21. července 1969 se člověk poprvé dostal na Měsíc. Konspirační teoretici ale celou událost popírají.
Tato teorie začala již po návratu astronautů na Zemi. Důvody jejího vzniku byly různé. Nejčastější argumenty jsou, že se na fotografiích na pozadí nenacházejí hvězdy, že americká vlajka působí, jako kdyby vlála, ačkoliv je na Měsíci vakuum, že stopy astronautů byly kupodivu ostré, nebo že záření Van Allenových pásů (radiační pásy v magnetickém poli planety) je smrtelné a posádka by cestu neměla šanci přežít.
Proti pravdivosti celé události se postavil i Američan Bill Kaysing, který roku 1974 vydal knihu We Never Went to the Moon (Nikdy jsme nebyli na Měsíci), v níž se opírá o myšlenku, že celé přistání bylo zinscenované a vytvořené ve studiu na vojenské základně Area 51. V té době nebyla situace ve Státech zrovna nejlepší a přistání na Měsíci bylo některými vnímáno pouze jako snaha o odvrácení pozornosti od vietnamské války. Společnost byla přesvědčena, že politici lžou. Roku 1999 proběhl průzkum veřejného mínění a přibližně 6 % Američanů stále věřilo, že přistání bylo podvrh.
Po přečtení těchto argumentů si možná říkáte, že na tom všem něco pravdy bude. A možná taky ne. Když si dáte trochu práce s dohledáním a ověřením výše zmíněných tvrzení, zjistíte, že na každé zpochybnění existuje zcela racionální vysvětlení.
Chybějící hvězdy
V té době nebyly fotoaparáty tak schopné jako dnes a jelikož se záběry soustředily na zachycení astronautů a přistávacího modulu, nedokázaly zachytit slabé světlo hvězd. A navíc, fotografie nebyla pořízena v noci a byla vytvořena na přivrácené straně Měsíce, na niž dopadají sluneční paprsky (ze Země je během dne také nevidíme).
Stopy astronautů
Historický otisk Armstrongova kroku se zpochybnění taktéž nevyhnul. Kritikům připadal příliš ostrý a povrch Měsíce působil na pohled jako vlhký písek, což věrohodnosti příliš nedodávalo. Pro obhajobu se vědci rozhodli provést experiment, při němž se použila umělá imitace měsíčního prachu, který též používá NASA při výcvikových misích. Výsledkem byla krásně ostrá, viditelná stopa.
Jen pro chytré hlavy. Co je tady špatně? |
Americká vlajka
Každý ví, že na Měsíci je vakuum a tím pádem vlajka nemůže vlát. Na fotografii to však vypadá jinak. I tato záhada byla ovšem vysvětlena pokusem. Kvůli neexistujícímu odporu vzduchu se zde vlajka může „vlnit“ až třikrát déle než na Zemi. Vliv má pouze elasticita materiálu. Navíc je vlajka poněkud zmačkaná a astronauti se moc nestarali o její úpravu.
Van Allenovy pásy
Jak bylo již předtím řečeno, jedná se o takzvané radiační pásy obklopující naši planetu. Rozprostírají se od výšky zhruba 400 km nad zemským povrchem až někam do 50 000 km. Jelikož mohou pásy narušit lidskou DNA a jsou živým organismům vysoce nebezpečné... nebyl to problém při letu na Měsíc? Jistěže ano. Museli kvůli němu zajistit určitá opatření. Větší část radiace byla odstíněna hliníkovým pláštěm kosmické lodi, a protože úroveň radiace není v pásech homogenní (=stejná), zvolili si pro svoji cestu oblast s jejím nejmenším množstvím. Průlet trval „pouze“ okolo čtyř hodin (což je ale dost málo, vezmeme-li v potaz velikost pásů). Astronauti byli vystaveni menšímu množství radiace, než je maximální roční hodnota povolená pro osoby pracující s radioaktivními materiály. Posádka se tím pádem vyhnula většímu ohrožení a úspěšně pokračovala dál.
Běh po Měsíci
Do čeho už by kritici nerýpli? Přišli s tvrzením, že se jedná o normální běh, pouze zpomalený. Opět se uskutečnil pokus, při kterém byla simulována měsíční gravitace, a běh astronautů dokázal autenticitu a reálnost.
Na fotografiích jsou různoběžné stíny
Jediným zdrojem světla je zde Slunce, že? Ale protože se světlo odráží od samotného povrchu Měsíce do několika směrů, skutečně může vyvolat dojem různoběžnosti.
A co si o této teorii myslíte vy?
Zdroje:
https://www.stoplusjednicka.cz/podvrh-stoleti-nejcastejsi-konspiracni-teorie-o-pristani-na-mesic
https://www.dotyk.cz/magazin/pristani-na-mesici-fakt-nebo-nejrafinovanejsi-podvod-20-stoleti.html