25. března 2021

Divadlo Járy Cimrmana

Napsal Lukáš Čapek

    Dnes bych se rád věnoval postavě Járy Cimrmana a jeho divadlu, které máme všichni tak rádi a je jedním z nejznámějších divadelních uskupení v naší zemi. Jára Cimrman je člověk, kterého všichni znají jako naprostého génia, všeuměla a hlavně autora jedněch z nejlepších divadelních her plných skvělých hlášek a specifického humoru. Jak to ale všechno začalo?

 

Vznik postavy

    Samotnou postavu Járy Cimrmana vymyslel Zdeněk Svěrák a Jiří Šebánek. Poprvé se objevil roku 1966 v pořadu Nealkoholická vinárna U Pavouka v Československém rozhlase jako řidič parního válce a sochař. Ještě téhož roku vytvořili autoři této fiktivní postavy společně s dalšími spolupracovníky Divadlo Járy Cimrmana. Jedná se o amatérské činoherní divadlo, které funguje dodnes. Jeho hlavními pilíři jsou komické hry Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka, kteří jsou také jedni z nejznámějších představitelů tohoto divadla.

 

Jak to bylo se semináři

          Podle původního plánu měly být při premiéře tehdy nového divadla uvedeny dvě jednoaktové hry, z nichž jednu měl napsat Zdeněk Svěrák a druhou Jiří Šebánek. Jelikož Šebánek nestihl hru dokončit včas, bylo její místo vyplněno seminářem o Cimrmanově životě a díle, který zůstal součástí všech her až do současnosti.

 

Divadlo za totality

          Působení divadla v období normalizace se neslo ve znamení ustavičných neshod a bojů se státním aparátem, kulturními komisemi a cenzurou. v roce 1972 bylo Cimrmanům dokonce zakázáno účinkovat na území Prahy. Navzdory problémům se však stalo divadlo velmi populárním, Smoljak a Svěrák psali společně další hry, které vycházely i knižně a na gramofonových deskách.

Cimrman a kinematografie

          V osmdesátých letech Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák natočili několik filmů s cimrmanovskou tématikou. Všem se jistě vybaví film z roku 1983 Jára Cimrman ležící, spící, který si na webu ČSFD vysloužil úctyhodných 87%. Tento snímek popisuje rekonstruovanou Cimrmanovu biografii, která je popisována v seminářích.

 

Doba porevoluční

          Po revoluci se Cimrmani těšili velké popularity. Po fiktivním dramatikovi byly pojmenovány některé ulice a dokonce i planetka objevená astronomem Zdeňkem Moravcem. V roce 1995 pak divadelní hra Záskok získala Cenu Alfréda Radoka jako hra roku 1994.

 

Konec velké éry

          Během let docházelo k obměně herců, protože někteří byli již vysokého věku nebo zemřeli. V roce 2008 byla uvedena patnáctá hra s názvem České nebe, která byla obecně chápána jako poslední.

          Velké ztráty divadlo utrpělo v roce 2010. Tehdy jej musel ze zdravotních důvodů opustit Pavel Vondruška a zemřel Ladislav Smoljak, jedna z vůdčích osobností tohoto uskupení.

          Mezi současné členy divadla patří Petr Brukner, Zdeněk Svěrák, Miloň Čepelka, Jan Hraběta, Petr Reidinger, Marek Šimon, Michal Weigel, Genadij Rumlena, Vojtěch Kotek, Andrej Krob, Miroslav Táborský a Robert Bárta.

 

Cimrman a pandemie

          V současné době bohužel divadlo nemůže hrát a jeho zaměstnanci pracují na home office. Soubor se navíc ke konci září ocitl v karanténě, kvůli nakažení jednoho ze členů divadla.

 

Závěrem

I přes smrt některých protagonistů a stáří tohoto divadelního uskupení, jsou i dnes lidé, kteří Divadlo Járy Cimrmana milují a nedají na něj dopustit. Já osobně nejsem zrovna nadšeným fanouškem divadelnictví, ale i přesto si dovedu Cimrmanovy hry neskutečně užít. Zvláště se mi líbí inteligentní humor, kterého jsou představení plná. Svěrák se Smoljakem používají vulgarismy jen zřídka, a i tak dokáží člověka pobavit a rozesmát.

          Divadlo Járy Cimrmana se zapsalo do srdcí snad téměř všech Čechů a já věřím, že i po konci na něj budeme stále s láskou vzpomínat a neustále opakovat ty nesmrtelné hlášky, které vymyslel ten všemi opěvovaný všeuměl, Jára Cimrman.

 Zdroje:

Home : Žižkovské divadlo Járy Cimrmana (zdjc.cz)

Divadlo Járy Cimrmana – Wikipedie (wikipedia.org)

Divadlo Járy Cimrmana do října nehraje, člen souboru byl pozitivně testován - iDNES.cz