19. února 2020

Comic Con: Všechno to začalo v jednom kalifornském sklepě

Napsala Tereza Kučerová

    Comic Con. Každý z vás se už o něm pravděpodobně někdy doslechl. Jedná se o festival, na kterém si každý nadšenec přijde na své. Nezáleží na tom, zda čtete radši komiksy, nebo nedáte dopustit na seriály. Najdete zde opravdu všechno. Akce byla původně pořádaná samotnými fanoušky. Jejich prvotním záměrem sice nebylo vydělávat, ale festival se těšil takové oblibě, že dnes je tomu zcela jinak. Stal se jednou z největších událostí všech příznivců komiksů, filmů, seriálů a mnohého dalšího. Seženete zde nejrůznější figurky vašich oblíbených postav, limitovaná vydání, plakáty a každého nadšence potěší i fakt, že většinou dorazí i samotní autoři rozdávající autogramy, či kreslící ilustrace.

Kolik taková legrace stojí?

    Abyste se na akci dostali, tak si budete muset pořídit klasickou vstupenku, nebo její VIP verzi. Ta druhá vám zajistí přístup na místa, kam se jinak nedostanete. Festival obvykle trvá více dní, a proto se určitě vyplatí si zajistit někde ubytování. Cena se u standartních lístků pohybuje okolo sedmi až devíti stovek, zatímco VIP vstupenka stojí i několik tisíc. Zda-li se vám tato radost vyplatí, si už posuďte sami.

Kdy to všechno začalo?

    Pokud by vás zajímalo, kdy a kde se první oficiální Comic Con odehrál, tak se budete muset vrátit o padesát let zpátky do kalifornského San Diega. Dne 21. března se  zde uskutečnil v jednom sklepě a měl pouze 300 účastníků. Prvním hostem byl Jack Kirby (stvořitel Kapitána Ameriky, Hulka atd.) a jelikož sklidil velký úspěch, tak se postupně rozšířil po celém světě. Tyto akce se již pořádají i v naší zemi, ale bohužel se konají jen ve větších městech, kam se lidé z menších měst a obcí mnohdy nedostanou. 

A co Česká republika?

    Před pár dny se festival pořádal v Praze v O2 aréně a zúčastnilo se ho okolo 23 tisíc fanoušků. Příští ročník se uskuteční až v únoru následujícího roku. Letos se na něm objevil například i autor komiksů Opráski sčeskí historje ve své klasické masce, nebo Danny John-Jules, představitel kocoura ze seriálu Červený Trpaslík a upíra Asada z filmu Blade II. Svou návštěvou poctila všechny návštěvníky i herečka Tracy Scoggins ze seriálu Superman (Cat Grantová), známá též ze Star Treku: Hluboký vesmír devět (Gilora Rejal). Nechyběl ani John Rhys-Davies, představitel Gimliho z Pána Prstenů. Možná si ho pamatujete jako Sallaha z filmů o Indiana Jonesovi, či Eventine ze seriálu Letopisy rodu Shannara.

    Comic Con ale samozřejmě není jen o nakupování. Mezi další oblíbené činnosti fanoušků patří takzvané Cosplaye (což znamená, že na akci dorazíte převlečení za některou z postav). Běžně se také koná i soutěž o nejlepší kostým, v níž vítězí Cosplayer s nejvíce hlasy. Ceny jsou pak více, či méně hodnotné.

Nyní už máte představu, jak to na takovém festivalu vypadá. Pojďme si tedy ještě povědět několik zajímavostí:

1) První soutěž kostýmů se odehrála již v roce 1974.

2) Roku 1979 na Comic Conu v San Diegu někdo odcizil kupony v ceně dvanácti tisíc dolarů. Když organizátoři požádali účastníky o pomoc, povedlo se jim od fanoušků vybrat výše uvedenou částku, což ukázalo, jak moc si všichni této akce cení.

3) Nejvíce lidí oblečených za superhrdiny se sešlo v Salt Lake City v roce 2015, a to celkem 1784. Překonali tak rekord z roku 2011 z Číny, kde jich bylo „pouhých“ 1530.

4) V roce 2016 se veškerých 130 tisíc lístků na festival v San Diegu prodalo za pouhou hodinu.

5) Téhož roku v Xiamenu (Čína) dorazil na akci rekordní počet lidí oblečených za „French Maids“ (715).

    Kromě Comic Conu existuje například i Anime Con, Creepy Con a další podobné festivaly. Hlavní témata se liší, ale podstata zůstává stejná. Smyslem všech je, abyste se zde dobře bavili a třeba si i trochu rozšířili své obzory. Tak co? Jeli byste?