13. května 2021

Fotbalová Superliga: Rychlý vzestup a pád

Napsal Vítek Houška

    Takové trvání si představitelé této fotbalové soutěže určitě nepředstavovali. Místo dlouhých let se v podstatě rozsypala 48 hodin po jejím oficiálním vyhlášení. Nová soutěž podlehla odporu veřejnosti i konkurence a její osud naplnily odchody účastnících se klubů, které ustoupily kritice.

Začátek

O nové soutěži se spekulovalo už delší dobu, ale nikdo se dlouho neodhodlal k jejímu vytvoření. Vyhlášení o založení tedy přišlo v noci na pondělí 19.4. z ničeho nic a zaskočilo celý fotbalový svět. Na Superligu a její zúčastněné kluby okamžitě začala směřovat velká kritika, evropská fotbalová asociace začala hrozit sankcemi a fanoušci zahájili nejrůznější protesty. Organizátorům se navíc nepodařilo přimět k účasti francouzské a německé kluby, důležitou část evropského fotbalu, což byla první výrazná kaňka.

 

Co to vlastně měla Superliga být?

Měla to být soutěž pro ty největší a nejlepší evropské kluby, kterých by bylo postupně až dvacet a zápasily by mezi sebou, tím by vzniklo velké množství zápasů mezi nejlepšími, které by vynesly spoustu peněz. Právě peníze byly cílem soutěže a zaměření na ně se tak stalo jedním z terčů kritiky. 

 

Kritika

Takové množství stížností představitelé nové soutěže rozhodně nečekali. Vyslovit svůj negativní názor se nebály nejen statisíce fanoušků, ale i fotbaloví trenéři a samotní hráči, politici nebo další známé osobnosti. S ostrým přístupem přišla Evropská fotbalová asociace UEFA, která pohrozila klubům i jejich hráčům velkými sankcemi. Superliga totiž ohrožovala prestižní soutěž Ligu Mistrů, kterou pořádá právě UEFA.

Nejčastějším cílem kritiky byla uzavřenost ligy. Velkokluby se do ní totiž dostaly jen na základě zvučnosti jména a bohatství. Dále se kritizovalo zaměření na finance, odvrhnutí menších klubů a ničení starých zažitých pořádků. 

 

Pád

Již několik hodin po vyhlášení bylo jasné, že bude Superliga čelit nevídanému odporu. Ten se postupně stupňoval, navíc se k němu přidala UEFA se svými sankcemi. Pondělí tak bylo pro organizátory soutěže těžkým nárazem.

V úterý během dne už bylo víceméně jasné, že nová soutěž se neudrží. Odpoledne odstoupil ze soutěže anglický Manchester City, k večeru se podařilo protestujícím fanouškům v londýnských ulicích vynutit odstup Chelsea. 

Pozdě večer pak dostala Superliga pravděpodobně osudovou ránu, protože odstoupit se rozhodly všechny týmy z Anglie. V soutěži tak zůstalo dohromady šest týmů z Itálie a Španělska, jejichž odchody se taktéž očekávaly a skutečně přišly záhy. Dodnes zůstaly oficiálně součástí Superligy pouze kluby Barcelona, Real Madrid a Juventus, které i přesto věří v úspěch soutěže. Stále jim hrozí sankce a další nepříjemnosti, všeobecně se tak očekává, že ji v nejbližší době opustí. 

 

,,Superfiasko“

Po odstoupení anglických týmů už bylo víceméně jasné, že je Superliga odsouzena k nezdaru, a proto se ujala tato přezdívka. Představitelé tří nejhorlivějších klubů však stále doufají, že se jim podaří projekt znovu povznést. Mají však vůbec po takovém ,,fiasku“ ještě šanci?

Informace se sice mění každou minutou, ale skutečnost, že megalomanský projekt, který trval vlastně jen několik desítek hodin jde ke dnu, je neoddiskutovatelná.    

 




Zdroje:

https://www.eurofotbal.cz/clanky/superliga-se-rozpada-odchod-oznamilo-vsech-sest-anglickych-klubu-499002/

https://www.eurofotbal.cz/clanky/manchester-city-jako-prvni-oznamil-odchod-z-planovane-superligy-498978/

https://www.idnes.cz/fotbal/pohary/superliga-anglie-omluvy-fanousci-reakce-ohlasy-omluvy.A210421_094233_fot_pohary_min

https://www.idnes.cz/fotbal/pohary/superliga-konec-definitivne.A210421_112153_fot_pohary_min