético Madrid, dále si zahraje Real Madrid se Šachtarem, Salcburk s Lokomotivem Moskva, Inter s Gladbachem, Manchester City s Portem, Midtjylland s Atalantou a Marseille pojede do Pirea.

    Většina utkání se bude hrát kvůli pandemii bez diváků, na ostatních bude moci být zaplněná pouze třetina stadionu.

Evropská liga

    Ve čtvrtek se rozehraje druhý pohár, Evropská liga. Ta obsahuje více týmů a bude se hrát více zápasů, navíc v jediný den. Bude jich celkem 24. Pro české fanoušky jsou nejdůležitější tři z nich, ve kterých se ukáží české týmy Liberec a pražské Sparta a Slavie. Těm bylo nakonec umožněno své zápasy odehrát navzdory českým zdravotnickým opatřením. Na sever Čech přicestuje belgický Gent, Sparta přivítá francouzské Lille a Slavia pojede do Izraele, kde se utká s Hapoelem Beer Sheva, který vyřadil v kvalifikaci Viktorii Plzeň.

    Evropská liga sice není tak prestižní jako Liga Mistrů, ale ani zde není nouze o kvalitní fotbal a o slavné evropské týmy. Pro ně je ale postup do této soutěže spíše zklamání, protože jejich cílem je právě milionářská soutěž. Naopak menší a skromnější kluby berou Evropskou ligu jako velmi cennou zkušenost.

Další průběh skupinové fáze

    Na rozdíl od minulých ročníků se tentokrát kvůli posunutému začátku budou hrát oba poháry každý týden místo systému jednou za dva týmy. Jeden volný týden bude až po třetím ze šesti kol,  bude totiž reprezentační přestávka. Dohrát skupinovou fázi se musí podařit do Vánoc, a i proto bude program velmi nahuštěn.

    Obě mezinárodní soutěže se hrají vždy ve všední dny, protože o víkendu hrají týmy své státní soutěže.

    A jak bude vypadat skupinová fáze z fotbalového hlediska? V každé skupině jsou většinou favorité, kteří by měli postoupit dále do jarní vyřazovací fáze, ale není vyloučeno, že tomu bude jinak. Historie těchto soutěží je velmi dlouhá a zdejší fotbal bývá velmi nevyzpytatelný.

 Zdroje:

https://www.eurofotbal.cz/liga-mistru/