29. března 2020

Extremistická strana ve volbách? Politici napojení na mafii? Pro mnohé nepředstavitelné, na Slovensku smutná realita

Napsala Barbora Kůtová

    Nad Tatrou sa blýska hromy divo bijú. Napojení vlády na mafii, podvody, úplatky a aféra kolem vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka jsou témata probírající se ve slovenských médiích dnes a denně. Ne, není to špatný vtip či upoutávka na nový díl hry Mafie IV. Před měsícem (29.2. 2020) proběhly na Slovensku parlamentní volby. Největší úspěch zaznamenalo hnutí OL´aNO v čele s Igorem Matovičem, které získalo 25% hlasů, po něm následoval Směr, Sme rodina a na čtvrtém místě se se 7,97% umístili Kotlebovci, krajně pravicová strana v čele s kontroverzním Marianem Kotlebou. Pokud nemáte přehled ve slovenských stranách a nevíte, o koho se jedná, nevadí. Pokusím se vám na následujících řádcích přiblížit situaci na Slovensku, onu nacionalistickou stranu, i důvody, proč by se neměl nechávat tento problém bez povšimnutí.

    Představte si, že žijete na Slovensku, volby se každým dnem blíží a vy uvažujete nad tím, koho letos zvolit. Po chvíli hledání jste však z toho všeho celí zmatení. Levici dominuje strana Smer, která si ale v posledních letech pošpinila jméno řadou afér. V jejím čele stojí Robert Fico, bývalý člen komunistické strany a politik, kolem něhož se točí nespočet skandálů (ty, ale ani vraždu Jána Kuciaka dnes rozebírat nebudeme). Proti Smeru stojí pět až šest rozmanitých stran a vy už jste s rozhodováním v koncích. Najednou však zpozorníte. Zaujme vás strana, v jejímž čele stojí muž s knírkem (ten knírek si zapamatujte, bude o něm ještě řeč, navíc je to poznávací značka jeho nositele), jenž nabízí lidem jednoduchá řešení. Ovšem jestli jsou nějak proveditelná, nad tím se každý nezamyslí. Lidí, kteří se nestarají o aktuální dění, o dějiny se nezajímají a kritické myšlení jim nic neříká, je bohužel (a nejen na Slovensku) mraky. A pokud této velké skupině slíbíte změnu, zlepšení a nabídnete zdánlivě snadnou odpověď na všechny její dosavadní problémy, jak myslíte, že se rozhodne? Samozřejmě, že se vydá po nejvábivější cestě. Jenže…pokud se tato strana dostane ke slovu a získá moc, kdy přijde ta slibovaná pomoc? Nejedna ideologie se tímto způsobem před lety dostala do čela země, o to víc mě však udivuje, že Slováci (vlastně i okolní státy) nechali celou situaci dojít takhle daleko. Nejvyšší soud již před několika lety jednal o zákazu strany, ale nakonec k němu nedošlo, jelikož nenašel dostatek důvodů…

A co tato strana prosazuje?

    Pilířem celého jejich programu je tzv. Desatoro ĽS Naše Slovensko na odstranění následků a zločinů spáchaných politiky po listopadu 1989 a nastolení sociální spravedlnosti (pokud vás to zajímá a chcete si potrénovat slovenštinu, odkaz na něj najdete na konci článku). Člověk by nevěřil, že je to dokument z 21. století. Slovo ,,parazit“ se v něm objevuje hned několikrát. Kdyby mohli, zavedou domobranu, vystoupí z ,,teroristického paktu“ s NATO, znárodňováním dosáhnou spravedlivosti, zakážou homosexuální svazky, rozšíří právo při ochraně života použít zbraň, ,,parazitům, kteří odmítnou pracovat, nedají vůbec nic“…myslím, že pokračování si každý z vás zvládne domyslet sám. Kromě tohoto ,,Desatera“ jsou známé také snímky, na nichž Kotlebovci pochodují za bílého dne v uniformách a třímají v rukou pochodně. Mimochodem, jejich heslo (či jak to jinak nazvat – je to věta, kterou mají na 10 let starých webovkách hned pod samotným názvem strany) zní: ,,Odvahou proti systému!“ Prosazují křesťanské hodnoty, ekologii, zaštiťují se vlastenectvím a jejich názory jsou velmi extremistické.

A kdo je Marian Kotleba?

    Pokud byste ho potkali na ulici, což doufejte, že nepotkáte, poznáte ho podle následující charakteristiky: knírek pod nosem, odhodlaný výraz, uniforma, na níž je vyobrazený znak Hlinkovy gardy (symbol je vytvořený podle hákového kříže v kruhu – pozn. redakce) a je to právě on, kdo stojí za výše zmiňovanou stranou. Nezdá se vám, že ten popis sedí ještě na jiného knírkatého pána? Jinak je velmi kontroverzní osobností a ve slovenských médiích zaznívá jeho jméno velice často. Kromě toho je to bývalý učitel (ještě že někdo takový u nás neučí) a člen soudem rozpuštěné Slovenské pospolitosti, která byla též extremistická a oslavovala Slovenský štát. Pod videi s jeho proslovy pak najdete řadu komentářů, ze kterých často zůstává rozum stát.

    Ale abychom nezmiňovali jen jejich obdivovatele, najde se i spousta odpůrců, kteří demonstrují a snaží se jim zabránit v dalším působení. Situace je tedy na Slovensku opravdu rozporuplná. Doufám, že jste již získali aspoň hrubou představu o celém problému a našli jsme společnou řeč. Politika není zrovna nejoblíbenějším tématem, ale před něčím by se oči zavírat opravdu neměly (zvlášť když se jedná o naše sousedy). A jak podobným situacím předejít? Chodit k volbám, kriticky uvažovat a nevěřit každému, kdo vám slibuje zlatý zítřky (nebo nosí uniformu a knírek).

Pokud vás zajímá výše zmiňované Desatoro, najděte si ho. Dala bych vám sem odkaz, ale počítač mi při otevírání jejich webovek píše, že ,,spojení není bezpečné."