23. října 2019

"Bezdrogové" komunistické Československo

Napsala Klára Šebestová

Myslíte si, že k nám drogová mánie přišla až po Sametové revoluci z již drogově závislého Západu? Pojďme se podívat třeba už do dob první republiky. Každý si představíme noblesní dámy v dlouhých sukních ve společnosti pánů v černých elegantních oblecích, sedících v zakouřených salónech. Závislost na cigaretách však není jediná, která prvorepublikovou smetánku trápila. Méně známou skutečností je šňupání zázračného bílého prášku z koky, kterému společnost holdovala. Stačilo zajít k lékaři a při bolesti zubů jste z ordinace odcházeli s plně legálním předpisem na tehdejší všelék – kokain. Látka se stala velmi rychle populární a nutno konstatovat, že ji neužívaly jen kriminální živly. I většina umělců a slavných osobností trpěli závislostí. Takže až budete příště sledovat nějaký prvorepublikový film, nezapomeňte, že někteří herci nejspíše požívali koks. Asi se všichni v duchu ptáte, proč policie s narkomany nic nedělala? Přišla až, jak se říká, s křížkem po funuse. Plně rozjetou éru kokainu měla zastavit čtyřčlenná skupina četníků založená až v roce 1928.

 Teď už vás nejspíš nepřekvapí, jak si lidé u nás zpestřovali život za dob komunismu. Jelikož tady nebyly k dostání omamné látky jako na Západě, tak se jim Češi snažili alespoň přiblížit. Kromě pití piva a kouření začali zneužívat léky a různé další chemikálie. Musí se nechat, že vynalézavost jim rozhodně nechyběla. Čichání nejrůznějších čističů a chemických ředidel, pojídání krémů nebo vyšší dávkování uklidňujících a psychotropních léků… Také oblíbeným byl tak zvaný braun, což je podomácku vyrobená směs z kodeinu. Z přírodních látek byly rozšířené dodnes používané lysohlávky. I když o něco později, na své si přišli i milovníci tvrdých drog.

Za komunismu jednoznačně kraloval pervitin. Prvorepublikoví uživatelé koksu začali pomalu přecházet na stranu metamfetaminu. Oficiálně první vlnu popularity zažil v období druhé světové války, kdy se podával vojákům. Lékaři dokonce využívali novou, skoro neznámou látku ve zdravotnictví.  Ze seznamu legálních léčiv byl oficiálně vyškrtnut v roce 1959, kdy byla zjištěna spousta vedlejších účinků, zejména závislost.

Češi si ho ale nadále vyráběli v pohodlí domova z léků, které obsahovaly efedrin. Nejdříve ho uměli připravit jen v tekuté formě, takže se poté pil. Postupným zdokonalováním se podařilo pervitin vyrábět v krystalické podobě.

Další králem na našem seznamu je LSD. Poprvé se tato omamná látka objevila roku 1938 v laboratořích švýcarské farmaceutické firmy. Vývoj drogy na našem území se plně rozvinul o 14 let později. Čeští psychiatři a psychologové prováděli mnoho pokusů za účelem najít lék na deprese, schizofrenii a další duševní poruchy. Tisíce lidí, mezi nimiž byli i studenti, umělci a lékaři, se zúčastnily těchto experimentů. LSD se pod statusem legální látky začalo hojně vyrábět. Produkce vzrostla až na takovou úroveň, že Československo dosáhlo bezkonkurenční nadvlády v exportu tohoto narkotika do zahraničních zemí. Nakonec se zjistilo, že požívání může napáchat více škod než užitku. Proto byl roku 1974 výzkum ukončen a užívání přešlo v ilegalitu.

Možná vám v mém výčtu chybí všem známé konopí neboli marihuana. U nás se ale začala více pěstovat a konzumovat až v 80. letech. Z této rostliny se poté vyráběl hašiš a na našem území se vyčlenila skupina říkající si „hašišáci“.

Sami vidíte, že i drogová historie je u nás opravdu pestrá!