Způsobů, jak se stravovat, je opravdu nespočet. Někdo si libuje ve sladkém, jiní zase očekávají na svém talíři pořádný flák masa, ale slyšeli jste už o jídelníčku složeném pouze ze surovin rostlinného původu? V dnešní době už má snad každý ve svém okolí někoho, kdo tuhle myšlenku podporuje a stal se tedy takzvaným veganem. Co člověk, to názor a názory na tuhle problematiku jsou mnohdy velmi odlišné, pojďme se tomu tedy podívat na kloub.
Termín veganství byl poprvé použit už v roce 1944, a to při založení britské Vegan Society. Dle této dodnes autoritativní společnosti zní přesná definice toho, co to veganství vlastně je, takhle:
„Veganství je způsob života, jehož snahou je v co největší možné a praktikovatelné míře vyloučit všechny formy využívaní zvířat a krutosti páchané na zvířatech kvůli jídlu, oblečení nebo jakémukoli jinému účelu.“
Jak už je tedy patrné z tohoto kratičkého shrnutí, být veganem neznamená pouze nekonzumovat živočišné výrobky. Tito lidé se staví na stranu zvířat a aktivně bojují za jejich práva. Naprosto odmítají jejich jakékoli zotročování. Důvodem, proč se stát vegany, může být hned několik. Mezi nejfrekventovanější patří například starost o životní prostředí, které je v dnešní době stále rapidněji ničené velkochovy dobytka, nebo etický rozpor s využíváním těchto živých bytostí. Tím se rozumí také nespokojenost se životem zvířat v zajetí a se způsobem, jakým je s nimi zacházeno. Každý z nás vídá ty často publikované obrázky zubožených zvířat žijících v hojném počtu ve směšně malých ubikacích pouze za jedním účelem – sloužit nám jako žijící konzerva. Většinou právě tohle bývá impulsem pro mnohé k přechodu na rostlinou stravu. Lidé se dobrovolně vzdávají nejen masa, ale například i vajec a mléka. Z jejich kuchyně dále vymizí také sádlo a máslo, které nahradí oleje rostlinného původu. Změny nastanou dokonce i v šatníku – vlněné svetry, hedvábné šátky nebo v neposlední řadě i perlové šperky – všechno pryč. Alternativy se snaží hledat i v oblasti lékařství a kosmetiky. Z jejich života vymizí přípravky péče o tělo nebo léky testované na zvířatech. U vakcín je to opravdu hodně komplikované a mnohdy nemožné. Zkouškou na jiných živočiších se totiž předchází nežádoucím účinkům u lidí. Nakonec žít vegansky taková legrace není, že?
Ať už je vám líto němých zvířecích bytostí nebo vás čistě láká změna životního postoje a možná záchrana planety, je nutné si říci, co by váš nový jídelníček tedy obsahoval. Veganská strava se skládá z pestré škály nejrůznějších druhů zeleniny, ovoce či luštěnin, dále využívá například obilovin, ořechů nebo různých semen. Když nad tím tak přemýšlím, z těchto ingrediencí už zvládnete něco chutného uvařit. Nebo můžete zakoupit veggie potraviny jako tofu, které mají plnit funkci masa v kuchyni. Inspiraci pro vaření můžete najít nejen na webových stránkách, ale existuje i mnoho kuchařek, které vám poradí, co by na vašem talíři rozhodně nemělo chybět. Dnes se také můžete zapojit do různých skupin, hledat nové nápady a sdílet tam zas ty své. Nebo navštivte veganská grilování a stánkové prodeje, které jistě probíhají i ve vašem okolí. Veganskou zásadou číslo jedna je zahrnout v pokrmech tři základní složky. První z nich jsou bílkoviny. Mnoho z vás si pod zdrojem bílkovin představí pouze živočišné produkty. Opak je ale pravdou, najdeme je obsaženy i ve všech rostlinných formách. Jediným úskalím je, že některé produkty jsou na ně bohatší, proto je nutné dávat si pozor, aby vaše strava byla vyvážená. Dalším potřebným prvkem jsou minerály. Příjem každého ve správném množství si musí ohlídat i neveganští konzumenti. Poslední část vyváženého jídelníčku tvoří vitamíny. Většina z nich je obsažená ve všedním zdravém jídelníčku. Jediné úskalí pro vegany je B12, který je důležitý pro správný vývoj nervové soustavy. Tento vitamín neumí vytvořit ani živočichové ani rostliny, vyprodukovat ho zvládnou pouze bakterie. Dříve se vyskytoval v kontaminované vodě, z které se dostával do trávicího traktu zvířat. No, dnes je dodáván v krmivech pro dobytek, odkud ho pak přebírají lidé z jejich masa či mléka. Vegani, kterým není servírován skrz užitková zvířata, dobírají tablety s B12. Receptem pro správné fungování organismu žijícího z rostlinné stravy je tedy dostačující příjem bílkovin, minerálů i vitamínů. Samozřejmě nezapomínejme ani na pitný režim, vitamin B12 a pobývání na čerstvém vzduchu a sluníčku. Tyto aspekty jsou ale důležité i pro normální zdravé fungování nejen veganských jedinců.
Jako každý nápad setkává se i tenhle s nemalým počtem kritiky. Denně se setkáváme s názory, že je tato forma stravy nedostačující pro správný vývoj organismu. Slýcháme, že člověk je od přírody všežravcem, proto by jím měl být i nadále. Poplašné zprávy o zdecimování organismu právě veganskou stravou nemusejí být vždy tak, jak se píše na internetu, všechno je to pouze o hledání alternativ. Pro ty látky, které dostáváme z masa, můžeme najít i jiný zdroj, jak už jsme si popsali výše. Mnohdy jsou právě tihle lidé v mnohem lepší kondici, protože dbají na vyvážená a zdravá jídla. Rostlinná a zdravá strava vás totiž kladně ovlivní ať už třeba snížením krevního tlaku, dokonce pomáhá i s redukcí cholesterolu a předchází vzniku nemála vážných onemocnění. Když se správně naučíme orientovat ve veganství, může to být pro nás jen přínosem.