12. října 2023

Ideály krásy v Asii

Asi každý máme nějaký ideál krásy. Vidíme na sociálních sítích, jak by měl člověk vypadat, oblékat se nebo malovat. Ale možná vás překvapí odlišnost těchto ,,kritérií" v Asii.

Napsala Zuzana Cellerová

12. října 2023

Postava

V Asii je zásadně důležitým ideálem velmi hubená postava. Oblíbenosti se tam těší tzv. X-line, což se značí dlouhýma štíhlýma rukama a nohama spojenýma úzkým pasem. Aby jejich vysoké nároky dívky splnily, jsou často velmi podvyživené a stále na dietách.

Obličej

Velkým ideálem se stal V-line, což je úzký oválný obličej se špičatou bradou. Dalšími kritériemi jsou velké kulaté oči s dvojitou linkou, špičatým nosem a malá pusa do srdcového tvaru. Nakonec největším a pro ně nejpodstatnějším měřítkem je sněhobílá pleť. U nás v historii se to dalo vidět také, panovníci a šlechta se neopalovali a používali spoustu pudru, aby bylo vidět jejich vysoké postavení ve společnosti. Asiati se toho drží pořád a někdy to dotáhnou až do extrému.

Make-up

Zatímco u nás se používá výrazné líčení, Asiati dávají přednost tzv. no make-up looku. Nepoužívají výrazné oční linky ani stíny, zaměřují se spíše na bezchybnou pleť, u které používají až pět kosmetických přípravků.

Jelikož se ideály krásy trochu liší v každém státu, ostatně jako u nás. Mám tu několich samostatných vypsaných i s jejich extrémy nebo zajímavostmi.

Taiwan

Tady striktně hledí na sněhobílou pleť. Na každém rohu jsou obchody se slunečníky a UV filtry. I krémy převážně obsahují bělící prvky. V dnešní době na obalu najdeme dokonce i triple whitening. Kdybyste jeli na Taiwan, neuvidíte nikoho, kdo by byl nějak odhalený. Nosí se tam celý rok trička s dlouhým rukávem a dívky k sukním oblékají punčocháče. Někteří zacházejí až do extrémů a používají chemikálie jako bělidlo nebo rtuť.

Indie

Zde se považuje za krásné na ženách, když mají větší prsa a břicho, protože to ukazuje znak plodnosti. Poté se Indky balí do barevných šátků a pomocí heny si kreslí různé obrazce na ruce. Někdy si také nechávají dělat piercingy v nose.

Jižní Korea

Hlavní město Seoul je také známé jako město plastické chirurgie. Nejčastějšími operacemi jsou dvojitá oční víčka a zúžení nosu. Našlo by se tam jen málo lidí, kteří ji nepodstoupili a často si ji děti přejí už k osmnáctým narozeninám.

A nakonec zajímavost z historie: Ačkoliv se v dnešní době snažíme o co nejbělejší chrup, v Japonsku bylo oblíbené tzv. Ohaguro neboli začerňování zubů. Pocházelo z období Kofun (cca 250-538 n. l.) Udrželo se to několik století a rozšířílo se to do Vietnamu a Číny. Černé zuby ukazovaly vysoké postavení. Nemělo to jen důvody estetické, ale i zdravotní. Látka, kterou k tomu využívali byla složená hlavně z octanu železitého. Jelikož to nechutnalo nijak dobře, dodávali k tomu bylinky nebo čajový prášek. Směs se nanášela minimálně jednou za několik dní, ale ideální bylo začerňovat si chrup prakticky denně.

https://zena-in.cz/clanek/meritka-idealu-krasy-uz-jste-slysely-o-s-line-v-line-nebo-x-line

https://www.reflex.cz/clanek/lide-a-zeme-asie/100697/vysneny-ideal-krasy-na-taiwanu-pro-vetsinu-zen-a-divek-je-to-predevsim-bila-barva-pleti.

https://asianstyle.cz/ostatni/31892-vietnamska-krasa-je-stejna-jako-ta-nase-jak-moc-je-dulezita-svetla-plet-a-pokora/

https://www.poznatsvet.cz/clanek/ohaguro-30000923.html