V posledních letech se o internetu a technologiích ve vztahu k mladým lidem hovoří pouze v negativním kontextu. Člověk má pocit, že pokud mobil a počítač okamžitě nezničí, automaticky bude hloupý, bez slovní zásoby, s vráskami na krku, depresemi, a ještě ho vytasí z chemie. Nemůžu ani jeden z těchto faktů popřít (zvlášť u chemie nikdo nikdy neví), ale hraniční přístup k věci nikdy nic dobrého nepřináší. Nešiřme tak agresivní zákazy a strach, ale pojďme se společně zamyslet, jak každý z nás může internet využít v náš prospěch a kde najít zajímavé informace.
Zajímavé podcasty, videa a talky
Jedním z mých nejoblíbenějších způsobů, jak na internetu trávit čas, je právě audiovizuální obsah. Nemá cenu vám tady jako největší novinku představovat TEDx, Deeptalks, pořad Host Lucie Výborné, DVTV ani Proti proudu od Dana Tržila.
Mezi méně známé však patří kanály jako Dejepis Inak, který už podle názvu napovídá, že si procvičíte slovenštinu. Videa tvoří mladá dívka Sandra, která se věnuje v historickém kontextu různým kuriozitám nebo moderním dějinám. Jeden díl má kolem deseti minut a vychází zpravidla jednou týdně. Kdybych měla zůstat ještě u slovenské tvorby, doporučila bych Vám kanál JurajVie nebo BeWise, kteří mají videa podobného rázu, ale tematicky se nedrží pouze dějepisu.
Z českých autorů mám nejraději Na potítku, což byl původně prostor, ve kterém David Jirsa, který přednášel na univerzitě v Olomouci či v Pekingu, představoval maturitní témata. Najdete zde literárně-vědecká videa či jednotlivé autory a knihy. U knih se pak nejedná o rozbory, ale spíše o doplňující informace nebo jejich neobvyklé interpretace, takže si nemyslete, že číst nemusíte. Poslední dobou se však tento kanál ubírá poměrně dost filosofickým směrem, s příchodem jarních měsíců a obdobím maturity, se to však opět změní. A pokud byste chtěli video na přání, obdržíte ho za menší poplatek na Patreonu.
Instagram zejména pro starší generaci představuje výběr toho nejhoršího. Stejně jako u celého internetu a jiných sociálních sítí zde však platí „jaký si to uděláš, takový to máš“. Může to být místo, kde Vám influencer doporučuje nejlepší zubní pastu nebo kde budete dvě hodiny se slinou u pusy projíždět memes. Stejně tak to ale může být zdroj informací, ba dokonce faktů.
Jeden z účtů, který mě v poslední době oslovil, je @geomapsdaily. Denně se zde objeví mapa světa, ve které je graficky znázorněn výsledek nějaké statistiky. Ve většině Českou republiku nenajdete, ale před nedávnem jsme zabodovali v tabulce o nejvyšší spotřebě piva na hlavu.
Další je @politika_nejen_pro_mlade, kde se objevují shrnutí různých politických událostí. První, co vás možná napadlo, byla otázka manipulace a subjektivity, ale dovolím si tvrdit, že to tento profil poměrně dobře zvládá. Najdete zde informace, kde, kdy a co se stalo, a ne co si o tom máte myslet. Stejně tomu tak je i u účtu @demagog.cz, který své hlavní působiště nemá na instagramu a je už velmi známý, nešlo ho ovšem nezmínit.
Další částí instagramu jsou pak zpravodajské účty od ČT24 přes Aktuálně po Seznam a jejich projekt @tymsherlock – na kterém mimochodem spolupracuje i náš bývalý šéfredaktor Tomáš Pacovský.
Pokud byste však hledali na instagramu něco méně náročného a co vám úplně nevymyje mozek, za mě osobně je to třeba kanál @dvatatove, což je příběh homosexuálního páru, který vychovává dvě dcery. Na druhou stranu je jejich obsah mnohdy zahlcující a je ho opravdu mnoho, proto ho mám já osobně ztišený, protože kdybych se koukala na každý jejich příspěvek, nedělala bych další hodinu nic jiného.
Užitečné aplikace
Když se řekne „užitečná aplikace“ jako první se mi vybaví Záchranka, která doslova zachraňuje životy.
Méně známá je pak třeba Saplingy, která bojuje s prokrastinací na mobilu a dříve byla mým dobrým přítelem. Funguje tak, že si zde nastavíte čas, jak dlouho nechcete být na mobilu a v tu chvíli zasadíte semínko. Semínko roste, zatímco vy čtete, učíte se nebo jen jste. Když pak chcete být na mobilu dříve, než byl váš limit, semínko, zárodek stromu nebo už vyrostlý strom, zemře. Nemyslím si, že by zde rozhodující byl tento princip, ale spíše to, že když vezmete do ruky mobil, hned si připomenete, že to jste neplánovali a k původní činnosti se vrátíte. Ze začátku to může být obtížnější, ale když to překonáte, většinou se bez informace, co měla vaše kamarádka k snídani, obejdete mnohem déle, než jste zamýšleli nebo čekali.
Na závěr bych vám pak chtěla doporučit, jak snížit svůj čas strávený na mobilu. Kromě toho, že si nastavíte limit u jednotlivých aplikací nebo u celého telefonu, je nejvíce užitečné zařízení přepnout do černobílého módu. Jak už termín „závislost“ napovídá, problematika spadá pod psychologii a zde kromě dalších mnoha faktorů hrají velkou roli pestré barvy. Vybavte si jakoukoli sociální síť – zejména pak stories na instagramu, na které musíte kliknout, protože jinak vám nedají spát. U iPhonu jde černobílý mód nastavit v zařízení, kdy se pak po určitém gestu (např. třikrát stisknete home button) zařízení celé přepne. Z osobní zkušenosti mohu potvrdit, že pak je obsah mnohem méně přitažlivý.