NULL
I když jsem byla jako vždy nevyspalá, vcházelo se mi do budovy Gymnázia Strakonice dne 1. 10. 2015 o dost snadněji než obvykle. Konal se totiž EYP Day.
EYP Day je akce Evropského parlamentu mládeže, která se koná na větším množství škol za účelem přijmout nové členy EYP (Europian Youth Parliament) a informovat je o činnosti této organizace.
Vzhledem k pozdnímu příjezdu některých organizátorů jsme nuceni zastavit se ještě první hodinu na vyučování, abychom vzhledem k naší plánované celodenní absenci alespoň pozdravili kantory. Během druhé hodiny jsme rozděleni (částečně podle vlastních preferencí) do jednotlivých komisí. Ty jsou zde tři - IMCO, ENVI, EMPL. Každá komise má nějaké zaměření a téma.
Já byla přiřazena do komise EMPL; my máme řešit problém stárnoucí populace a na toto téma napsat během dne stejně jako ostatní skupiny rezoluci - v zásadě prostě kus papíru s rozpitvanými body daného (obvykle celoevropského) problému a s různými možnostmi řešení. O tom ale až později...
Po rozřazení do komisí je vždy potřeba se seznámit. K tomu slouží teambuilding a s ním některé na hlavu postavené hry. Od samotného rozřazení až po ukončení akce má každou komisi na starost Chair - osoba, která slouží jako rádce, hlídá, aby celý den probíhal pouze v angličtině, a celkově dohlíží na hladký průběh. Chair tudíž zhruba první třičtvrtěhodinu nutí každého účastníka, aby se zvedl ze židle, hrál hry a běhal po třídě a... a zkrátka a jednoduše se odreagoval. Když už jsou všichni v dobré náladě, přichází na řadu Brainstorming, kdy celá komise dává dohromady nápady, co napsat do již výše zmíněné výsledné rezoluce. V našem případě se v této části dne strhla ostřejší debata, která se chvílemi zdála vyústit až v hádku, ale tak už to při velké koncentraci názorů v jedné místnosti bývá.
Po vytvoření návrhu, jak by měl výsledek nějaké naší shody a našich kompromisů vypadat, se rezoluce sepíše. Zní to sice jednoduše, ale rezoluce musí být napsány složitou angličtinou, se kterou jsem se, upřímně, nikde kromě EYP nesetkala. Po sesmolení nějakého toho kusu anglického textu nás čeká zasloužený, i když uspěchaný oběd.
Naládujeme do sebe jídlo, protože nemáme čas - čeká nás ještě General Assembly (GA), výsledek celého dne. Dalo by se říci, že to není nic jiného než prosté odprezentování rezoluce, kterou jsme vytvořili, ale opět (jak už se zdá být pravidlem), zní to jednodušeji, než to je. Každý člen komise má v GA roli... někdo má obhajovací řeč, někdo proslovem útočí na jinou komisi. Všichni se pak účastní debaty na téma probírané rezoluce. Zde je potřeba schopnost rychle reagovat na argumenty ostatních, ale pouze s omezeným počtem povolení mluvit. Každá komise (konkrétně Chair) má plakát s názvem komise, kterým se hlásí o slovo... ale tato žádost bohužel není vždy vyslyšena.
Na úplný závěr debatu shrne jeden člen dané komise a rezoluce je odhlasována - buď projde, anebo prostě ne! Naše rezoluce neprošla, ale to není konec světa, velmi důležité jsou totiž body za aktivitu v otevřené debatě.
Možná to, co jsem napsala, zní jako něco hrozného a náročného, ale věřte mi, že EYP je mnohem více zábavy než starostí! :)
Markéta Scheinostová