21. září 2020

Český fenomén aneb Událost zvaná taneční

Napsaly Karolína KrejčováKristýna Krejčová

    „Pánové, zadejte se!“ Tato proslule známá fráze provází české teenagery již od roku 1830 a jistě je ještě nějaké desítky let provázet bude. Ano, mluvíme tu samozřejmě o tanečních. Události, při které si dívky obléknou nádherné šaty, pánové na sebe navléknou slavnostní oblek a jejich rodiče se chlubí šikovností svých dětí. Avšak víte vůbec, že taneční nejsou tak běžnou událostí, jak si hodně Čechů myslí? Vlastně je to přesně naopak. A proto bychom vám rády o tomto českém fenoménu řekly něco více.

    Je nám jasné, že na otázku: „Co jsou to taneční?“ by asi většina lidí bez problémů odpověděla. Ale možná se zde najdou tací, kteří si svou odpovědí nejsou úplně tak jistí, a proto raději nic neopomeneme. Jako o tanečních mluvíme o souboru večerních lekcí, během kterých se mladí lidé, nejčastěji ve věku 15-17 let, učí pod vedením zkušených profesionálních tanečníků základům různých druhů tanců, etikety a stolování. Seznámíte se zde s tanci standardními, jako například waltz, valčík, tango a foxtrot, a s tanci latinskoamerickými, ke kterým patří kupříkladu cha-cha, jive, rumba či samba. Avšak najdeme zde i trochu netradiční společenské tance jako například mazurku, polku, blues, rock and roll, polonézu, či dokonce proslulý letkis. Tento kurz je navíc doplněn společenskými večery, tzv. prodlouženou a věnečkem, které můžeme označit také jako půlkolona a šluskolona.

    V minulosti byly taneční výsadou především rakousko-uherské monarchie a ostatní evropské země tuto tradici většinou ani neznaly. Když se zamyslíte, tak ani dnes nejsou tyto taneční lekce nijak zvlášť rozšířené. Najdeme je pouze u nás, na Slovensku, v Polsku a v trošku jiné formě i v Rakousku a Německu, avšak v těchto zemích se nejedná o akce pro širokou veřejnost, jak tomu je například u nás. V ostatních státech však lidem tento, pro nás naprosto obyčejný pojem, často nic neříká, neboť zde se k výuce tance dostanete pouze pomocí individuálních lekcí. Avšak máme být na co hrdí, neboť velké množství cizinců, kteří náhodou české taneční navštíví, je přímo nadšeno, neboť je to jednoduše něco jiného. Nejedná se o žádné sportovní tancování, ale jde pouze o to si s přáteli osvojit trochu toho společenského tance, etikety a užít si nějakou tu zábavu.

    Důležitou otázkou, která bude zajímat především dívky, je otázka oblečení. Co je vhodné? Krátké, dlouhé, světlé, tmavé? Vlastně to není úplně tak složité. Na běžné lekce stačí, když si dívky obléknou nějaké hezké společenské krátké šaty, které by však neměly sahat nad kolena. Opakem je prodloužená, kdy jsou vhodnější šaty dlouhé. Specifickým je však také věneček, tedy poslední slavnostní hodina. V tento večer je totiž zvykem, aby se dívky oblékly do barvy bílé, která má symbolizovat a odkazovat na tradici debutantek, kdy byla dívka uvedena na svém prvním plese do společnosti. Rády bychom však zdůraznily obuv, neboť čím vyšší podpatky, tím víc vás budou bolet nohy. Tak na to, holky, myslete. Není vše jen o kráse, praktičnost je taky fajn. A co pánové? Pro ty bývají taneční většinou příležitostí si zakoupit svůj první společenský oblek.

    Poměrně často se stává, že stačí říct jenom slovo „taneční” a některým lidem, především tedy mužského pohlaví, okamžitě naskočí slova, jako jsou například bílé rukavičky, promenáda či u některých bohužel i slovo otrava či trapas. Každý má na taneční názor samozřejmě jiný, ať už kladný či negativní, ale i přes to jsou tyto kurzu mezi mladistvými velice oblíbené. Každý rok se se jich účastní přes 35 %. Možná si teď říkáte: „35 %? To není tolik,” a zčásti máte i pravdu. Například ve srovnání s tanečními, do kterých chodili naši rodiče či prarodiče, se to moc srovnávat nedá, neboť třeba v Československu do tanečních chodil skoro každý. Avšak i přes to je to poměrně vysoké číslo.

    Již se blížíme ke konci článku, a proto musíme dodat ještě jedno upozornění. Všichni víme, v jaké situaci se nyní Česká republika ocitá, a proto i taneční jsou letos ovlivněna pandemií covid-19. Takže pokud se chystáte této události zúčastnit, nezapomeňte si roušku a rukavičky, neboť to jsou hygienická nařízení, která byla prozatím v souvislosti s tanečními nařízena. A poslední slova? Tanec je úžasná příležitost k seberealizaci a seznámení, a proto neváhejte a zúčastněte se. Možná to není nejlevnější záležitost, ale za tu zábavu a zážitek to stojí. Uvidíte, že na těchto pár večerů budete vzpomínat celý svůj život. A navíc je důležité podporovat něco, v čem je Česká republika tak jedinečná, ne?

 Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Tane%C4%8Dn%C3%AD